EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
ANKARA İLE TAVŞANLI YAKINLAŞTI

YHT+Rayotobüsü Bağlantısıyla Ankara - Tavşanlı Artık Daha Yakın

 

Eskişehir-Ankara arasında karşılıklı işleyen YHT'ye bağlantılı olarak, Eskişehir-Tavşanlı-Eskişehir arasında hizmet verecek Rayotobüsü, 24 Şubat 2012'de de Tavşanlı Gar'da düzenlenen bir törenle hizmete girdi.

 

“Talebimiz bir ay içinde karşılandı”

 

Kütahya Valisi Kenan Çiftçi  törende yaptığı konuşmada, birlik ve beraberlikle güzel işler yapmaya başladıklarını belirterek, TCDD Genel Müdürlüğüne bir ay önce Rayotobüsü talebinde bulunduklarını hatırlatarak, müracaat etmelerinden bir ay sonra ilk ray otobüsün Tavşanlı'ya geldiğini söyledi. Vali Çiftçi, kendilerine halkın taleplerini ileten Tavşanlı'nın yöneticilerine teşekkür etti.

 

“Ülkenin dört bir yanı demiryollarıyla donatılacak”

 

Kütahya Milletvekili İdris Bal da bir memleketi sevmenin ölçüsünün, oranın insanlarını her şeyin en iyisine layık görmekten geçtiğini ifade ederek,  ülkenin dört bir yanının YHT ve örümcek ağı gibi demiryollarıyla donatılacağını kaydetti.

 

Ankara'ya ulaşım süresi artık 3 saat 50 dakika”


Kütahya Milletvekili Vural Kavuncu ise konuşmasında, hizmete giren yeni YHT bağlantılı Rayotobüsüyle demiryoluyla  Ankara'ya ulaşım süresinin 3 saat 50 dakikaya indiğini söyleyerek, Rayotobüsü  ve YHT'nin Tavşanlı'nın tanıtımına  önemli katkı sağlayacağını, Tavşanlı-Gökçedağ-Nusrat arasındaki demiryolunun yenilenmesinin ardından Kütahya-Balıkesir bölgesel tren seferleri yeniden başlatılacağını vurguladı.

 

“Antalya YHT hattı Kütahya'dan geçecek”


Törende konuşan TCDD Genel Müdür Yardımcısı İsmet Duman, TCDD olarak son yıllarda hızlı trenler başta olmak üzere bir çok yenilikler gerçekleştirdiğini, Rayotobüsü bağlantısıyla Tavşanlılıların da artık YHT'ye kavuştuklarını belirtti.

 

Kütahya ve ilçelerine son iki yılda 40 milyon TL'lik demiryolu yatırımı yaptıklarını, bu yıl da 75 milyon TL'lik yatırım yapacaklarını kaydeden Duman altyapımızı, yolları yenileyerek, sinyalizasyon, telekomünikasyon tesisleri kurarak kapasiteyi, kaliteyi ve konforu artıracaklarını anlattı. Duman, TCDD'nin 2023 yılı hedefleri içindeki İstanbul-Eskişehir-Antalya YHT hattının Kütahya üzerinden geçeceğini, YHT hattına paralel olarak YHT garının yapılacağını sözlerine ekledi.

 

“Bölgede YHT altyapısı hazırlanıyor”


TCDD 7. Bölge Müdürü Enver Timurboğa ise Eskişehir–Kütahya-Balıkesir YHT projesinin alt yapısının hazırlanmaya başlandığını kaydetti.

 

Konuşmalar ve yapılan halk oyunları gösterisinin ardından ilk seferine başlayan Rayotobüsü Kütahya'dan uğurlandı.

Tavşanlılılar da YHT konforuyla Ankara'ya ulaşabiliyor

25 Şubat 2012'den itibaren Eskişehir-Tavşanlı-Eskişehir arasında tarifeli seferlerine başlayan Rayotobüsleri, Tavşanlı'dan saat 06.40'ta, Kütahya'dan saat 7.32'de hareket ederek  08.48'de Eskişehir'e ulaşıyor. Eskişehir'den saat 9.00'daki YHT ile Ankara'ya hızlı ve konforlu ulaşım imkânı sağlanıyor.

 

Ankara'dan saat 18.00'de hareket eden YHT ile Eskişehir'e gelen yolcular, Eskişehir'den saat 19.40'ta hareket eden Rayotobüsü ile Kütahya'ya ulaşırken, saat 21.01'de hareket ederek 21.48'de Tavşanlı'ya ulaşıyor.