EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
AB İLE TÜRKİYE ARASINDA YÜKSEK HIZLI TREN PROJESİ HİBE ANLAŞMASI İMZALANDI.
 

AB İLE TÜRKİYE ARASINDA YÜKSEK HIZLI TREN PROJESİ HİBE ANLAŞMASI İMZALANDI…

 

Ulaştırma Bakanlığı ve AB Türkiye Delegasyonu, Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren Projesinin Köseköy-Gebze Etabı için “İkili Anlaşma” Ulaştırma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Suat Hayri AKA ve Büyükelçi Marc Pierini tarafından 17 Mart 2010 tarihinde Ankara Gar'da düzenlenen törenle imzalandı.


Ulaştırmada, AB Ülkelerinin Bir Çoğundan Daha İyi Durumdayız


Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) çerçevesinde ve Ulaştırma Operasyonel Programı kapsamında yer alan İkili Anlaşma'nın imza töreninde konuşan Ulaştırma Bakanı Binali YILDIRIM, bu anlaşmayla AB sürecinde çok anlamlı bir projeye imza attıklarını belirterek, “AB, halkımızın hasretle beklediği Ankara- İstanbul Yüksek Hızlı Tren projesinin Köseköy – Gebze Kesimine hibe vererek projeye katkı sağlamaktadır” dedi.
Göreve başladıktan sonra ulaştırma alt yapısını AB standartlarına ulaştırmak için devrim niteliğinde işler başlattıklarını, iletişimde, havacılıkta, karayollarında ve demiryollarında AB ülkelerin bir çoğundan daha ileri duruma geldiklerini ifade eden YILDIRIM şöyle konuştu: “Bu gün yüksek hızlı tren işletmeciliği yapan Avrupa'da 6., Dünyada 8. ülke konumundayız. AB' deki arkadaşlarımız yılda 2 bin kilometre bölünmüş yol yaptığımıza inanamıyorlar. Türkiye'yi doğudan batıya, kuzeyden güneye bölünmüş yollarla birbirine bağladık. Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren projesinin tamamını 2013 yılda bitirmek için tarih verdik Bu yüzden eş zamanlı olarak Gebze-Köseköy arasını da bitirmek istiyoruz” dedi.
Ulaştırma Bakanı Binali YILDIRIM, “AB üyesi ülkeler demiryolu yatırımlarına büyük önem veriyor.
Bu proje, Avrupa'dan Orta doğuya, Orta Asya ve Uzak Doğuya demiryoluyla ulaşım planları yapan AB için önemli. AB'ne entegrasyon açısından da Türkiye için çok önemli” dedi. YILDIRIM, AB müzakerelerine de değinerek, bloke edilen taşımacılık ve ulaşım faslının açılması zamanının  geldiğini  kaydetti.
 
Projede Demiryolcuların Emekleri Çok Büyük


Ulaştırma Bakanı Binali YILDIRIM, Projenin bu hale getirilmesinde demiryolcuların büyük emekleri olduğunu hatırlatarak,  ihmal edilmiş demiryollarının makûs talihinin değişmesinde kalkınmanın ancak demiryollarıyla olacağına inanan demiryolcuların sayesinde bu hale gelindiğini söyledi.


Törende Konuşan Devlet Bakanı Cevdet YILMAZ, AB müzakere sürecinin yasal, sosyal ve ekonomik boyutlarının olduğunu belirterek, ekonomik ve sosyal olarak kalkınmış bir Türkiye'nin AB'nin çıkarlarına da uygun olacağını ifade etti.


Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen BAĞIŞ ise Başbakanın su ve yolun medeniyet dediğini hatırlatarak, Hükümetin göreve geldikten sonra ulaştırma alanında dev hamleler gerçekleştirdiğini belirtti. BAĞIŞ, “Bu proje AB'nin Türkiye'ye ne kadar önem verdiğini göstermektedir. Bu proje aynı zamanda Asya'yı Avrupa'ya bağlayacaktır. AB eğer Türkiye'nin AB'ye üye olacağına inanmasaydı böylesi büyük projeye destek vermezdi” şeklinde konuştu.


