EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
APAYDIN, GİRİŞİMCİ İŞADAMLARI VAKFI’NIN KONUĞUYDU

Vakfın İstanbul’daki merkezinde 22 Kasım 2016 tarihinde gerçekleştirilen toplantısında, "Demiryolu Yatırımlarının Ülke Ekonomisine Katkıları ve 2023 Vizyonu" konulu  bir konuşma yapan TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, Yüksek hızlı tren projelerinin yanı sıra yük taşımacılığına yönelik çalışmalar da yürüttüklerini anlattı. Apaydın, Halkalı-Edirne, Karaman-Adana Ulukışla, Samsun, Çorum, Kuzey-Güney hatları ile Sivas’tan sonra Kars’a kadar olan kısımda tamamen yük ve yolcu taşımacılığının birlikte yapılacağını söyledi.
 

“DEMİRYOLLARI GİRİŞİMCİLER İÇİN İYİ BİR ALAN”

Türkiye’de demiryolu yük taşımacılığının geçmişte yol geometrisinden dolayı karayoluyla rekabet edemediğine değinen Apaydın, “Bizim yük taşımacılığında süratlerimiz eskiden saatte 40-50 kilometre gibi bir seviyedeydi. Bunun sebebi alt yapı eksikliğiydi. Alt yapımızı iyileştirdiğimiz zaman, yol geometrimizi düzelttiğimiz zaman karayoluyla rekabet edecek seviyeye geliyoruz.” dedi.
 

Marmaray’ın tamamlayıcısı niteliğindeki Gebze-Halkalı hattındaki çalışmaların da hızlı bir şekilde devam ettiğini belirten Apaydın, toplantıya katılan girişimci iş adamlarına demiryolu alanındaki iş fırsatlarını aktardı. Apaydın şöyle devam etti: “Elektrifikasyon ve sinyalizasyon tasarımı ve yapılması konusunda elektrik, bilgisayar ve elektronik mühendisleri için demiryolları iyi bir alan. Demiryolunda kesintisiz iletişim de burada oldukça önemli. önümüzdeki süreçte çok miktarda araç yapılması planlanıyor. özellikle makine, metalürji malzeme, komponent üreticisi işletmelerimiz bu alanda birçok parçayı yerli olarak üretebilir.” diye konuştu. 
 

TCDD’nin demiryolu sektörünün milli kaynaklarla geliştirilmesi için bağlı iştirakleriyle beraber çalışmalar yürüttüğünü aktaran TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, 2023 yılına kadar 3 bin 500 kilometre Yüksek Hızlı Tren (YHT), 8 bin 500 kilometre hızlı tren ve bin kilometre konvansiyonel demiryolu olmak üzere toplam 13 bin kilometre ilave demiryolu yapacağını sözlerine ekledi.
 

“TCDD BÜYÜK BİR KURUM”

“Ülkemizde çok büyük kurumlar var ve TCDD bunlardan birisi" diyen Vakıf Başkanı Mehmet Koç da konuşmasında, girişimcilerin TCDD gibi sektörleri etkileyen kurumları da çok iyi takip etmesi, büyük resmi iyi okuması gerektiğinin vurguladı.
 

Konuşmaların ardından, Vakıf Başkanı Mehmet Koç tarafından takdim edilen plaketi alan TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, Mehmet Koç ile birlikte GİV Akademi'nin son dönem girişimci mezunlarına sertifikalarını verdi.