EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
ANKARALILAR YENİ BANLİYÖ TRENLERİNE KAVUŞTU

ANKARALILAR YENİ BANLİYÖ TRENLERİNE KAVUŞTU

 

Metro Standardındaki Yeni Banliyö Setleri, Sincan-Kayaş Arasında Hizmete Girdi.

 

Başketray projesi kapsamında temin edilen metro konforundaki yeni banliyö setleri, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın da katıldığı törenle, 23 Ağustos 2010 tarihinde hizmete girdi.

 

Ankara Gar'da düzenlenen ve kalabalık bir davetli topluluğu ile demiryolcuların katıldığı törende konuşan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, “Bu konforlu trenlerle artık Ankara'da seyahat etmek, çile olmaktan çıkıp zevke dönüşecek.” dedi.

 

Demiryollarının, Osmanlı'nın son dönemlerinde, Milli Mücadelede ve Cumhuriyetin kuruluş yıllarında çok önemli bir işlevi yerine getirdiğini, ancak 1950 yılından itibaren karayolu ağırlıklı ulaşım politikası gereği yatırım yapılmadığını, geri plana itildiğini belirten Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, 2000' li yıllara gelindiğinde ise çeken ve çekilen araçların yenilenmesinin dahi mümkün olmadığını belirtti. Yıldırım söyle konuştu:

 

“ Göreve geldiğimizde böyle bir durumdaki Demiryollarını ya kapatacak, ya da ayağa kaldıracaktık. Cumhuriyetimizin kuruluşunda önemli roller de üstlenmiş stratejik bir Kuruluşu kapatamazdık. Sayın Başbakanımızın talimatıyla Demiryollarını tekrar ayağa kaldırmak için yatırımlara başladık. 2003 yılından itibaren devam eden projelerin uzunluğu 2500 kilometredir.”

 

Ankara-Eskişehir, Ankara-Sivas, Ankara-Konya, Tekirdağ-Muratlı, Kemalpaşa-Turgutlu projelerinin devam ettiğini, bu yıl başlanacak yeni projelerle birlikte demiryollarına toplam 15 milyarlık harcama yapılmış olacağını kaydeden Bakan Yıldırım, geçmiş 60 yıl içinde, demiryolları ödeneğinin bu yıl ilk defa karayolları ödeneğinden fazla olduğunu bunun da demiryollarına verdikleri önemi gösterdiğini vurguladı.

 

Bakan Yıldırım, Demiryollarıyla birlikte diğer sektörlerin de gelişmesinin önemine değinerek, daha dün Çankırı'da yüksek hızlı tren makas fabrikasının temelini attıklarını, Erzincan'da ray bağlantı elemanları fabrikasını kurduklarını, üç tane özel travers fabrikası bulunduğunu, monoblok tekerlek üretimi için MKE'ye görev verildiğini, hızlı tren setleri ve Marmaray setlerinin üretimi için Sakarya'da fabrika kurulduğunu ifade etti.

 

Lokomotif üretimi için de Eskişehir'de General Elektrik firmasıyla anlaşma yapıldığını ve 30 adet lokomotif üretimi için sipariş alındığını belirten Yıldırım, kendi insanlarının Avrupalılardan hiçbir farkı olmadığını, bu nedenle insanlara yaraşır şekilde hizmet ettiklerini sözlerine ekledi.

 

Törende konuşan TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ise Demiryollarının, birçok alandaki yeni yatırımlarıyla top yekün bir değişim ve gelişim sürecine girdiğini belirtti. 

 

Ulusal demiryollarıyla ilgili son yıllarda gösterdikleri performansının, şehirlerdeki kent içi toplu ulaşımın önemli bir bölümünü sağlayan banliyö hatlarının  standartlarını yükseltme, metro düzeyine getirme çalışmalarına da taşıdıklarını ifade eden Karaman, “Banliyö setleri olarak günün ihtiyaçlarına cevap veremeyen, ekonomik ömrünü tamamlayan mevcut trenlerimizi peyderpey yenilerken, bir yandan da,  modern teknolojinin son ürünü olan yeni banliyö setlerimizi bugün olduğu gibi devreye sokmaya, bundan sonra da devam edeceğiz.” dedi.

 

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, Başkentray Projesi kapsamındaki, Ankara-Sincan kuzey hat yapım ihalesinin, 24 Ağustos 2010 tarihinde yapılacağını, 14 ayda tamamlamayı hedeflediklerini belirttikten sonra bir bölümü Ankara'da hizmete giren ve bir bölümü de İstanbul'da kullanılacak olan yeni banliyö setleri hakkında teknik bilgiler aktardı.

 

Törene katılan ve bir konuşma yapan Sincan belediye Başkanı Mustafa Tuna, “Ankara'nın iki yakasını bir araya getiren, doğusuyla batısını birleştiren bu banliyö setleri sadece ulaşımı sağlamayacak, Ankara'nın ekonomik, sosyal ve kültürel gelişimine de katkı da bulunacaktır.” Şeklinde konuştu. Başkan Tuna, yeni ve modern banliyö setleriyle yapılacak hizmetlerin sadece Mamak ve Sincanlılara değil tüm Ankara'ya ve Ankaralılara yapılmış bir hizmet olacağını kaydetti.

 

Törenin ardından Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım tarafından yeni banliyö setinin kurdelesi kesildi. Ulaştırma Bakanı Yıldırım ve beraberindekiler, yeni banliyö setiyle Ankara-Yenişehir ve Ankara-Gazi istasyonları arasında seyahat etti. Bakan Yıldırım, seyahati boyunca trende bulunan yolcularla da sohbet etti.

 

Modern demiryolu işletmeciliğine uygun, son sistem teknik donanıma sahip setlerin genel özellikleri arasında; vagonlar arasında yolcu geçiş sistemi, otomatik iklimlendirme sistemleri, engeller için donanım, emniyet sistemleri, yolcu bilgilendirme panoları ve yolcu anons sistemi bulunmaktadır. 

 

Yeni banliyö setlerimizin azami hızı saatte 140 kilometredir ve her biri 747 yolcu kapasitesine sahip olan setlerin her biri 4.36 milyon dolar olup, toplam maliyeti 140 milyon dolar ve  % 75'i kredili, % 25'i ise öz kaynaktan temin edilmiştir.

 

Ayrıca setler, her türlü konfora ve emniyet sistemine sahip olup, vagonlar arasında yolcu geçişi sağlanarak, gelişmiş klima sistemi ile rahat ve ferah bir yolculuk sağlanabilecek bir dizayna sahiptir. Artık yolcularımız, sadece bindiği vagonda seyahat etmek zorunda olmayıp, iniş istasyonuna kadar vagonlar arasında geçiş yapabileceklerdir.