EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
AKSARAY’IN YÜKLERİ HIZLI DEMİRYOLUYLA MERSİN’E TAŞINACAK

TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, 14 Nisan 2017 Cuma günü Aksaray-Ulukışla Hızlı Demiryolu projesindeki çalışmaları yerinde inceledi.

Kırıkkale(Delice)Kırşehir-Aksaray- Niğde(Ulukışla) Hızlı Demiryolu projesinin Aksaray-Ulukışla kesimindeki devam eden çalışmaları yerinde inceleyen Apaydın, incelemelerinin ardından Aksaray Valisi Aykut Pekmez’i makamında ziyaret ederek, çalışmalar hakkında bilgi verdi.

 

“YILSONUNDA İLK KAZMAYI VURMAYI HEDEFLİYORUZ”

Kırıkkale(Delice)Kırşehir-Aksaray- Niğde(Ulukışla) arasında Hızlı Demiryolu projesini yürüttüklerini hatırlatan Apaydın,  söz konusu demiryolu hattının Ulukışla kesiminde proje çalışmalarına başlandığını ve koridorun netleştiği bildirdi.  Apaydın, Aksaray’ın bağlantısının Çakmak’tan yapılacağını ve sondaj çalışmalarının devam ettiğini söyleyen Apaydın,  söz konusu kesimde yıl içinde yapım ihalesine çıkmayı, yılsonunda da ilk kazmayı vurmayı hedeflediklerini kaydetti.
 

Yapımı planlanan hızlı demiryolu üzerinde hem yolcu hem de yük taşınacağına işaret eden TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, “Aksaray-Ulukışla arasında hem yolcu hem de yük taşımacılığı birlikte yapılacak. Aksaray OSB’ye yaklaşık 8,5 km uzunluğundaki bir hat ile demiryolu bağlantısı sağlanarak, buradaki yükleri Mersin’e indirmiş olacağız.” şeklinde konuştu.