EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
ANKARA OSB'DEN İLK KONTEYNER TRENİ BAKAN ZAFER ÇAĞLAYAN GÖNDERDİ

 ANKARA ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ'NDEN İLK KONTEYNER TRENİ YOLA ÇIKTI…

 

Cezayir'e ihraç edilmek üzere elektrikli ev aletleri yüklü ilk konteyner treni, 05.09.2012 Çarşamba günü Ankara 1. Organize Sanayi Bölgesi (OSB)'inde düzenlenen ve Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın da katıldığı törenle Mersin Limanı'na uğurlandı.

 

“Ankara'nın denize bağlantı projesidir”

 

Törende konuşan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, projenin sadece Mersin'e 37 konteynerin gitmesi projesi değil, Ankara'nın denize bağlantı projesi olduğunu belirtti.

 

Yıllar önce “Ankara'ya denizi getiremeyiz fakat Ankara'yı denize götürürüz.” dediğini hatırlatan Çağlayan, şimdi Devlet Demiryollarıyla birlikte gerçekleştirilen bu projeyle Ankara'yı denize götürdüklerini kaydetti.

 

Dünyada büyük bir ekonomik kriz yaşandığı ve Avrupa ülkelerinin ardı ardına iflas ettiği bir ortamda Türkiye olarak Cumhuriyet tarihinin en büyük ihracat rakamlarını yakaladıklarının anlatan Bakan Çağlayan şöyle konuştu: "Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı ile bundan 1 ay önce görüştük ve kendisiyle mutabakat sağladık. 'Hiç olmazsa dünyanın kriz ortamında olduğu ve ihracatçımıza adeta tekeden süt çıkarırcasına Türk ihracatçısının ihracatını artırdığı bir ortamda, demiryolu taşımacılığında maliyet düşüklüğü yapalım' dedim. Sayın Bakanım da bunu kabul etti ve inşallah önümüzdeki günlerde demiryolu taşımacılığında bir fiyat indirimi sizler için gerçekleşecek. Hayırlı olsun."

 

Birçok şirketin havayolu taşımacılığı yaptığına işaret ederek, demiryolu taşımacılığının rekabete açılmasına değinen Çağlayan, benzer sistemin aynısının demiryolu taşımacılığı için getireceklerini kaydederek, ilgili düzenlemenin 1 Ekim'den sonra Meclis gündemine geleceğini belirtti. Çağlayan, “Artık demiryolu işletmeciliğinde özel sektörümüz de kendi işletme şirketini kuracak ve o da artık işletmecilik yapacak, dolaysıyla rekabet artacak."dedi.

 

Demiryolu yatırımlarına da değinen Ekonomi Bakanı Çağlayan, Ankara-Eskişehir ve Ankara-Konya Yüksek Hızlı Tren projelerinin tamamlanarak hizmete girdiğini ve diğer projelerin de devam ettiğini anlattı. Çağlayan, 2003-2011 yılları arasında demiryollarına 15 milyar dolarlık yatırım yapıldığını, 2023 yılına kadar 50 milyar dolarlık yatırım yapılacağını söyledi.

 

“Bu tren, demiryollarının bütüncül ve dengeli ulaşım politikasının bir meyvesidir”

 

TCDD Genel Müdür Vekili Veysi Kurt da konuşmasında, Demiryollarında hizmete verilen ve yapımı devam eden yüksek hızlı tren hatlarıyla çekirdek demiryolu ağı oluşturulduğunu, Marmaray ve Baku-Tiflis-Kars projelerinin başlatıldığını, yüz yıldır, yüz elli yıldır yenilenmeyen yolların yenilendiğini, yerli bir demiryolu endüstrisi oluşturulduğunu ve tren setleri üretildiğini hatırlatarak, “Bir yandan da Organize Sanayi Bölgelerini, üretim merkezlerini demiryoluna bağlayarak, Lojistik Merkezler kurarak ülkemizin lojistik kabiliyetini artırma, bölgesel ve küresel rekabette söz sahibi olma konumuna gelmiştir. İşte bu gün sefere verdiğimiz, Organize Sanayi Bölgesini doğrudan Akdeniz'e bağlayan bu tren de demiryollarının bütüncül ve dengeli ulaşım politikasının bir meyvesidir.” dedi.

 

Kurt, Demiryolları tarihinde ilk defa blok tren uygulamasına geçerek, 2002 yılına göre yük taşımasını miktarda %74, gelirde %240 oranında artırıldığını, günde 158 adedi yurt içi 33 adedi yurt dışı olmak üzere karşılıklı 191 adet blok trenin çalıştığını ve 2003 yılında yılda 658 bin ton olan konteyner taşımasının 12 kat artarak 7,6 milyon tona çıktığını belirtti.

 

Önümüzdeki günlerde Sincan Birinci Organize Sanayi Bölgesi'nden İzmir'e de blok konteyner trenini sefere vermek için çalışmalar başlattıklarına dikkati çeken TCDD Genel Müdür Vekili Kurt, “Organize Sanayi Bölgemizle birlikte yaptığımız, Sanayi Bölgesi demiryolu bağlantı yolları, 120 bin metrekarelik boşaltma ve elleçleme sahası Ankara sanayisinin demiryoluyla sıcak denizlere açılmasının, kombine taşımacılığın seçkin örneklerinden birini oluşturuyor.” diye konuştu.

 

“Çevreci Organize Sanayi Bölgesi, yüklerini çevreci demiryoluyla taşıyor”

 

ASO Başkanı Nurettin Özdebir ise 500 milyar dolarlık 2023 yılı ihracat hedefleri olduğunu, üretimle birlikte bu ürünleri karayolunun yanı sıra demiryolu ile taşınmasını ve demiryolu taşımacılığını yaygınlaştırmayı kendilerine bir hedef olarak seçtiklerini belirtti.

 

Özdebir, Ankara Organize Sanayi Bölgesinin “En çevresi organize sanayi bölgesi” seçildiğini ve üretirken çevreci olmasının yanı sıra ürettiğini taşırken daha az karbon emisyonu olan demiryoluyla taşımayı ön plana çıkardıklarını vurguladı.  Özdebir, 37 vagondan oluşan trenin yüklerini taşımak için 37 tır gerektiğini hatırlatarak, çok daha az akaryakıt kullanarak bu ihracatı gerçekleştirdiklerini söyledi.

“Bundan sonraki hedefimiz İzmir ve Mersin'e düzenli bir trenlerini kaldırmak.” diyen ASO Başkanı Nurettin Özdebir, Ankaralı Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'nın Mersin milletvekili olduğunu atıfta bulunarak, İzmir ve Mersin'e gidecek trenleri birbirinden ayırmak için Mersin'e gidecek trenlerin adına “Zafer Treni” koyduklarını sözlerine ekledi.

 

Konuşmaların ardından TCDD Genel Müdür Vekili Veysi Kurt ve ASO Başkanı Nurettin Özdebir ile birlikte lokomotife binen Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan,  blok konteyner trenini Mersin'e uğurladı.