EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
ANKARA 1. ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİNDE TEŞKİL EDİLEN İLK BLOK KONTEYNER TRENİ MERSİN'E UĞURLANIYOR

-ANKARA 1. ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİNDE TEŞKİL EDİLEN İLK BLOK KONTEYNER TRENİ MERSİN'E UĞURLANIYOR…

 

 -37 VAGONDAN OLUŞAN BİN TONLUK TREN, YAKLAŞIK 40 TIR İLE TAŞINAN YÜKÜ TEK SEFERDE TAŞIYACAK…

 

Cezayir'e ihraç edilmek üzere Termikel firmasına ait elektrikli ev aletleri yüklü, 37 vagondan oluşan ilk konteyner treni, 05.09.2012 Çarşamba günü saat 09.30'da, Ankara 1. OSB içinde bulunan Sanayi İstasyonu'nda, Ekonomi Bakanı Zafer ÇAĞLAYAN ve Ankara Sanayi Odası Başkanı M. Nurettin ÖZDEBİR'in katılacağı törenle Mersin Limanına uğurlanacak.

 

TCDD- özel sektör işbirliği içerisinde organize sanayi bölgeleri, büyük sanayi kuruluşları, liman ve iskele gibi hacimli yük taşınan tüm merkezler doğrudan iltisak hatları ile bağlanmaktadır. Bu kapsamda;

Ankara OSB'den yapılan taşımaların demiryoluna kazandırılması amacıyla Kuruluşumuzla Ankara 1. Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü işbirliği çerçevesinde Sanayi İstasyonunun altyapı çalışmalarının tamamlanarak özellikle liman bağlantılı ve konteyner taşımacılığına imkan vermek üzere, Sanayi İstasyonuna 3 adet yol, 50.000 m² si betonlu olmak üzere 120.000 m²  yükleme, boşaltma ve elleçleme sahası oluşturulmuştur. Lojistik alanına ilaveten 1. Organize Sanayi Bölgesindeki 4 adet fabrikaya yapılan iltisak hattı ile yük taşımacılığı hizmeti veriliyor.

 

Konteyner treni, 300 firmanın faaliyet gösterdiği Ankara 1. Organize Sanayi Bölgesinden akümülatör, demir işleri, döküm, beyaz eşya, yem, elektrik-elektronik, inşaat ve tesisat, ısıtma ve klima cihazları, maden, muhtelif gıda, taşıt araçları, zirai alet yedek parça, un ve unlu mamuller, petrol ve kimya, ambalaj, tahıl ve tahıl ürünleri taşıyacak.

 

Ankara 1. Organize Sanayi Bölgesinin yüklerinin demiryolu ile Mersin ve Alsancak(İzmir) Limanlarına düzenli olarak taşınması için haftada bir tren çalıştırılması planlandı.