EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
ANKARA-KONYA HIZLI TREN PROJESİ ÜST YAPI İŞLERİ İÇİN SÖZLEŞME İMZALADI

TCDD İLE YAPI MERKEZİ, ANKARA-KONYA HIZLI TREN PROJESİ ÜST YAPI İŞLERİ İÇİN SÖZLEŞME İMZALADI

 

TCDD ile Yapı Merkezi İnşaat ve Sanayi A.Ş, Ankara-Konya Hızlı Tren Projesi üst yapı ve elektro mekanik işleri için 1 Ağustos 2007 günü sözleşme imzaladı.

İmza töreninde bir konuşma yapan Genel Müdürümüz Süleyman Karaman, demiryolunu şahlandırmak için bir adım daha atıldığını, hızlı tren hatlarının gittikçe artacağını belirterek şunları söyledi;" Ulu Önder Atatürk'ten sonra son dört yılda demiryollarına büyük yatırım yapılmaktadır. Limanların özelleştirilmesinden elde edilecek gelirin demiryollarında kullanılması ise çok büyük önem taşımaktadır. "

 

 

Karaman; küresel ısınmanın en önemli nedenlerinden birisinin karayolu araçlarından çıkan egzos olduğunu ifade ederek," Tren temiz enerji, temiz bir çevre demektir. Dünya 2025 yılına kadar demiryoluna 1 Trilyon EURO yatırmayı hedeflemektedir. Biz de hızlı tren hatlarının geliştiği, saatlerin trene göre ayarlandığı, demiryolu sanayisinin ihraç eder bir noktaya geldiği bir Türkiye hedefliyoruz. Demiryolu sevdalısı olarak demiryoluna bir çivi çakıldığında çok mutlu oluyoruz. Çünkü bundan sadece demiryolları değil, ülkemizde çok şey kazanacaktır."

20 Mart 2007 tarihinde yapılan ihaleye katılan ve 539.630.533,86 YTL ile ihaleyi kazanan Yapı Merkez A.Ş.; 250 km hıza uygun çift hatlı demiryolu sistemine ait; üst yapı, elektrifikasyon, sinyalizasyon, telekomünikasyon işleri ile personelin eğitim hizmetlerini gerçekleştirecek.

Bilindiği gibi, Ankara-Konya Hızlı Tren Projesi hayata geçtiğinde, Ankara-Konya 1 saat 15 dakikaya, İstanbul - Konya 3 saat 30 dakikaya düşecek.