EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
ALMANYA'YA GÖÇÜN 50. YIL SERGİSİ ANKARA GAR'DA AÇILDI'

ALMANYA'YA GÖÇÜN 50. YIL SERGİSİ ANKARA GAR'DA AÇILDI…

Almanya'ya göçün 50. yılı dolayısıyla yola çıkan ”Almanya Treni”ndeki yolcuların İstanbul-Münih hattında çektiği fotoğraflardan oluşan  sergi, Ankara Garı'nda  26 Ocak 2012  tarihinde TBMM Başkanı Cemil Çiçek tarafından  açıldı.

Serginin açılışına ayrıca  Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Ebehard Pohl TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ve çok sayıda davetli de katıldı.

Açılışta konuşan Çiçek, TRT Genel Müdürlüğü'nün çok doğru, çok yerinde ve çok isabetli bir kararla, Türkiye'den Almanya'ya göçün 50. yılı dolayısıyla anlamlı bir program düzenlediğini söyledi.

26 Ekim 2011′de aynen 50 yıl önce Sirkeci'den Almanya'ya giden Türk işçilerinin seyahati gibi ”Almanya Treni” seferi düzenlendiğini aktaran Cemil Çiçek, kendisinin de Meclis Başkanı olarak trende yolculuk yaptığını hatırlatarak, emeği geçenlere teşekkür etti.

 “ALMAN DOSTLARIMIZIN  BUGÜNKÜ GELİŞMİŞLİK DÜZEYİNE GELMESİNDE BU İNSANLARIMIZIN HEPSİNİN BÜYÜK KATKISI VAR”

Bu seyahatin hem Almanya'ya hem de Türkiye'ye önemli mesajlar verdiğine ve bu mesajların iyi anlaşılması gerektiğinin altını çizen Çiçek, “2. Dünya Savaşı sonrası Almanya'nın iş gücü ihtiyacını karşılamak için talep doğrultusunda, Türkiye'den çok sayıda kişi yaşadığı yeri bırakarak, Almanya'ya gitti ve bu ülkenin gelişmesine önemli katkıda bulunduklarının altını çizerek “ Bu insanlara biz de borcumuzu tam olarak ödediğimizi söyleyemeyiz” şeklinde konuştu.

“BU SEYAHATLE İLGİLİ BİR BELGESEL HAZIRLADIK”

TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin de yaptığı konuşmada, TRT'nin geçen yıl Almanya'ya göçün 50. yılı dolayısıyla 10 değişik projeyi hayata geçirdiğini, bu seyahatle ilgili bir belgesel hazırladıklarını ve bunun çekimlerinin bittiğini belirterek, kurgu aşamasındaki belgeselin Şubat ayı sonlarında yayımlanacağını ifade etti.

“25 YIL ARADAN SONRA MECLİS BAŞKANI TRENE BİNDİ”

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ise Almanya Trenini 50 yıl sonra, bir zamanlar anadan, babadan yardan ayrılanları kendi geçmişleriyle, hatıralarıyla, kendi kimlikleriyle buluşturmak için yaptıklarını belirterek, bugün Türkiye dünyada sayılı yüksek hızlı tren işleten ülkelerden biri haline geldi ve böylece  Sayın TBMM Başkanı'nın 25 yıl aradan sonra trene bindiğini ifade etti.

57 eserin bulunduğu sergide, 50 yıl önce Sirkeci Gar'da ilk adımların atılmasıyla  Almanya'ya doğru başlayan   yüzlerin endişe ve umut dolu  yolcuğundan    çarpıcı   kareler   yer alıyor.

Ayrıca, işçi, gazeteci , sivil toplum ve kamu kurum temsilcilerinin bulunduğu Almanya Trenin'de  Mehmet Ünal'ın  objektifine takılan fotoğraflar da yer alıyor.

Sergi, 26 Ocak- 02 Şubat 2012 tarihleri arasında  gezilebilir.