EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
ANKARA-BURSA YHT OTOBÜS BAĞLANTISI SEFERLERİ BAŞLADI'

ANKARA-BURSA YHT + OTOBÜS BAĞLANTISI SEFERLERİ BAŞLADI…

ANKARA-BURSA ARTIK 4 SAAT!

Süleyman KARAMAN “Demiryolu ile karayolu işbirliğinin güzel bir örneğini hayata geçiriyoruz”

Ankara -Bursa arasındaki ulaşımı 4 saate düşüren YHT + otobüs bağlantılı kombine seferlerin başlaması nedeniyle 1 Eylül 2009 Salı günü saat: 10.30'da Ankara Gar'da tören düzenlendi.

TCDD ile Kamil Koç Otobüs Firması'nın işbirliği ile hayata geçen Ankara- Bursa arasında Yüksek Hızlı Tren + Otobüs kombine taşımacılık sayesinde karayolu ile 6,5 saat olan seyahat süresi 4 saate düştü.

Seferlerin başlaması nedeniyle düzenlenen törende konuşan TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, “İçinden demiryolu geçmeyen bir kentimizin insanlarını, Bursalıları trenle tanıştırmanın gururunu ve onurunu taşıyoruz” diyerek, YHT'nin 13 Mart 2009 tarihinde hizmete girdiğini ve % 80 oranında müşteri memnuniyeti sağlandığını, halkın yoğun talebi üzerine, bugünden itibaren YHT sefer sayısının 9'dan 15'e çıkarıldığını böylece, Ankara-Eskişehir arasında her iki saatte bir YHT seferleri olacağını belirtti.

Ankara-Bursa arasındaki seyahati YHT ile 2.5 saat kısalttık

Süleyman Karaman; Karayolu ile 6 – 6,5 saat olan Ankara - Bursa arasındaki seyahat süresi, YHT+Otobüs kombine taşımacılık ile şimdilik 4 saate inmiş olacak, Yani, seyahat süresi 2,5 saat kısalacaktır. Ankara-Bursa arasındaki süreyi önümüzdeki yıllarda 3,5 saate indirmeyi planladığımızı belirtmek isterim” şeklinde konuştu.

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, “Yüksek hızlı tren çağı ile yepyeni bir döneme girdik. Ulaşım alışkanlıklarımız, anlayışımız hızla değişirken, ulaşım sistemlerine bakışımız da değişmektedir. Modern dünyada tüm ulaşım sistemleri birbirini tamamlar niteliktedir. Türkiye'de ise demiryolu ile karayolu kavgası yapılmıştır. Bugün ortaya koyduğumuz bu işbirliğiyle her iki sistemin de birlikte gelişebileceğinin örneğini gösteriyoruz. “ diye konuştu.

Kamil Koç Otobüs Firması Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda ATAÇ ise törende yaptığı konuşmada, “ TCDD ile ilk adımını attığımız kombine taşımacılık alanındaki işbirliğimiz gelecekte de devam edecektir. Sektörün geleceğinin kombine taşımacılıkta olduğunu gördük. Yıllardır dile getirilen kombine taşımacılığın ilk adımını Devlet Demiryollarıyla birlikte attık. Ankara-Bursa'dan sonra kombine taşımacılığı, diğer güzergâhlarda da devam ettirmeyi planlıyoruz” şeklinde konuştu.