EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
ARAÇ KAMPANYASININ İLK ANAHTARLARI BAKAN YILDIRIM DAN

ARAÇ KAMPANYASININ İLK ANAHTARLARI BAKAN YILDIRIM'DAN…

 

 

TCDD'yi Geliştirme ve TCDD Personeli Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı tarafından başlatılan 2011 model araç kampanyasında ilk araçlar, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın katılımıyla 9 Ocak 2011 tarihinde törenle sahiplerine teslim edildi.

 

TCDD Vakfı tarafından üyelerinin piyasaya göre daha cazip fiyat ve uygun ödeme koşullarıyla araç sahibi olabilmeleri amacıyla başlatılan kampanya kapsamında düzenlenen ilk araçların teslim törenine, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ve demiryolcular katıldı.

 

 “ Duble demiryolu zamanı”

 

TCDD Vakfı ile  Kuruluşumuzca oluşturulan TCDD Türk Müziği Korosu'nun bir birinden güzel eserlerini seslendirdiği konser ve katılımcıların büyük beğenisini kazanan TCDD Halk Oyunları Ekibinin gösterileriyle başlayan törende konuşan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, “Artık duble demiryolları zamanı” dedi.

 

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İstiklal Mücadelesinde ve Türkiye'nin kalkınmasında demiryollarının çok önemli bir rol oynadığını hatırlatarak, demiryollarının parlak dönemleri olduğu gibi, unutulduğu dönemlerin de olduğunu belirtti. Yıldırım, 1950'den 2000'li yıllara kadar ihmal edilen demiryollarında, hükümetleri döneminde, Marmaray, Ankara-İstanbul, Ankara-Konya, Ankara-Sivas-Erzincan Yüksek Hızlı Tren projeleri olmak üzere bazıları biten bazıları devam eden çok önemli projeleri başlattıklarını kaydetti. Yıldırım, bu projelerle birlikte mevcut hatlarda hızı artırmak için yüzde 60'ının tamamını elden geçirilerek, güvenli seyahatlerin mümkün hale geldiğini ifade etti.

 

 

“Yolları Böldük Ama Hayatları Birleştirdik”.

 

Hükümetleri döneminde 14 bin km bölünmüş yol yapıldığını hatırlatan Bakan Yıldırım, “Araç sollama ihtiyacı duymadan seyahat yapılabiliyor. Bu insana değer, hayata verilen değerin bir ölçüsüdür. Yolları böldük ama hayatları birleştirdik." dedi.

 

 

“2023 Yılına Kadar 10 Bin Km Yeni Demiryolu Yapacağız”

Yeni başlatacakları duble demiryolları projesine de değinen Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, "Duble karayollarından sonra duble demiryolları projesini başlatıyoruz. Böylece Türkiye'de çift hat demiryolları ile ana hatlarda demir yolları yapacağız. Mevcut yolları tamamen iyileştireceğiz. 2023 yılına kadar 10 bin km yeni demiryolu yapacağız. Bunun başarılabileceğine inanan demiryolcular var, sizler varsınız" diye konuştu.

Çin ile ortaklaşa gerçekleştirecekleri projeler hakkında da bilgi veren Yıldırım,  toplam 50 milyar TL tutarındaki projelerin önümüzdeki 10 yıl içinde yapılmasında kararlı olduklarını vurguladı.

 

 

“Demiryolcular, Sadece Demiryolu Değil, Gönül Yollarını Da Yapacaklar”

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım sosyal yaşamın önemine de dikkat çekerek, demiryolcuların kurdukları vakfın üyelerine emekli tazminatı verdiğini, araba verdiğini, bunun güzel bir dayanışma örneği olduğunu ifade etti. “Demiryolculuk, bir gelenektir, bir yaşam tarzıdır. Demiryolcular geleneklerine bağlı kalmakla birlikte ülkenin geleceği için de çalışıyorlar” diyen Bakan Yıldırım, “Demiryolcular artık sadece demiryolu değil, vatandaşlarla aramızdaki gönül yollarını da yapacaklar” şeklinde konuştu.

“Yatırımlarla Birlikte Sosyal Projelerimizi de Hızlandırdık”

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ise 154 yıllık geçmişe sahip Demiryollarının, son yıllarda çok önemli projelere başladığını ve bazılarını hayata geçirdiğini hatırlatarak, bu projelerde çok büyük emekleri geçen demiryolcuların sosyal ihtiyaçlarını giderme noktasında da çalışmalar yaptıklarını ifade etti.

Bu kapsamda, demiryolcular için yaptırılan toplu konutların tamamlanmak üzere olduğunu ve yakında anahtar teslim töreni yapılacağını belirten Karaman, TCDD bünyesinde oluşturulan TCDD Korosu ve Halk Oyunları Ekipleri oluşturularak, sosyal etkinlikler yapıldığını kaydetti.

Hedefimiz bin araç, her aileye bir araç

TCDD Genel Müdür Yardımcısı ve Vakıf Yönetim Kurulu Başkanı İsa Apaydın da törende yaptığı konuşmada, vakfın 1988 yılında kurulduğunu ve bugün 20 binin üzerinde üyeleri bulunduğunu söyledi.

Apaydın, vakıf olarak ürettikleri sosyal politikalar kapsamında son yıllarda yüksek performans ile çalışan demiryolcuların moral motivasyonlarına ve TCDD Korosu'nun oluşmasına katkıda bulunduklarını, Sakarya Meydan Muharebesi'nin idare edildiği Polatlı'daki Duatepe'ye anıt yaptırdıklarını kaydetti.

Araç kampanyası hakkında bilgi veren İsa Apaydın, demiryolcuların daha uygu koşullarda araç sahibi olmaları için kampanya başlattıkları belirterek, “Hedefimiz, kampanya boyunca bin araca ulaşmak ve her aileyi bir araç sahibi yapmaktır” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından TCDD Vakfı Araç Kampanyası kapsamında araç sahibi olanların anahtarları, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım tarafından teslim edildi.