EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
ALMAN FEDERAL MECLİSİ MİLLETVEKİLLERİNDEN TCDD’YE ZİYARET

Alman Milletvekilleri Arnold Vaatz, Florian Oßner, Thomas Viesehon, Andreas Rimkus, Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Martin Erdmann, Ankara Büyükelçiliği Tarım Müsteşarı Philipp Graf zu Erbach- Fürstenau, TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın’ı makamında ziyaret etti.

 

Genel Müdür İsa Apaydın, Genel Müdür Yardımcıları Murat Kavak, Ali İhsan Uygun ve İsmail Murtazaoğlu, Alman heyet ile Genel Müdürlük Toplantı Salonu’nda bir araya geldi.

 

TCDD’nin geçmişi, son yıllarda yaşanan gelişmeler, projeler, yatırımlar ile hedeflerle ilgili sunum yapan Apaydın, TCDD’nin her zaman Alman Demiryolları ve Alman firmaları ile çok iyi ilişkilerinin olduğunu söyledi.

 

Son yıllarda Yüksek Hızlı Tren (YHT) işletmeciliği yapan Teşekkülümüzün yeni satın aldığı 7 adet YHT setinin Alman Siemens firmasından temin edildiğini ifade eden Apaydın, bu setlerden bir tanesinin Ankara-Konya arasında işletmede olduğunu, 5 tanesinin Türkiye’ye gelerek testlerinin devam ettiğini ve son setin 20-23 Eylül 2016 tarihlerinde Berlin’de düzenlenen InnoTrans 2016 Fuarı’nda sergilendikten sonra Türkiye’ye gönderildiğini belirtti.

 

Apaydın, hükümetimizin son 14 yılda demiryollarına yaptığı yatırımlar sayesinde yeni YHT hatlarının yapılabildiğini, eski konvansiyonel hatların yenilenme, elektrikli ve sinyalli hale getirilmesi için altyapı çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

 

Alman Milletvekili Arnold Vaatz ise Türk demiryollarında son yıllarda devam eden altyapı çalışmalarının kendilerini heyecanlandırdığını ifade ederek, Türkiye yapılan ve yapımı devam eden Yüksek Hızlı Tren hatlarının (YHT) kısa sürelerde emniyetli ve güvenilir olarak inşa edilmesinden oldukça etkilendiklerini söyledi.

 

Toplantının ardından TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın tarafından Alman heyete plaket verildi.