EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
ANKARA-ESKİŞEHİR YHT HATTINDA GÜVENLİK SORUNU YOK

- ANKARA-ESKİŞEHİR YHT HATTINDA GÜVENLİK SORUNU YOK…  

   

Bugün ( 9 Şubat 2011) bazı basın organlarında ve internet sitelerinde Ankara-Eskişehir YHT Hattının test ve sertfikasyonuyla ilgili çeşitli iddialar öne sürülmüştür. İddialarla ilgili olarak, aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür.

 

 Ankara-İstanbul Hızlı Tren Projesi kapsamında yapılan Esenkent - Hasanbey kesimi 13.3.2009 Tarihinde işletmeye açılmıştır. Aynı hat kesimi üzerindeki Sincan - Esenkent kesimi ise 6 Haziran 2010 Tarihinde işletmeye alınmıştır.

 

Hat işletmeye alınmadan önce yolun alt yapı, üst yapı ve elektromekanik işleri için tüm test, ölçümler ve güvenlik raporları TÜV SÜD RAİL GmbH Firması tarafından tamamlanarak sertifike edilmiştir.

 

Testler; sertifikalandırmaya yetkili uluslararası Firma, TCDD'nin ilgili elemanları ve üniversitelerden öğretim elemanlarının katılımı ile gerçekleştirilmiş ve sonuçlar uygun bulunmuştur.

 

Hat işletmeye alınmadan önce yetkili firma tarafından hattın işletmeye açılabileceğine ilişkin gerekli raporlar verilmiştir.

 

Sincan-Esenkent arası Yüksek Hızlı Tren Hattı 06 Haziran 2010 tarihinde tamamlanarak işletmeye alınmış, bununla birlikte hattın tümü için de ayrıca 06 Ağustos 2010 tarihinde bir rapor daha alınmıştır.

 

Bu çalışmalara paralel olarak, YHT İşletmesi çatısı altında Güvenlik Müdürlüğü kurulmuş ve her ay düzenli olarak İstanbul Teknik Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi, Gaziosmanpaşa Üniversitesi ve Sakarya Üniversitelerinden görevlendirilen öğretim üyeleriyle müştereken YHT işletmeciliğinin uluslararası standartlarda bakım ve kontrolünün yapılması ile ilgili sürekli çalışmalar yapılmaktadır.

 

İlgili basın organlarında bahsi geçen rayda çıkma olayı Yüksek Hızlı Tren Hattında olmamıştır.

 

 Dolayısı ile Ankara-Eskişehir YHT hattımızın hem sefer hem de güvenlik raporu vardır.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.