EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
ANKARA YHT GARI, BAŞKENTİN YENİ YAŞAM MERKEZİ OLDU

TCDD’nin yeni vizyonu ve yükselen değerine uygun olarak planlanan ve 29 Ekim 2016 tarihinde hizmete açılan Ankara YHT Garı, iki yılı geride bıraktı.

Mimarisi ve sosyal donatılarıyla başkent Ankara’ya yeni bir kimlik ve prestij kazandıran eserler arasında yerini alan Ankara YHT Garı, TCDD’nin ilk defa uyguladığı Yap-İşlet-Devret modeliyle inşa edildi.

Ticari alanlar, kapalı ve açık otopark, cafe-restoran, iş ofisleri, çok maksatlı salonlar, mescit, ilk yardım ve güvenlik birimleri ile otel gibi sosyal ve kültürel donatıları bulunan Ankara YHT Garı, sadece yolcuların değil, Ankaralılar için de yeni bir yaşam merkezi oldu.

Yüksek hızlı demiryolu ağı başta olmak üzere banliyö ve diğer şehir içi raylı sistemlerle entegre olan Ankara YHT Garı, kolay erişilebilir ve her yere eşit mesafede bulunması nedeniyle sosyal ve kültürel etkinlikler için de tercih edilen mekânların başında geliyor. 

Bugüne kadar çok sayıda toplantı, konferans, çalıştay, düğün, spor karşılaşmaları ve sosyal sorumluluk projeleri gibi önemli etkinlikler Ankara YHT Garı’n ev sahipliğinde gerçekleşti.

10 MİLYON YOLCUYU AĞIRLADI

Zemin dahil toplam sekiz kattan oluşan, engellilerin en kolay ve en hızlı şekilde erişimlerinin sağlandığı Ankara YHT Garı, günlük 50 bin yolcuya kadar hizmet verebilecek şekilde planlandı.

Ankara YHT Garı, bugüne kadar binen ve inen olmak üzere toplam 10 milyon Yüksek Hızlı Tren yolcusuna hizmet verdi.

Aynı anda 12 adet YHT setinin yanaşabileceği, 3 adet peron ve 6 adet demiryolu hattı bulunan Ankara YHT Garı’ndan; Konya, Eskişehir ve İstanbul yönlerine 23 adet YHT çıkış, 23 adet YHT giriş olmak üzere günde toplam 46 adet YHT giriş ve çıkış yapıyor.

YENİ YHT GARLARIN YAPIMI DEVAM EDİYOR

Yüksek hızlı ve hızlı tren hatlarının devreye alınmasıyla birlikte yolcu ihtiyacını karşılamak üzere yeni YHT garlarının yapımı planlandı.

Bu kapsamda bugüne kadar Ankara YHT Garı’n yanı sıra Eryaman, Polatlı, Bozüyük ve Bilecik YHT garlarının inşası tamamlanarak hizmete açıldı. Konya Buğday Pazarı Mevkiinde devam eden YHT garın inşasında da sona yaklaşıldı.