EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
AMASYA-SULUOVA HATTINA RAYOTOBÜSÜ SEFERE KONDU

AMASYA-SULUOVA HATTINA RAYOTOBÜSÜ SEFERE KONDU

Amasya - Suluova hattına rayotobüsü 6 Haziran 2007 günü törenle hizmete verildi.

 

 

Törende bir konuşma yapan Ulaştırma Bakanı İsmet YILMAZ; ''Amacımız millete birinci sınıf hizmet etmek. Çünkü demokratik rejimlerde en temel değer insandır. Demokrasi varsa insanların değeri vardır. O bakımdan Ulaştırma Bakanlığı olarak diyoruz ki insanımızın bir günü bir önceki gününden daha iyi olsun'' diye konuştu. Türkiye'nin son dönemde büyük ilerleme kaydettiğini belirten Bakan Yılmaz; hava yolu ulaşımında yaşanan gelişmelerin Avrupa'yı geride bıraktığını söyledi. Demiryolu ulaşımında benzer bir atılımla Avrupa'yı yakalamayı amaçladıklarını söyledi.

 

 

 

 

 

 

 

Vali M.Celalettin LEKESİZ ise; "Amasya-Suluova trafik ağında 6500 taşıt çalışıyor. Çok insanı kaybediyoruz. Her geçen gün yolcu sayısının, yük taşıyıcılığının artması dolayısıyla zorluklar yaşayan insanlarımız demiryolları ile bu zorlukları aşmaktadır. Bugün Amasya-Suluova arasında karşılıklı çalışacak olan rayotobüsü ile insanımız rahat bir yolculuk imkanına kavuşacak. " diye ifade etti.

 

 

 

 

 

 

 

Milletvekili Akif GÜLLE ise duygularını şöyle dile getirdi; "Demiryolu güzel bir şey, hem kısa zamanda gidiyoruz, hem de rahat bir ortamda yolculuk yapmış oluyoruz."

 

 

 

 

 

 

 

Genel Müdürümüz Süleyman Karaman da yaptığı konuşmada, Amasya'nın Cumhuriyetimizin kuruluş sürecinde, "Milletin istiklalini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır." sözleriyle belleğimize kazınmış bir kent olduğunu, Amasya'ya 1927'lerde ulaşan demiryollarının ülkemizin kalkınmasında lokomotif görevi gördüğünü, bugün 60 yıllık ihmal sürecinden sonra tekrar Cumhuriyetin ilk yıllarındaki demiryolu coşkusunu yaşadığını belirterek;" 2003 yılından bu yana hükümetimizin demiryolunu öncelikli sektör olarak desteklemesi sonucunda, hızlı tren projelerinden, mevcut sistemin yenilenmesine, demiryolu sanayisinin geliştirilmesinden özel sektörle işbirliğine, yeniden yapılanmadan, hizmet kalitesinin artırılmasına kadar birçok alanda ilkler hayata geçirilmektedir. Ankara-İstanbul, Ankara-Konya hızlı tren projeleriyle, Avrupa ile Asya kıtalarını kavuşturan Marmaray, İzmir'de yapımı devam eden Egeray ve Ankara'da Başkentray, Ankara-Sivas, Sivas- Kars, Ankara-Bursa, İstanbul- Edirne hızlı tren projeleri ile Kars- Tiflis yeni demiryolu projeleri, sadece ülkemizin ulaşım sisteminde değil, ekonomik, sosyal ve kültürel hayatında köklü değişimler gerçekleştirecektir. " dedi.

Karaman ayrıca; "Demiryolları özellikle bölgesel trenlerin hizmet kalitesini artırma yönünde tüm imkanlarını seferber etmektedir. Adana-Mersin, İzmir-Denizli, Kırıkkale-Ankara, Kayseri-Adana hatlarından sonra bugün de Amasya-Suluova arasında ray otobüs seferlerini başlatıyoruz. Günde karşılıklı dört sefer yapacak olan ray otobüsleri, modern dizaynı ile çağdaş bir demiryolu ulaşımının en güzel örneklerinden birini oluşturacaktır." dedi.

 

Belediye Başkanı İsmet ÖZARSLAN da; "Amasya-Suluova'ya çalışacak rayotobüsü Amasya'nın ulaşımında yeni dönem gibidir. İleriki tarihlerde Amasya-Merzifon-Gümüşhacıköy ilçelerimizde de bu treni görmek istiyoruz" şeklinde konuştu.

Amasya ile Suluova arasında seferlere başlayan Rayotobüsü her biri 68 yolcu kapasiteli 2 vagondan oluşuyor. Günde karşılıklı dört sefer yapan bu trenlerin seyahat süresi 30 dakika, bilet fiyatı ise 1,50 YTL olarak belirlendi.