EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
5 YILDA 5000 ÖĞRENCİ

“Beş Yılda Beş Bin Öğrenci” Projesi

Başbakan Erdoğan: “Ülkemizde demirağlarla gidilmeyen yer kalmayacak”

Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2012 yılı sonuna kadar  ''Beş Yılda Beş Bin Öğrenci Projesi'' kapsamında lisansüstü eğitim için yurt dışına gönderilecek öğrencileri bilgilendirme toplantısı Milli Eğitim Bakanlığı Şura Salonunda 6 Ocak 2010 tarihinde Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleşti.  

Başbakan Erdoğan, eğitim alanında Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdıklarını, her türlü imkanı seferber ettiklerini, özürlüler, kızlar ve yoksulların eğitim imkanından mahrum kalmaması için her türlü maddi ve manevi desteği verdiklerini belirterek, zengin fakir ayrımı yapılmadan ilk ve orta öğretimde kitapları ücretsiz dağıtıldığının altını çizerek, gelecek 20 yılda ülkenin ihtiyaç duyacağı insan gücü alanlarını tespit edilerek, bu konuda   adımlar atmak için bu projeyi başlattıklarını söyledi.

Erdoğan, hali hazırda 1408 öğrencinin bu proje kapsamında yurt dışında burslu statüde lisans üstü öğrenim gördüğünün altını çizdi. Bugün atılan adımla da 2009 yılında seçilen 941 öğrenciyi yurt dışına uğurladıklarını belirten Erdoğan, çalışmaların devam ettiğini ve açığı kapatmak için 2010 yılında 1000-1500 öğrenci için duyuru yapma hazırlıklarının sürdürüldüğünü söyledi.

1416 Sayılı Kanun Atatürk'ün Talimatıyla Çıkarıldı

Başbakan Erdoğan; Gazi Mustafa Kemal bunu 1920'li yıllarda fark etmişti. Yurt dışına ilk öğrenci gönderme kararı bizzat Gazi Mustafa Kemal'in verdiği talimatla 1929 yılında çıkarılan kanunla verilmiştir. Yeni Türkiye'nin fabrikaları, demir yolları, kara yolları, köprüleri işte o mühendislerin eliyle inşa edildi. Ama ondan sonra uzunca bir süre ara verildi.  

Gazi Mustafa Kemal , Ülkemizin Dört Bir Yanını Demirağlarla Örme Talimatı Verdi. Biz Şimdi Onu Gerçekleştiriyoruz.

Aynı şeyi demiryollarında da yaşadık. Ülkemizin dört bir yanını demirağlarla örme talimatını verdi ama Gazi'nin bu talimatını dinleyen oldu mu? Bize kadar ne yazık ki olmadı. Şimdi biz demirağlarla örüyoruz Türkiye'yi. İşte hızlı tren bizimle başladı. Mevcutları yenileme tamamen bizimle başladı. Demir ağlarla gidilmeyen yer kalmayacağı gibi inşallah hava hattında da uçakların ulaşmayacağı bölge, il demiyorum, bölge kalmayacak. İşi bu noktaya götürüyoruz. Cumhuriyetin 10. yılında o öğrencilerimizin imzası vardı. İnşallah, Cumhuriyetimizin 100. yılında da, 2023'te şimdi gönderdiğimiz öğrencilerin imzası olacak.''

Başbakan Erdoğan son olarak şunları söyledi “Bu ülkenin sizden büyük beklentileri var bu milletin sizden büyük beklentileri var. Edindiğiniz tecrübeyi insanımıza kazandırmak için ahde vefa ile hareket edeceğinize inanıyorum. Millet olarak, ülke olarak sizlere inanıyoruz. Geleceğin Türkiyesi sizlerin gayretiyle gerçekleşecek. Allah yolunuzu açık etsin. Güle güle gidin güle güle gelin. Hepinize bu kutlu yolunuzda başarılar diliyorum.”

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubuk ise, 1929 yılında bu kanun çıktıktan sonra ilk kez Devlet Demiryolları, MTE, PTT ve Sümerbank'ın yetişmiş insan gücü ihtiyacını karşılamak üzere yurt dışına öğrenci gönderildiğini belirtti.
MEB Yüksek Öğretim Genel Müdürü Hüseyin Çalık da 2009-2010 öğretim yılında TCDD'nin 27, BOTAŞ'ın 75, TPAO'nun  72,  üniversitelerin  767 öğrenci olmak üzere, toplam 941 öğrencinin yurtdışında yükseklisans hakkı kazandığını ifade etti.