EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
5. EURASIA RAIL FUARI İSTANBUL'DA AÇILDI

 

Dünyanın 3'ncü büyük demiryolu fuarı olma niteliğindeki “Eurasia Rail 5. Uluslararası Demiryolu, Hafif Raylı Sistemler, Altyapı ve Lojistik” fuarı, 5 Mart 2015 Perşembe günü İstanbul Fuar Merkezi'nde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan tarafından açıldı.

 

“ORTA ANADOLU'YU AKDENİZ İLE BULUŞTURUYORUZ”

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ve TCDD Genel Müdür Vekili Mehmet Hamdi Yıldırım, (UIC) Uluslararası Demiryolları Birliği Genel Müdürü Jean-Pierre Loubinoux ve AB Türkiye Delegasyonu Müsteşarı François Begeot'un katıldığı fuarın açılışında konuşan Bakan Elvan, Orta Anadolu'yu denizle, limanla ve Akdeniz ile buluşturacaklarını söyledi.

Tüm ülke genelinde demiryolu yatırımlarının hızla devam ettiğini vurgulayan Elvan, “Ankara - İzmir Yüksek Hızlı Tren Demiryolu Hattı çalışmaları, Ankara- Sivas Yüksek Hızlı Tren Hattımızdaki çalışmalarımız devam ediyor. Bursa'yı Eskişehir-İstanbul hattındaki yüksek hızlı tren hattına bağlayan yaklaşık 60 km.lik hattımız devam ediyor. Yine Orta Anadolu'yu Akdeniz'e bağlayacak önemli bir güzergah olan Konya'dan Karaman'a, Karaman'dan Ulukışla'ya, oradan da Adana-Mersin'e uzanacak olan hatla sanayicimizi denizle, limanla ve Akdeniz ile buluşturmuş olacağız. Muhtemelen 8-10 ay gibi bir süre zarfında Konya-Karaman hattımız tamamlanmış olacak.” dedi.

2015 yılında yapımına başlayacakları önemli projeleri olduğunun altını çizen Bakan Elvan, Adana-Mersin güzergahını Habur'a kadar bağlayacak olan hızlı demir yolu hattına yönelik çalışmaların kısa bir süre içinde başlanacağını kaydetti. Elvan şunları söyledi:

Gaziantep-Şanlıurfa hattının yapımına bu yıl başlayacağız. İstanbul-Edirne hattı da yapımına başlamayı planladığımız diğer bir hat. Kapıkule'ye kadar uzanan hattın yapımına başlamak istiyoruz. Mersin-Adana, Sivas-Erzincan hatlarının da yapımına başlayacağız. Akdeniz bölgesinde Adana-Gaziantep hattındaki çalışmalarımız devam ediyor. Bursa-Gemlik demiryolu projesinin çalışmalarını da bu yıl tamamlayacağız. Erzincan-Erzurum-Kars, Eskişehir-Kütahya-Afyonkarahisar-Antalya hızlı tren hatlarının kesin projelerini bu yıl tamamlayacağız. Antalya-Konya-Aksaray-Nevşehir-Kayseri güzergahı ile Kırıkkale-Çorum-Samsun hattı ve Yerköy-Aksaray-Ulukışla hızlı tren hatlarının da projelendirme çalışmalarına başladık."

 

“9 BİN KM DEMİRYOLU YENİLEDİK”

9 bin kilometrenin üzerindeki eski demiryolu hattını baştan aşağı yenilediklerini hatırlatan Elvan, yılsonu itibariyle tüm konvansiyonel hatları yenileyeceklerini, bunlara paralel olarak özellikle elektrifikasyon ve sinyalizasyon projelerine de yoğun bir şekilde devam ettiklerini belirtti.

Yüksek hızlı milli tren yapım sürecinde mühendislik ve endüstriyel tasarımla ilgili ihale sürecinin devam ettiğini aktaran Bakan Elvan, önümüzdeki günlerde 80 tren setlik bir ihaleye çıkılacağını, burada yüzde 53'lük yerlilik oranı, Türkiye'de üretim yapma ve yerli ortak bulundurma şartını mutlaka arayacaklarını söyledi.

