EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
ALMANYA TRENİ MÜNİH TE

“ALMANYA TRENİ” MÜNİH'TE

 

Türkiye-Almanya arasında 50 yıl önce yapılan işgücü değişiminin 50. yıl dönümünde, TCDD ve TRT işbirliğiyle organize edilen ve 26 Ekim Çarşamba günü Sirkeci Garı'ndan törenle uğurlanan Almanya Treni, 30 Ekim'de Almanya'nın Münih kentine ulaştı. Tren, Münih'te  Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'ın da katıldığı törenle karşılandı.

 

Tren garındaki törende 50 yıl önce işgücü anlaşmasıyla Almanya'ya gelen gurbetçiler duygulu anlar yaşadı. Münih Tren Garında 13 numaralı peronda trenden inenlere, 50 yıl önce Türk işçilere verilen bir elma, bir muz ve bir armuttan oluşan kumanyalar dağıtıldı.

 

Binlerce Alman ve Türk vatandaşın karşıladığı tren, yaklaşık beş gün süren yolculuk boyunca 40'ı gurbetçi, 100'ün üzerindeki yolcusuyla birlikte Bulgaristan, Sırbistan, Hırvatistan, Slovenya, Avusturya üzerinden geçerek Almanya'ya ulaştı.


Sirkeci'den, Sırbistan'ın başkenti Belgrad'a kadar TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in eşlik ettiği trene, Avusturya'nın Salzburg kentinden itibaren Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ile Alman Hükümeti Devlet Bakanı (Uyum Bakanı) Maria Böhmer de yolcu olarak bindi. Trenin yolcuları arasında milletvekilleriyle, 50 yıl önce ilk sefere katılan bir grup işçi, gazeteci, sanatçı, sivil toplu temsilcileri ve kamu kurumlarının temsilcileri de yer aldı.

 

Törende konuşan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Türkiye'den Almanya'dan çalışmaya gelenlerin büyük bir cesaret örneği sergilediğini, bu cesaretin zamanla başarıya dönüştüğünü söyledi. Almanya ve Türkiye arasındaki ilk anlaşmanın işçilerin geçici süreyle Almanya'ya gönderilmesini kapsadığını ve bu nedenle kalıcı politikalar oluşturmada geç kalındığını kaydeden Bozdağ, ''İki ülke de bir şeyi unuttu. bizim gönderdiğimiz insandı, sizin beklediğiniz de işçi değil, insandı. Bizler bu gerçeği unutmuştuk. Almanya'da yaşayan vatandaşlarımız sadece işçi değil çok başarılı bilim adamı, siyasetçi, işadamı, sporcu ve birer sanatçıdır. Çok büyük dram ve başarılarla bu hikayeleri görüyoruz'' dedi.

 

Almanya Federal Cumhuriyeti Uyum Bakanı Maria Böhmer de Almanya'nın 50 yıl önce birçok insan için ''umudun adı'' olduğunu ifade ederek, TRT'nin Almanya Treni'nde kısa bir yolculuk yaptığını bu sırada Almanya'ya ilk gelen ''cesur insanlarla'' tanışma fırsatı bulduğunu anlattı. İşgücü anlaşmasıyla gelen insanların geçici olarak Almanya'da kalmalarının planlandığını, ancak zamanla bu insanların kalıcı olduğunu kaydeden Böhmer, ''Bu insanların Almanya'ya eşsiz katkıları oldu. Bu ülkeyi kurmada destek sağladılar. Kalkınmamıza, refahımıza katkı sağladılar. Onun için içten teşekkür ediyoruz. Almanya teşekkür ediyor'' diye konuştu.

 

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman da Münih'e inen Türk yolcularının 50 yıl önceki heyecanı yaşadığını belirtirken, “TCDD ve DB, 50 yıl öncesinin demiryolları idareleri değil…Ülkeler gelişti, demiryolları gelişti. Anadolu Bağdat demiryoluyla başlayan demiryolu alanındaki işbirliğimiz Avrupa'nın yüksek hızlı tren işletmecisi iki ülkesi olarak daha da zengin hale geldi. 50 yıl önce İstanbul Ekspresi ile başlayan iş gücü değişimi iki ülkenin halklarını daha da yakınlaştırdı” dedi.

 

Bugün Almanya'nın, Avrupa'da en çok Türk'ün yaşadığı saygın ve güçlü bir ülke olduğunu belirten Karaman, “Türkiye ile her alanda olduğu gibi demiryolu alanında da işbirliğini sürdürüyor. Otokuşet trenleriyle, yılda yaklaşık 1000'e varan blok yük trenleriyle, demiryolu teknoloji ve bilgi değişimiyle, Demiryolu idarelerinin sürdürdüğü işbirliğiyle, bugün ise TRT-TCDD işbirliği ile hazırlanan Almanya treniyle işbirliklerimiz daha da pekişmiştir” ifadelerini kullandı.

 

TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin ise, 50 yıl önce Sirkeci'den kalkan kara trenin bugün Münih Gar'ının 13 numaralı peronuna beyaz bir tren olarak yeniden yanaştığını, bu seferde gurbet değil başarı hikayelerinin anlatıldığını söyledi. TRT'nin 50. yıla özel olarak on belgesel hazırladığını, Almanya'daki Türklerin üçüncü kuşaklarının başarılarının da belgeselde konu olarak işlendiğini kaydetti.  Şahin, amaçlarının Almanya'daki Türk vatandaşlarının konumunu gündeme getirmek olduğunu ve bir çalışmaların devam edeceğini bildirirken güzergah boyunca desteklerini esirgemeyen demiryolları işletmelerine ve tüm demiryolculara teşekkürlerini iletti.

 

 

Konuşmaların ardından Böhmer ve Bozdağ 50. yıl anısına birbirlerine plaket sundular. Müzisyen Burhan Öçal ve grubunun verdiği konserin de yeraldığı tören, her iki ülke heyetinde bulunanların hatıra fotoğrafı çektirmesiyle sona erdi.

 

Türk ve Alman heyetleri törenin ardından 50. yıl anısına düzenlenen resepsiyona katıldı.