EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
ANKARA( POLATLI) -KONYA (PINARBAŞI) HIZLI TREN HATTINA SON RAY KONULDU

Ankara( Polatlı) -Konya (Pınarbaşı) Hızlı Tren Hattına Son Ray Konuldu…

 

Bakan Yıldırım: “ Ankara-Konya hızlı tren projesi'ni Türk firmaları gerçekleştiriyor, yüzde yüz Türk malı”

 

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Ankara-Konya Yüksek Hızlı Tren hattının Ankara Polatlı ile Konya Pınarbaşı yönleri arasında kalan son ray panelini yerleştirdi.


Ankara-Konya Hızlı Tren hattının son ray panel serimi, 1 Kasım 2010 tarihinde, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Konya Milletvekilleri, Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Habip Soluk, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin ve TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman'ın da katılımlarıyla gerçekleştirildi.

 

Açılışta konuşan Bakan Yıldırım, bu projenin müteahhidiyle, taşeronuyla, işvereniyle el birliği içerisinde gerçekleştirildiğini belirterek, bu proje kapsamında herkesin işini heyecanla yaptığını söyledi. Bakan Yıldırım, "Projemiz aşağı yukarı yüzde 90'ın üzerinde tamamlandı. Bundan sonra Kasım ayı sonu itibariyle hatlara elektrik hatları döşenecek bir yandan da sinyal çalışmaları başlayacak. Ve bu paneli yerleştirdikten sonra da artık Konya'da şehir içinde kalan 10 kilometrelik hattın panel yerleştirmesi başlamış olacak. Böylece Aralık ayı başı itibariyle Konya-Ankara hızlı tren hattı deneme seferlerine hazır hale gelecek'' dedi.


''Ankara-Konya Yüksek Hızlı Tren Projesi adım adım sona yaklaşıyor. Aşkla, şevkle sona doğru ilerliyor. Vatana, millete hayırlı uğurlu olsun'' diyen Bakan Yıldırım, 2009 Temmuz'da Başbakan Erdoğan tarafından yapılan ilk ray kaynağı ile başlanılan üstyapı işlerinin 17 ayda tamamlandığını kaydetti. Yıldırım, "İki ayrı hat olarak yaklaşık 206 kilometre rayları döşemiş oluyoruz. Dünyada öyle zannediyorum ki en hızlı şekilde demiryolu bu projede yapıldı. Benzer projelerin Avrupa'da 7-10 yıl arasında tamamlandığını düşünürsek, bu projeyi 4 yıl gibi bir sürede bitirmiş olacağız. Bu bir rekordur. Bu rekora imza atan arkadaşlarımı yürekten kutluyorum'' diye konuştu.

 

Ankara - Konya Arası Mesafe 1 Saat 15 Dakikaya İniyor...


Dünyanın her tarafından Mevlana'nın çağrısına kulak veren insanların hızlı trenle Konya'ya ulaşacağını kaydeden Yıldırım şöyle konuştu: ''Türkiye'nin her yerinden ve dünyadan hızlı trenle gelinecek. O mistik havada Mevlevilerin sema gösterilerini, o güzel havayı teneffüs edip memleketlerine aynı şekilde trenle dönecekler. Böylece bu büyük insanın çağrısını, 'Gel ne olursan yine gel' diye başlayan o çağrıyı yerine getirecekler. Bunun modern altyapısını da yapmak bize nasip oldu. Hızlı trenle, Konya-Ankara arası mesafe 1 saat 15 dakikaya inecek. Bu hükümetimize nasip oldu. Hayırlı uğurlu olsun.''

 

Yapı Merkezi Şirketler Grubu Onursal Başkanı Dr. Ersin Arıoğlu ise Ankara -Konya Yüksek Hızlı Tren projesinin yüzde 92'lik bölümünün tamamlandığını söyledi. Projeye desteklerinden dolayı Bakan Yıldırım ile TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman'a ve TCDD bürokratlarına günün anısına birer plaket verdi.


Yıldırım, Konya yönünden gelen ray serme makinesinin üzerine çıkarak, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman‘la birlikte Konya-Ankara Yüksek Hızlı Tren Hattının son panellerinin serimini gerçekleştirdi. Yıldırım, hattın panel serimi işleminin tamamlanması nedeniyle hatta çalışan personele ve gazetecilere kendi eliyle çikolata ikram etti.

 

45.000 Konutluk İnşaat Malzemesi Kullanıldı…


Konya-Ankara Yüksek Hızlı Tren Projesi 250 kilometre/saat hıza uygun, çift hatlı, elektrikli ve sinyalli olarak inşa edildi. Polatlı'dan itibaren toplam uzunluğu 212 kilometre olan hattın yapımında 33 milyon metreküp kazı, 12 kilometre dolgu yapıldı ve 2 bin 30 metre uzunluğunda bir tünel açıldı. Konya-Ankara arası hızlı tren hattına şu ana kadar 50 bin ton ray, 700 bin adet travers döşendi.

 

Ankara-Konya Yüksek-Hızlı Demiryolu; hızın ve konforun ötesinde, zenginliğe giden yol olacak. Hızlı Trenle yörenin yaşam kalitesi yükselecek; çevre temiz kalacak; zaman tasarrufu ile hayatın bereketi artacak…