 

KARS-TİFLİS-BAKÜ DEMİRYOLU YILSONU AÇILIYOR…

Elvan, 2014 yılında 369 kilometre demiryolu altyapısını tamamladıklarını, 2015'te ise 332 kilometre demiryolu altyapısını tamamlayarak vatandaşların hizmetine sunacaklarını bildiren Bakan Elvan, “Tarihi İpek Yolu'nu tekrar harekete geçirecek olan Marmaray Projesi ile birlikte Bakü- Tiflis -Kars Demiryolu projesi. Yoğun bir şekilde kış olmasına rağmen buradaki çalışmalarımız devam ediyor. Bu yılsonu itibariyle inşallah Kars-Tiflis-Bakü hattını açacağız ve sadece kendi vatandaşlarımızın değil tüm Avrupa'nın, Orta Asya'nın, Uzak Doğu'nun hizmetine sunmuş olacağız" diye konuştu.

Demiryollarının serbestleştirilmesiyle ilgili de bilgi veren Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elva, bu konuda çalışmaların tamamlandığını, ilgili sivil toplum kuruluşlarının görüşleri alındığını ve önümüzdeki günlerde demiryolları serbestleştirilmesinin adımının atılacağını belirtti. Elvan, Böylece daha verimli daha hızlı bir mekanizmanın kurulacağını ifade etti.

 

MİLLİ TRENLERİMİZ 2019'DA RAYLARDA…

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ve TCDD Genel Müdür Vekili M. Hamdi Yıldırım ise konuşmasında, ülkemizde altyapı yatırımlarına büyük önem verildiğine işaret ederek, “Asya ile Avrupa kıtaları arasında bulunan ülkemiz sadece ulusal değil uluslararası boyutta ulaşım projeleri geliştirirken, merkezine demiryolu sektörünü koymaktadır. ” dedi.

 

“ÖZEL SEKTÖRÜ DEMİRYOLUNA BEKLİYORUZ”

“Yüksek hızlı ve hızlı demiryolu hatları inşa ederken, mevcut yolları yeniliyor, elektrikli ve sinyalli hale getiriyoruz. Ayrıca, ihtiyaç duyduğumuz malzeme ve araçların üretimini gerçekleştirmek üzere, ileri demiryolu sanayini yerli ve yabancı özel sektör katılımıyla geliştirmeye önem veriyoruz. Bu süreçte, milli trenlerimizin 2019'da raylarda olması yönünde çaba gösteriyoruz.” diyen Yıldırım, Demiryolu Kanunuyla demiryolu sektörünün tekel olmaktan çıktığını, serbestleşen demiryolu sektöründe daha fazla yerli ve yabancı özel sektörün katılımını beklediklerini kaydetti.

Asya ile Avrupa kıtaları arasında köprü görevi gören Türkiye'nin iki kıtayı birleştiren Marmaray, Orta Asya'ya uzanan Kars-Tiflis- Bakü Demiryolu, Şam'a, Medine'ye uzanan ve Avrupa ile entegre olan yüksek hızlı demiryolu projeleri ile bölgesinde yepyeni bir sinerji yaratacağını vurgulayan Yıldırım, “Bu sinerji bölgedeki ülkelerin ekonomik, sosyal ve kültürel hayatlarına olumlu olarak yansıyacak, kardeşlik duygularını pekiştirecektir.” şeklinde konuştu.

 

7 MART CUMARTESİ GÜNE KADAR AÇIK…

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının resmi katılımcı ve destekleyicisi olduğu fuarda, TCDD ve bağlı ortaklıkları olan TÜVASAŞ (Türkiye Vagon Sanayi A.Ş), TÜDEMSAŞ (Türkiye Demiryolu Sanayi A.Ş.) ve TÜLOMSAŞ (Türkiye Lokomotif Sanayi A.Ş.); vagon, lokomotif, demiryolu teknolojileri üreten ve demiryolu işletmeciliği yapan milli kuruluşlar olarak sektöre ait yenilikleriyle fuarda yerlerini aldı.

7 Mart 2015 Cumartesi gününe kadar devam edecek fuar; Kentiçi Raylı Sistemler, Yüksek Hızlı Tren Teknolojileri, Pazarlama ve İhalede Karşılaşılan Sorunlar, Milli Tren, Yolcu ve Yük Taşımacılığı, Türkiye Demiryolu Mevzuatındaki Gelişmeleri içeren konularla ilgili konferans ve seminerlere ev sahipliği yapacak.