EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
88. EĞİTİM KURULU ANKARA'DA YAPILDI

88. Eğitim Kurulu TCDD Genel Müdürü Süleyman KARAMAN, Genel Müdür Yardımcıları, Daire Başkanları ve Bölge Müdürlerinin katılımıyla 5 Aralık 2014 tarihinde Ankara'da gerçekleştirildi.

Eğitim Kurulu'nun açılış konuşmasını yapan TCDD Genel Müdürü Süleyman KARAMAN “Ülkemizin çekirdek YHT hattının en önemli bölümü olan Ankara-İstanbul kesiminin açılışını yapmanın gururuyla bu eğitim kurulunu açıyoruz. Ülkemizin en önemli iki şehrini, iki başkentini YHT ile birbirine bağladık.” dedi.

Karaman; demiryolculuk mesleğindeki en önemli unsurlardan bir tanesinin eğitim olduğunu, özellikle 2023 hedeflerimize ulaşmamızda ve 2023 sonrasında oluşturduğumuz demiryolu şebekesinin işletilmesinde en önemli rehberin eğitim olacağını, bu yüzden her fırsatta eğitimin önemini vurguladığını söyledi.

Her yıl daha yeni daha yenilikçi, dünya ile bütünleşmiş bir TCDD profili

Karaman: “Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz hizmetlerle, dünyanın gelişmiş demiryollarındaki bilgiyi, teknolojiyi takip ediyor, toplumda değişen demiryolu algısıyla her yıl daha yeni daha yenilikçi, dünya ile bütünleşmiş bir TCDD profilini birlikte oluşturuyoruz.” dedi.

Konuşmasına “MEB ile birlikte gelişen demiryollarının insan kaynağı ihtiyacını karşılayacak sivil demiryolu iş gücünü oluşturuyoruz. Cumhuriyetin ilk yıllarında olduğu gibi gelecek 20 yılda sektörümüzün ihtiyaç duyacağı nitelikli insan gücünü karşılamak amacıyla yurtdışına öğrenci gönderiyoruz. 2009 yılından beri zeki ve yetenekli gençlerimize burs sağlıyor, demiryolculuk alanında uzmanlaşmaları amacıyla Batı Avrupa ve Uzak Doğu ülkelerine eğitime gönderiyoruz” diyerek devam etti.

En fazla iç eğitim veren kurumlardan birisi TCDD

Karaman “En fazla iç eğitim veren kurumlardan biriyiz. Her branştan, her yaştan personelimize sürekli eğitim veriyoruz. İlk defa yurtdışından eğitici getirerek çalışanlarımıza yol hat bakım ve onarım eğitimi verdirdik.” dedi.

Ayrıca “Etimesgut'ta yapılan Batı Gar kompleksi inşaatı hızla devam ediyor. Batı Gar Projesi tamamlandığında içerisinde bulunan YHT Eğitim Merkezi'nin de bir an önce hayata geçmesi için çalışmalar yapılıyor. Türkiye'yi ileri demiryolu teknolojisinde eğitim üssü yapmak için var gücümüzle çalışıyoruz.” dedi ve emeği geçen herkese teşekkür etti.

88.Eğitim Kurulu'nda; korumalı hemzemin geçitlerin işletilmesi kursu programının “Demiryolu Hemzemin Geçitlerinde Alınacak Tedbirler ve Uygulama Esasları Hakkında Yönetmelik” doğrultusunda yeniden hazırlanarak uygulamaya konulması, ayrıca bu konuda yol, cer, trafik ve tesisler branşındaki eğitim programının ilk gününde katılımcıları bilgilendirme eğitiminin verilmesi vb. kararlar alındı.