EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
ANKARA-KONYA YHT HATTINA EMEĞİ GEÇENLERE ÖDÜL

ANKARA-KONYA YHT HATTINA EMEĞİ GEÇENLERE ÖDÜL...

 

Ankara-Konya Yüksek Hızlı Tren Demiryolunun üstyapısında emeği geçen demiryolu mensupları ile projenin üstyapı ve elektromekanik işlerini üstlenen Yapı Merkezi İnşaat ve Sanayi A.Ş çalışanlarına, 17 Mayıs 2011 tarihinde Konya'da düzenlenen törenle plaket verildi.

 

“Bu plaketi size değil, sizden sonraki çocuklarınıza göstermeniz için veriyoruz”

 

Projede görev alan Demiryolu mensupları ve yüklenici firma çalışanlarının katıldığı törende konuşan TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, bu projenin birlik ve beraberliğin, dayanışmanın bir ürünü olduğunu belirtti.

 

Ankara-Konya YHT Demiryolu Hattının ölçümlerinin devam ettiğini kaydeden Karaman, bugün Piri Reis Ölçüm Treni ile gelirken saatte 230 km. hıza ulaşmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Hattın 17 Aralık 2010 tarihinden itibaren ölçümlerine başlandığını, ancak o tarihten itibaren Konya'nın çok fazla yağış alması nedeniyle bazen gece, bazen gündüz, bazen de sürekli gece çalıştıklarını ve projenin kısa süre içinde her şeyi ile tamamlanmış olacağını kaydeden Karaman, “Gerek bakanlık, gerekse hükümet yetkilileri ve milletvekillerimiz, bu projenin durumu hakkında bilgi almak istediklerinde kendilerine ‘Siz Demiryolculara imkân verirseniz bu insanlar sizin güveninizi boşa çıkarmazlar' dedik. Ve sizler de bunu başardınız” dedi.

 

“Bu plaketi size değil sizden sonraki çocuklarınıza göstermeniz için veriyoruz” diyen Karaman, “Bu ödülü test sürüşlerine başlatmadaki emeğiniz için veriyoruz. Bundan sonraki 10 gün için ortaya koyacağınız emeğiniz ödülü ayrı olacak. O bizde saklı. Bu hattı yaparken bir an evvel başarmak için sadece ben değil birçok arkadaşımız stres içine girdiler. Ama bir şeyi başardık; bu trene binen bir yolcumuza gururla ‘bu benim ülkemin treni' dedirtebilmenin mutluluğunu yaşıyoruz” şeklinde konuştu.

 

“Bu proje kalfalık eseri olacaktır”

 

TCDD Genel Müdür Yardımcısı İsa Apaydın ise Ankara-Konya Yüksek Hızlı Demiryolu Hattının Ankara-Eskişehir hattından sonra Türkiye'nin ikinci yüksek hızlı tren demiryolu hattı olduğunu ifade ederek, “Bu proje Mimar Sinan'ın deyimiyle kalfalık eseri olacaktır” dedi.

 

Bu projedeki hedefleri tutturabilmek için gece gündüz demeden çalışıldığını belirten Apaydın, sonuna gelinen projenin yakın zamanda açılacağını kaydetti.

 

“Demiryolları tarih yazıyor”

 

Törende konuşan Konya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Şenol Aydın, projenin her aşamasında büyükşehir belediyesi olarak TCDD'nin yanında olduklarını, kendilerinin de çorbada tuzu olduğu için mutluluk duyduklarını söyledi. Aydın, “Devlet Demiryolları Türkiye'de tarih yazıyor” diye konuştu.

 

 

 

 

“Günde 3 km hat döşedik”

 

Yapı Merkezi İnşaat ve Sanayi A.Ş Kurucusu ve Onursal Başkanı Ersin Arıoğlu da yaptığı konuşmada, Demiryollarının modernleşmesinde önemli bir yeri olan bir projenin tamamlanmak üzere olduğunu belirtti.

 

Her gün ortalama herşeyiyle bitmiş 1 km.lik tek hat döşendiğini ifade eden Arıoğlu, zaman zaman hat döşeme hızının günde 3 km'ye çıktığını, Türkiye'de değil yurt dışında bile görülmemiş bir çalışma temposu yakaladıklarını söyledi. Arıoğlu, projenin altında yatan başarının sırrının dayanışma olduğunu vurguladı.

 

Yapı Merkezi İnşaat ve Sanayi A.Ş Kurucusu ve Onursal Başkanı Ersin Arıoğlu konuşmasının sonunda TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ve TCDD Genel Müdür Yardımcısı İsa Apaydın'a çiçek takdim etti.

 

TCDD Genel Müdür Yardımcıları; İsa Apaydın, Veysi Kurt ve Erol İnal başta olmak üzere projede emeği geçen Demiryolcular ile Yapı Merkez İnşaat ve A.Ş çalışanlarına plaket verildi.