EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
ANKARA-KONYA YHT İLE YILDA 3 MİLYON YOLCU TAŞINACAK

Ankara-Konya YHT ile yılda 3 milyon yolcu taşınacak

 

İlk 15 gün yolcular 10 TL ile seyahat edecek

 

 

Türkiye'nin Eskişehir-Ankara hattından sonra, ikinci YHT hattı olan  Ankara- Konya YHT hattı  23 Ağustos 2011 Salı günü Başbakan R.Tayyip Erdoğan tarafından işletmeye açılmaya hazırlanıyor.

 

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, açılış öncesi basın mensuplarıyla 21 Ağustos 2011 Pazar günü Konya'ya YHT  ile bir seyahat gerçekleştirdi ve bilgi verdi.

 

Ulaştırma Bakanı, hızlı tren hattının 300 km saate göre planlandığını ve inşa edildiğini belirterek, projenin maliyetinin 1 milyar TL olduğunu bildirdi. Ankara-Konya YHT ile seyahat süresinin 1.5 saate düşeceğini dikkat çeken Yıldırım, şu bilgileri verdi:

 

Konya git-gel 6 değil, 3 saat….

 

“Ankara-Konya arasındaki mesafe, Eskişehir-Afyon-Konya mevcut demiryolu hattı üzerinden 612 km olup, yaklaşık 10 saat 30 dakika sürüyordu. Ankara-Konya YHT ile bu mesafe 309 km'ye, seyahat süresi de ilk etapta 1.5 saate, 300 km saat tren seti ile 1 saat 15 dakikaya inecek. Projenin en güzel tarafı Türkiye'de ilk defa tamamen yerli yüklenici taahhüdünde gerçekleşmiş olmasıdır. Altyapı ve üstyapısı tamamen anahtar teslim olarak Türk firması olarak gerçekleşti. Türkiye, modern demiryolu altyapısı yapabilecek önemli bir başarıya imza atmış oldu”

 

Proje 4 yıl 8 ayda tamamlandı

 

Yıldırım, Ankara-Konya YHT'nin dünyaya örnek olacak şekilde 4 yıl 8 ayda tamamlandığını belirterek, Avrupa'da inşa edilen hızlı tren hatlarının yapım sürelerinin 5-13 yıl arasında tamamlandığı göz önüne alındığında Ankara-Konya YHT projesinin Avrupa'daki emsallerine göre oldukça kısa sayılabilecek bir sürede tamamlandığını bildirdi. Yıldırım, “ 204 km'lik Roma-Napoli hattı 11 yılda, 216 km'lik Hannover-Berlin hattı 7 yılda tamamlandı” diye konuştu.

 

Sinyal zafiyeti olmayacak

 

Hızlı tren konusunda en fazla atak yapan ülkenin Türkiye olduğunu vurgulayan Yıldırım, YHT'de yaşanabilecek her türlü kaza riskine karşı tüm önlemleri aldıklarını bildirdi. Yıldırım, “ Bundan önceki hatlarda olduğu gibi Konya hattında da her türlü deneme yapılıp, tedbirler alındı. TCDD test sürüşlerinde her çeşit kazaya karşı test sürüşleri yaptı. Sinyal sistemimizin herhangi bir zafiyeti olmadığı bulundu. Kazalarda her şeyi kontrol etseniz bile insan unsurunu edemiyorsunuz. Bu nedenle, eğitim, çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve motivasyonla hata payının en aza indirilmesi için çaba gösterilmektedir.

 

İlk 15 gün 10 TL

 

23 Ağustos'ta Başbakan tarafından açılacak hattın ilk yolcu seferleri 24 Ağustos 2011 Çarşamba günü saat: 07.00'de başlayacak. Günde 4 gidiş, 4 geliş toplam 8 sefer yapılacak ve seferler 07.00, 11.30-15.30-18.30 saatlerinde karşılıklı olarak gerçekleşecek.

YHT ücretleri, ekonomi sınıfı 25 TL, business sınıfı 35 TL olarak belirlendi.

 

YHT'nin açılışına özel olarak ilk 15 gün ekonomi ücreti  10 TL, business 15 TL olarak satışa sunulacak.