EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
APAYDIN, SUDAN DEMİRYOLU PERSONELİ EĞİTİM SERTİFİKA TÖRENİNE KATILDI

TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın; 25 Ekim 2018 Perşembe günü YHT ile Eskişehir'e giderek Sudan Demiryolu Personeli Eğitim Sertifika Törenine katıldı.

TÜLOMSAŞ’ta gerçekleştirilen törene Genel Müdür Apaydın’ın yanı sıra Büyükelçilik Müsteşarı Tarig Ahmed Mohamed Salih, Sudan Demiryolları (SRC) Genel Müdürü İbrahim Fadul Abdalla, GAM Africa Development Şirketi Müdürü ve TÜLOMSAŞ’ın Sudan Temsilcisi Gamal Khugalı, RAYSİMAŞ Genel Müdürü Baran Bıyık ve TÜLOMSAŞ Genel Müdürü Hayri Avcı katıldı.

“Dost ve Kardeş Ülke Sudan’da Medeniyet İnşa Ediyoruz”

Törende konuşan TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın Türkiye ve Sudan’ın ayrı coğrafyaların ülkeleri olsa da derin tarihi ve kültürel bağlara sahip,  kalplerin aynı attığı dost ve kardeş iki ülke olduğunu, Cumhurbaşkanlarımızın riyasetinde son yıllarda karşılıklı olarak gerçekleştirilen en üst seviyedeki ziyaretlerle bu bağların daha da güçlendiğini söyledi.

Bu ilişkilerin sonucu olarak, dost ve kardeş ülke Sudan’da medeniyet inşa edildiğini söyleyen Apaydın; Türkiye’de son 15 yılda demiryollarına büyük önem verildiğini Yüksek hızlı ve hızlı demiryolu projeleri başta olmak üzere, sinyalizasyon ve elektrifikasyondan lojistik merkezlere, yüksek hızlı tren gar ve bakım üniteleri ile AR-GE çalışmalarına kadar çok sayıda proje yürütüldüğünü dile getirdi.

“Biz ülkemizde demiryollarını geliştirirken, eriştiğimiz teknolojik seviyeyi ve sahip olduğumuz tecrübelerimizi dost ve kardeş ülkelerle paylaşmanın gayreti içerisindeyiz” diyen Apaydın sözlerine şöyle devam etti.

“Sudan Demiryollarıyla olan ilişkilerimizin geliştirilmesi ve işbirliğine yönelik çalışmalarımız da bu gayretimizin bir parçasıdır. İki ülke demiryolları idareleri genel müdürleri ve heyetler arasında karşılıklı olarak gerçekleştirilen görüşmeler sonucunda, Sudan’da 16 Ekim 2017 tarihinde demiryolu alanında işbirliğini geliştirmeye yönelik mutabakat zaptı imzalanmıştır.”

“Sudanlı Kardeşlerimiz Gönüllü Elçimiz Olacaklardır”

Apaydın; söz konusu Mutabakat Zaptı çerçevesinde kardeş Sudan Demiryolları Kuruluşu tarafından TCDD’den demiryolu alanında eğitim talebinde bulunulduğunu ve talep doğrultusunda bağlı ortaklığımız TÜLOMSAŞ tesislerinde (4'ü elektrik mühendisi, 9'u makina mühendisi, 5'i teknisyen) toplam 18 Sudanlı demiryolu teknik personeline 15 Ekim 2018’den itibaren eğitim programı uygulandığını ifade etti.

Eğitimlerini başarıyla tamamlayan misafirlere sertifikalarını takdim eden Apaydın; “İnanıyorum ki Sudanlı kardeşlerimiz ülkelerine döndüğünde aynı zamanda bizim gönüllü elçimiz olacaklardır. Bu duygu ve düşüncelerle Eğitimlerini başarıyla tamamlayarak, sertifika almaya hak kazanan kardeşlerimizi tebrik ediyor, hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.