AB Komisyonu Direktörü Mr. Jean  Marie SEYLER de, projenin önemine değinerek, projede en üst teknoloji kullanılmasından dolayı hızlı tren projesi ülkenin büyümesine ve daha çok istihdam sağlamasına neden olacağını, projenin sadece Türkiye için değil Transasya ağlarını kapsadığını ve AB' den Asya'ya açılan köprü olacağı için AB için de çok önemli olduğunu vurguladı.


AB büyükelçileri YHT ile Eskişehir'e gidecek


Törende konuşan Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Marc PİERİNİ ise “ Proje Türkiye-AB ilişkilerinin iyiye gittiğinin göstergesidir. AB ülkeleri de ulaşımda demiryolunu tercih ediyor. AB büyükelçileri yarın YHT ile Eskişehir'e gidecek” dedi.


Yüksek hızlı tren projelerinin başarısı, finansman sorununu çözmemizle mümkün oldu


Törende bir konuşma yapan TCDD Genel Müdürü Süleyman KARAMAN, Yüksek hızlı tren projelerinin başarıyla sürdürülmesinde en büyük etkenlerden birisi finansman sorunlarının çözümlenmiş olmasına dikkat çekerek, “ulaştırma yatırımlarının önündeki en büyük handikaplardan birisi finansman sorunudur. Devlet kaynaklarıyla karşılanması mümkün olmayan bu büyük yatırımların mali kaynağını temin etmek, siyasi kararlılık kadar önem taşımaktadır. Dolayısıyla, ülkemizde 60 yıl ihmal sürecinden sonra yeniden ayağa kalkan demiryollarımızın başarısının temelinde hükümetimizin siyasi kararlılığının yanı sıra  finansman kaynağı da yaratması bulunmaktadır” dedi.
KARAMAN, Ankara-İstanbul Yüksek hızlı Tren Projesi'nin bir parçasını oluşturan ve bugün anlaşma konusu olan “Ankara-İstanbul Hızlı Tren Projesi Köseköy-Gebze Kesiminin Rehabilitasyonu ve Yeniden Yapılandırılması” projesi de buna en iyi örneklerinden birisi olduğunu belirtti.


Projenin mali süreci konusunda bilgi veren KARAMAN, “Projenin Avrupa Yatırım Bankası (AYB)'ndan sağlanacak kredi ile finanse edilmesi ve bu bağlamda Kamu İhale Kanunu'na göre ihale edilmesi öngörülmüştü. Ancak, TCDD'nin önerisiyle, projenin Katılım Öncesi Mali Yardım (IPA) kapsamında IPA'dan sağlanacak hibe niteliğindeki finansman ile gerçekleştirilmesinin Avrupa Komisyonu tarafından kabul edilmesi sonucunda, proje maliyetinin yaklaşık % 85'i IPA finansmanı ve Avrupa Yatırım Bankasından sağlanacak kredi dilimi ile % 15'i özkaynak olacak şekilde karşılanması öngörülmektedir. Söz konusu proje kapsamında; 120 km/ saatlik mevcut çift hattın ve sistemlerin tamamen sökülmesi ve 250 km/saatlik işletme hızına uygun olarak yeniden inşa edilmesi ve ERTMS–ETCS Seviye 1 sinyal sisteminin kurulması öngörülmektedir” şeklinde konuştu.


Konuşmaların ardından İkili Anlaşma, Ulaştırma Bakanı Binali YILDIRIM ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Marc PİERİNİ tarafından imzalandı.


İkili Anlaşma imza törenine; Devlet Bakanı Sn. Egemen BAĞIŞ, Devlet Bakanı Sn. Cevdet YILMAZ, Ulaştırma Bakanı Sn Binali YILDIRIM, AB Komisyonu Direktörü Mr. Jean  Marie SEYLER, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Sn. Marc PİERİNİ, bazı büyükelçiler, TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Başkanı Nusret BAYRAKTAR,TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı H. Murat MERCAN, DPT, Hazine Müsteşarlığı, Bürokratlar ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.