EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
ALMANYA TRENİ SİRKECİ GARI'NDAN YENİDEN YOLA ÇIKIYOR'

BASIN DUYURUSU

25 EKİM 2011

 

Türkiye-Almanya İşgücü Değişiminin 50'nci Yılında; Almanya Treni Sirkeci Garı'ndan Yeniden Yola Çıkıyor…

 

Türkiye-Almanya İşgücü Değişimi nedeni ile Türkiye'den ilk işçi kafilesinin gidişinin 50'inci yılında Almanya Özel Treni,  26 Ekim 2011 Çarşamba günü Saat 11.00'de TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın  katılacağı törenle Sirkeci Garı'ndan uğurlanacak.

 

Kuruluşumuz TCDD ile TRT'nin işbirliğiyle 26 Ekim – 2 Kasım 2011 tarihleri arasında İstanbul – Münih arasında “Almanya Treni” adı altında özel bir yolcu tren seferi düzenlendi. Almanya Treni'nin Sirkeci Garı'ndaki uğurlama törenine, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in yanı sıra Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Avrupa Birliği Bakanı Egemen BAĞIŞ, Almanya Kuzey Ren Vestfalya Çalışma Bakanı ile Köln Belediye Başkanı katılacak.

 

Törenin ardından hareket edecek ve TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in Belgrad'a kadar eşlik edeceği Almanya Treni, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, bir grup TBMM milletvekili, 50 yıl önce ilk sefere katılan bir grup işçi, gazeteci, sanatçı, sivil toplu temsilcileri ve kamu kurumlarının temsilcilerinden oluşan yolcularıyla birlikte Bulgaristan'ın Plovdiv, Sırbistan'ın Belgrad, Hırvatistan'ın Zagreb ve Avusturya'nın Salzburg kentlerinde birer gece konaklayacak.

 

Salzburg'da Alman Hükümeti Devlet Bakanı Maria Böhmer ve üst düzey konukların katılımıyla birlikte 30 Ekim 2011 günü saat 14.00'de tarihinde Münih'e ulaşacak olan Tren 2 Kasım 2011 günü yeniden Sirkeci Garı'nda olacak ve saat 11.00'de Başbakan Yardımcısı Sayın Bülent Arınç'ın da katılımıyla bir karşılama töreni düzenlenecek.

 

Bilindiği gibi 2. Dünya Savaşı sonrasında ise Almanya ile yapılan anlaşma ile Türkiye'den ilk işçi kafilesi trenle İstanbul Sirkeci Gar'dan davul ve zurna ile uğurlanmış, tren 50 saatlik yolculuktan sonra 26 Ekim 1961 tarihinde Köln Deutz Tren İstasyonu'nda bandoyla karşılanmıştı.