EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
AFGANİSTAN ULUSAL MECLİS BAŞKANI YHT İLE KONYA'YA GİTTİ

AFGANİSTAN ULUSAL  MECLİS BAŞKANI YHT İLE KONYA'YA GİTTİ…

 

Afganistan Ulusal Meclisi Başkanı Abdul Rauf İBRAHİMİ ve Afgan parlamenterlerden oluşan heyet, TBMM Başkanı Cemil ÇİÇEK'in davetlisi olarak ülkemize gerçekleştirdiği resmi ziyaret kapsamında 10 Ocak 2012 tarihinde yüksek hızlı trenle Konya'ya gitti.

 

Konuk Meclis Başkanı ve beraberindeki yaklaşık 30 kişiden oluşan parlamento heyetini Ankara Gar'da TCDD Genel Müdürü Süleyman KARAMAN karşılayarak VIP salonunda misafir etti. Konuk heyet, Kurtuluş Savaşında Atatürk Konutu ve Demiryolları Müzesi ile Atatürk Vagonunu gezerek yetkililerden bilgi aldı.

 

Konuk Meclis Başkanı İbrahimi, YHT'ye binmeden önce yaptığı açıklamada, 30 kişilik heyetle Türkiye'ye geldiğini ve çok verimli çalışmalar yaptıklarını söyledi.

 

Türkiye'nin son yıllarda, özellikle demiryollarında gelişme kaydetmesinden kıvanç duyduklarını belirten İbrahimi, ''Afganistan'ın gelişmesinde, Türkiye'nin tecrübesinden faydalanacağız. Ekonomik ve teknik olarak gelişen Türkiye ile iftihar duyuyoruz'' dedi.

“Afganistan ile demiryolu işbirliği çalışmalarımız devam ediyor”

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman da dost ve kardeş ülke Afganistan'ın Meclis Başkanı İbrahimi ve heyetinin Türkiye'yi ziyaretinin kendilerini memnun ettiğini ifade ederek, devlet büyüklerinin yolculuklarında demiryolunu tercih etmelerinin gurur kaynağı olduğunu bildirdi.

 

Tamamen yerli imkanlarla yaptığı Konya hattında Afgan heyetinin yolculuk yapmasının kendilerini mutlu ettiğini dile getiren Karaman, ''Türkiye'yi hızlı trenle tanımaları, teknik açıdan bizi gururlandırıyor. Demiryolları olarak alışık olmadığımız bir duygu bu. Diğer ülkelerin meclis başkanlarının, bizim ülkemizin bakanlarının, başbakanın trenle seyahat etmesi bizi mutlu ediyor'' diye konuştu.

 

Afganistan ile demiryolları konusunda işbirliği çalışmalarının devam ettiğini kaydeden Karaman, ''Afganistan'dan bazı arkadaşlar eğitime geldiler. Biz de oraya gittik. Afganistan'da demiryollarının gelişmesi bizi mutlu edecektir'' dedi.

 

Karaman, daha sonra Afganistan Meclis Başkanı İbrahimi'ye hatıra olarak köstekli cep saati ve 20 Mayıs 1928 tarihinde Afgan Kralı Amanullah Han'ın  Gazi Mustafa Kemal  Atatürk'ü  Ankara Gazi İstasyonunda ziyaretine ait fotoğrafını hediye etti.