EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
ANKARA YHT GAR HİZMETE GİRDİ

Ankara YHT Gar, 29 Ekim 2016 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım ve Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ile bakanlar, milletvekilleri ve çok sayıda vatandaş katılımıyla hizmete açıldı.
 

“Ülkemize, Milletimize ve Şehrimize Hayırlı Olmasını Rabbimden Diliyorum”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan törende yaptığı konuşmada, “Açılışını yaptığımız Ankara YHT Gar’ın ülkemize, milletimize şehrimize hayırlı olmasını rabbimden diliyorum. Başkentimizin sembol eserlerinden biri olacağına inandığım YHT Gar binasının ülkemize kazandırılmasında emeği geçen tüm arkadaşlarımı tüm yüklenici firmaların yöneticilerini mimar, mühendis, işçileri huzurlarınızda sahsım, milletim adına tebrik ediyorum” dedi.
 

“Kamu Özel Ortaklığının Başarılı Bir Örneği”

Ankara YHT Gar ile ilgili teknik bilgilere değinen Erdoğan, “Bu eser, dünyada en başarılı uygulamalarını ortaya koyduğumuz kamu özel ortaklığının bir ürünüdür. Günde 50 bin yolcu kapasiteli gar binamız, az önce ifade edildiği gibi 3 peronu, 6 demiryolu hattı, 195 bin metrekareyi bulan kapalı alanı,  bin 910 araçlık otoparkı, ticari, sosyal ve kültürel alanlarıyla gerçekten örnek bir eser.” ifadelerini kullandı.
 

Binayı 19 yıl 7 ay süreyle Ankara Tren Garı İşletmesi adıyla kurulan şirketin işleteceğini sonra da TCDD’ ye teslim edeceğini belirten Erdoğan, “Yaklaşık 235 milyon dolarlık bir yatırımla hayata geçirilen bu gar ile birlikte Ankara'nın yüksek hızlı tren hatlarının merkezinde yer alma konumu güçlenmiş oluyor.” dedi.
 

Konuşmasında “Kara Tren” türküsünün sözlerini okuyan Erdoğan, “Bundan sonra kara tren hiç gecikmeyecek merak etmeyin! Çünkü onun yerini artı hızlı trenler alıyor. Bugün iki satır mektup yazma, haber gönderme süresinde Ankara’dan çıkıp İstanbul’a, Eskişehir’e, Konya’ya ulaşılabiliyor.” diye ekledi.
 

“Sırada Bursa, Yozgat, Sivas İzmir, Karaman Var”

Erdoğan sözlerini, “İnşallah 2018 yılında bunlara, Bursa’yı, Yozgat’ı, Sivas’ı, İzmir’i, Karamanı da ekliyoruz. Ardından 2020’ye kadar bu hatları Mersin, Adana, Erzincan, Erzurum’da kadar uzatıyor ve bu şeklide her istikamete uzanıp devam ediyoruz.” şeklinde sürdürdü. 1915 Çanakkale Köprüsü Projesi’nin ihalesinin de 2017 Ocak ayında yapılacağını, bunun ardından da hazırlıkları yürütülen Kanal İstanbul Projesi’nin geleceğini bildirdi.
 

"Fevkalade Bir Eserle Yine Tanıştık.”

Ankara YHT Gar’ın açılış törenine katılan TBMM Başkanı İsmail Kahraman törende yaptığı konuşmasında "Fevkalade bir eserle yine tanıştık, yine Türkiye’mize bir eser daha kazandırdınız, bütün emeği geçenleri tebrik ediyorum." ifadelerini kullandı.
 

"Büyük Projeleri Hayata Geçiriyoruz"

Başbakan Binali Yıldırım da, "İşte eser işte Ankara'nın tren garı. Sayın Cumhurbaşkanım, Ankara sadece Türkiye'nin değil Ankara yüksek hızlı tren ağlarının da başkenti olmaya başladı. Ankara'dan Konya'ya Eskişehir'e gelecekte Uşak'a, Manisa'ya, İzmir'e, Yozgat'a, Sivas’a, Erzincan'a, Konya, Karaman, Mersin, Antep'e velhasıl Türkiye'nin nüfusunun yüzde 55'İni oluşturan 14 vilayetimize yüksek hızlı tren ağlarını dantel gibi örüyoruz. Bu millete hizmet etmek ibadettir. Bugün dünyanın en büyük projelerini yapan ülkelerden biri Türkiye'dir. Sayın Cumhurbaşkanım, sizin bir prensibiniz var. Küresel krizi aşmanın yolu büyük projeleri hayata geçirmektir. Türkiye 50 yıldır gündemden düşmeyen büyük projeleri birer birer hayata geçiriyor.
 

Yıldırım, “Yola çıktığımızda Sayın Cumhurbaşkanımız bize dedi ki, laf üzerine laf değil taş üzerine taş koyarak millete hizmet edeceğiz dedi. Hamdolsun öyle de yaptık.” ifadelerini kullandı. Ankara, İstanbul, Konya olmak üzere Osmanlı’nın, Selçuklu’nun ve Türkiye’nin üç başkentini birbiriyle hızlı tren hatlarıyla birleştirildiğini kaydeden Yıldırım, “İlk hızlı tren garını açtığımızda 28 milyon vatandaşımız seyahat etti. Şimdi de bu modern Ankara Yüksek Hızlı Tren Gar yap işlet devlet modeliyle bu hale geldi. Milletimize ve ülkemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum" şeklinde konuştu.
 

Yılda 15 Milyon Kişiye Hizmet Verecek

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ise yaptığı konuşmada, Cumhuriyet'in 93. yıl dönümünde özellikle demiryollarının devlet politikası haline gelmesi adına Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın desteği ve Başbakan Yıldırım'ın öncülüğünün kendileri için çok önemli olduğunu söyledi.
 

Cumhuriyet'in 93. yıl dönümünde böyle güzel bir projeyi Ankara'ya kazandırdıklarını ifade eden Arslan, "Bundan sonra da inşallah Cumhuriyetimizin yıl dönümlerini nice büyük projelerle taçlandıracağız." diye konuştu.
 

Arslan, demiryollarının devlet politikası haline gelmesiyle Ankara-Konya, Ankara-Eskişehir açıldığını, Ankara-İzmir ve Ankara-Sivas hatlarının da açılacağını kaydederek, "Ankara YHT Gar'ında günde 50 bin, yılda 15 milyon kişiye hizmet verilecek." ifadelerini kullandı.
 

Her Türlü Yaşam Alanını Barındırıyor

Ankara YHT Gar’ın "Her türlü yaşam alanını barındırdığını vurgulayan Arslan, Türkiye'nin neresinden olursa olsun, Ankara YHT Gar'ına gelenler, burada rahatlıkla zaman geçirebilecek, seyahat edebilecek, yolcularını karşılayabilecek ve uğurlayabileceklerini ifade etti.
 

Ankara YHT Gar’ın engelliler açısından “engelsiz” bir gar olacağının altını çizen Arslan, Ankara YHT Gar’ın Ankara’ya, Türkiye’ye hayırlı uğurlu olması temennisinde bulunarak sözlerini noktaladı.
 

İlk Treni Cumhurbaşkanı Gönderdi

Konuşmaların ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM Başkanı Kahraman, Başbakan Yıldırım, Bakanlar ve diğer yetkililer ile birlikte Garın açılış kurdelesini kesti. Açılış töreninden sonra Ankara YHT Gar’dan ilk tren seferi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’nın hareket emri ile başladı.