EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
ANKARA YHT GARI İHALESİNDE TEKLİF MEKTUBU AÇILDI

ANKARA YHT GARI İHALESİNDE TEKLİF MEKTUBU AÇILDI

Ankara Yüksek Hızlı Tren (YHT) Garı Projesi'nin Yap-İşlet-Devret(YİD) modeli gerçekleştirilmesiyle ilgili ihaledeki tek teklif mektubu, 11 Eylül 2012 Salı günü TCDD Genel Müdürlüğünde açıldı.

 

TCDD Genel Müdür Yardımcısı İsmet Duman Başkanlığında oluşturulan ve söz konusu ihaleye ilişkin 28 Ağustos 2012 tarihinde alınan teklifi değerlendiren İhale Görevlendirme Komisyonu kararını açıkladı.

 

19 yıl 7 ay işletecek

 

Komisyon Başkanı İsmet Duman, teklif sahibi firmaların teklifini şartnamede aranan teknik ve mali kriterler açısından değerlendirildiğini ve yeterli olduğuna karar verildiğini söyledi. Duman, “Komisyonumuzun kararı bundan sonra TCDD Yönetim Kuruluna sunulacak ve 3996 sayılı Kanun ve bu Kanunun 1408 sayılı Uygulama Yönetmeliği gereğince Sayın Bakanın onayından sonra ihale neticelenmiş olacaktır.” dedi.

 

İsmet Duman, teklif sahibi Limak İnşaat-Kolin İnşaat-Cengiz İnşaat Konsorsiyumunun, Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı'nın 19 yıl 7 ay süreyle işletmeyi ve sonunda bedelsiz olarak devretmeyi kabul ettiğini açıkladı.


Ülkemizde Yüksek Hızlı Tren hatlarıyla birlikte Yüksek Hızlı Tren garlarına da ihtiyaç duyulduğunu işaret eden İsmet Duman, bugüne kadar havaalanlarının yapımında başarıyla uygulanan YİD modelinin ilk kez bir demiryolu projesinde uygulanacağını ifade ederek, “Projenin başarıyla gerçekleştirilmesi durumunda YİD modelini bundan sonraki projelerde de uygulayacağız.” diye konuştu.