EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
ANKARA-SİVAS YHT PROJESİ 2018 YILINDA TAMAMLANACAK

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 06.08.2016 tarihinde Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Projesi Elmadağ-Kırıkkale arasında inşası devam eden viyadüklerde incelemelerde bulundu.

 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren  2018 yılında tamamlanarak, her iki şehir arasındaki 11 saatlik seyahat süresinin 2 saate düşeceğini belirtti. Projenin altyapı işlerinde şu ana kadar yüzde 70 ilerleme kaydedildiğini ifade eden Arslan, Yerköy-Sivas arası elektromekanik sistemler ve üstyapı ihalesinin 6 Ekim 2016 tarihinde yapılacağını açıkladı.

 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Bakanlık Müsteşar Yardımcısı Orhan Birdal’la birlikte Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Projesi Elmadağ-Kırıkkale arasında inşası devam eden viyadüklerde incelemelerde bulunmak üzere Elmadağ’ın Edige köyündeki şantiyeye geldi. TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın ve yüklenici firma yetkilisinden bilgi alan Arslan, yaptığı konuşmada, 15 Temmuz gecesindeki darbe girişiminin 79 milyon sayesinde püskürtülerek, millet ruhunun tüm dünyaya ispatlanmış olduğunu hatırlattı.

 

“ÜLKEMİZİN HER TARAFINI YHT AĞLARIYLA ÖRMEK İSTİYORUZ”

"Bizim işimiz şantiyelerde olmak. Bizim işimiz yanlış insanların yanlışlık içinde olduğu 15 Temmuz'dan sonra ülkemizin işlerinin aynı hızla devam ettiğini göstermektir” diyen Arslan “Kim hangi hainliğe kalkışırsa kalkışsın, bu ülkenin kalkınmasının, büyümesinin, ekonomisinin olmazsa olmazı ulaştırma altyapı projelerimizde dünden daha hızlı çalışmak durumundayız.” dedi

 

Demiryolu sektörünün 1950'lerden sonra 50 yıl boyunca ihmal edildiğini, yaklaşık 14 yıldır olağanüstü hızla yatırım kullanma ömrü çok uzun olan demiryolu sektörünü geliştirme gayretinde olduklarını belirten Arslan, Türkiye'de Ankara-Eskişehir YHT hattından sonra Ankara-Konya, Konya-Eskişehir, Ankara-İstanbul, Konya-İstanbul arasında hizmete giren YHT'lerin bu kapsamda örnek teşkil ettiğini söyledi. Bakan Arslan Şöyle devam etti:

 

"Ülkemizde son 10 yıldır demiryolu sektöründe 50 milyar lira para harcandı. Eski parayla 50 katrilyon para harcadığını düşünürseniz bizim Edirne'den Kars'a ana omurgayı oluşturmak, bunları Akdeniz'e, Karadeniz'e, güneye, Suriye'ye, Irak'a bağlamak gibi bir gayretimiz var. Ülkemizin her tarafını YHT ağlarıyla örmek ve Türkiye'nin her yerine demiryoluyla erişim sağlamak, özellikle karayolu ve deniz limanlarıyla entegre taşımacılığı sağlamak istiyoruz. Bu noktada çok mesafe aldık. Ankara-Sivas arasında 405 kilometre uzunluğunda yeni demiryolu inşa ediyoruz. Bu 405 kilometrelik güzergâhın tamamında çalışıyoruz. Proje tamamlandığında Ankara-Sivas arasındaki yaklaşık 11 saatlik seyahat süresi 2 saate düşecektir.”

 

“TÜRKİYE’DEKİ EN BÜYÜK AYAK AÇIKLIĞI VE RAY YÜKSEKLİĞİ OLACAK”

 

Projede altyapı işlerinde şu ana kadar yüzde 70 ilerleme sağlandığını vurgulayan Arslan, Elmadağ-Kırıkkale arasında en büyüğü bin 800 metre uzunluğunda olmak üzere toplam 6 bin 200 metrelik 4 adet viyadük bulunduğunu ifade ederek, “Bu viyadükler özellikle ayak açıklıkları veya kolon açıklıkları arası 90 metre. En yükseğinin yüksekliği ray kolunu düşünürseniz 94 metre, ki demiryolu sektöründeki Türkiye’deki en büyük ayak açıklığı ve ray yüksekliği olacak” dedi.

 

“DÜNYADA İLK DEFA BİR SİSTEM UYGULANIYOR”

 

Burada bir başka özel işlem daha yapıldığının altını çizen Arslan, “Dünyada ilk defa bu açıklıkta hareketli iskele sistemi veya hareketli kalıp sistemi diyebileceğimiz bir sistemle viyadükleri yapıyoruz. Her ayak arasını başlangıçta uzun süre olmak üzere 16 günde bir iki ayak arasına kirişler dökülüyor. Bu kalıp sistemi ile işlemi hızlandırarak ekonomik hale getiriyoruz. Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Treni’nin 2018’de hizmete girebilmesi için bunların çok hızlı yürümesi gerekiyordu. Bu konuda çok güzel bir sistem geliştirdiler. “ şeklinde konuştu.

 

“6 EKİM’DE İHALE TEKLİFLERİNİ ALACAĞIZ”

 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, konuşmasını şöyle tamamladı: “Bu tekniği yerinde incelemek ve en önemlisi demokrasisine meydanlarda çıkan insanımıza da şu mesajı vermek istedik: Siz demokrasi nöbeti tuttunuz. Sizler şehit oldunuz, gazi oldunuz. Biz de bu ülkenin kalkınmasının, gelişmesinin olmasa olmazı olan ulaştırma alt yapı projelerini çalışma arkadaşlarımızla birlikte hız kesmeden devam ettiriyoruz. Hatta daha da hızlı yapmak adına şantiyelerdeyiz, yol boylarındayız. Ray döşüyoruz. Bütün bu projeleri bir an önce insanımızın hizmetine sunmak istiyoruz. Yerköy-Sivas arası elektromekanik sistemler başta olmak üzere üst yapı dahil ihale ilanına çıktık. 6 Ekim’de yapım ihalesinin tekliflerini alacağız. Bu çok önemli bir aşamaydı.

 

“ANKARA-SİVAS YÜKSEK HIZLI TRENİ 2018’DE İSTANBUL’A BAĞLANACAK”

 

Ankara- Yerköy arasının ise ihale hazırlığını yapıyoruz. Bu ay içinde onun da ihalesini yapmış olacağız. Ekim ayının 2’nci yarısında da Ankara-Yerköy yapısının üst yapı ve elektromekanik ihalesini yapmış olacağız. Ankara-Sivas arasında başlanmamış, el atılmamış herhangi bir kısım kalmadı. 2018’in 2’nci yarısında Ankara-Sivas yüksek hızlı trenini Ankara-İstanbul’a bağlamış olacağız. 2023 hedefleriniz kapsamında Edirne’den Kars’a kadar yüksek hızlı trenimizi yaptığımızda ülkemiz insanı görecek ki evet onlar demokrasisine sahip çıkıyor. Biz de ülkemizin kalkınması adına projelerimize devam ediyoruz.”

 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, konuşmalarının ardından Elmadağ-Kırıkkale arasında yapımı devam eden V-9 Viyadüğü’nü gezdi.