EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
ADANA-MERSİN ARASINDA 4 DMU DAHA SEFERE VERİLDİ

 

TCDD'nin Kuruluşunun 157. Yıldönümü kapsamında Adana-Mersin arasında yerli üretim Anadolu isimli Dizel Motorlu Setlerden 4'ü daha hizmete verildi.

 

Dizel Setler, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun Afyon'dan canlı yayınla katıldığı törenle 21 Eylül 2013 tarihinde Adana Garda hizmete verildi.

Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, bu projelerde emeği geçen herkese teşekkürlerini sunarak “Bugün burada başta sayın başbakanımızın, siz değerli bakanımızın büyük emeği ile Çukurova bölgemize tahsis edilen ve yaklaşık 4 milyon insana hizmet verecek olan 4 adet modern tren setinin hizmete girmesi münasebeti ile düzenlenen törende Adanalı hemşerilerimizle beraberiz. Yaklaşık 70 milyon liralık bu önemli yatırımla bu bölgedeki insanlarımız daha konforlu daha çağdaş bir şekilde insana yakışır bir şekilde insan odaklı bir yönetimin öngördüğü şekilde hizmet alacaklar” dedi.

Vali Coş, “Emeği geçen herkese Adana'dan teşekkürlerimizi, minnet ve şükranlarımızı arz ediyoruz. Hayırlı uğurlu olmasını diliyoruz” sözleriyle duygularını ifade etti.
.

 

Projeyle, Adana'nın demiryolu ağı güçlendirilirken yolcu taşımacılığında demiryolunun etkinliği, kalitesi artıyor. Adana-Mersin hattındaki yolculuğu 45 dakikaya düşüren DMU setlerle 2013 yılında taşınan yolcu sayısının 5,5 milyonu aşması bekleniyor.
.

 

Halen günde toplam 58 sefer yapan ve 15 bin yolcuya hizmet veren DMU'larla kısa ve orta mesafeli taşımacılıkta daha hızlı ve konforlu bir hizmet sunmak, işletme maliyetini düşürmek ve yolcu taşımacılığındaki payı artırmak amaçlanıyor.
.

Yerli üretim Anadolu isimli DMU setlerinde klima, anons, dahili telefon sistemi, kayan yazılı bilgi panoları, müzik ve görsel yayın sistemi ile engelli yolcular için düzenlenmiş bölümler bulunuyor.

.