EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
ARSLAN: İLK ANA HAT MİLLİ ELEKTRİKLİ LOKOMOTİF E-5000 PROJESİNE BAŞLANDI

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, milli üretim seferberliği kapsamında ilk ana hat milli elektrikli lokomotif E-5000  projesine başlandığını söyledi.

162 KİŞİLİK EKİP SEFERBER OLDU

Arslan, Türkiye’nin ilk milli elektrikli ana hat lokomotifi E-5000 proje ve tasarımı için 22'si akademisyen ve 140'ı mühendis olmak üzere 162 kişilik ekibin görev aldığını kaydetti.

Milli Dizel Tren Seti, Milli Dizel Motoru, E-1000 Milli Elektrikli Lokomotifi, Milli Yük Vagonu ve Milli Sinyalizasyon Sistemi gibi projelerin başarıyla hayata geçirildiğine işaret eden Arslan, milli üretim seferberliği kapsamında ilk ana hat Milli Elektrikli Lokomotif E-5000'in tasarım ve üretim projesine başlandığının altını çizerek projeyi kısa zamanda tamamlamayı planladıklarını bildirdi.

“TÜLOMSAŞ’TA ÜRETİLECEK”

Milli Elektrikli Lokomotif E-5000’in, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) ve İstanbul Teknik Üniversitesi iş birliğiyle TCDD Genel Müdürlüğünün Bağlı Ortaklığı olan TÜLOMSAŞ tarafından üretileceğini vurgulayan Arslan şunları kaydetti:

"Lokomotif, TCDD'nin ihtiyaçlarını karşılamak üzere modern AC sürüş sistemine ve 5000 kilovat gücüne sahip olacak. Saatte 160 kilometre hıza ulaşabilecek şekilde ve Avrupa Karşılıklı İşletilebilirlik Yönetmeliği gerekliliklerine uygun tasarımı ve prototip üretimi yapılacak.” 

“4 MİLYAR DOLAR TASARRUF SAĞLAYACAK " 

E-5000 milli elektrikli lokomotifinin tamamlandığında, çekiş ve kontrol sistemleriyle Türkiye'de tasarlanan ve üretilen en güçlü demiryolu aracı olacağının altını çizen Arslan, çalışmalarına 1 Ekim'de başlanan E-5000 Ana Hat Milli Elektrikli Lokomotifi Projesi’nin sertifikasyon ve testlerle birlikte 4 yıl sürmesini planladıklarını söyledi.

Arslan, prototip üretiminin ardından ilk aşamada TCDD’nin 20 adetlik siparişinin karşılanacağı bilgisini paylaştı. 

UDH Bakanı Ahmet Arslan, TCDD Genel Müdürlüğü’nün 2023 yılına kadar temin etmeyi planladığı 500 lokomotifin alım, bakım ve onarım maliyetleri dikkate alındığında, E-5000 Milli Elektrikli Lokomotif Projesi ile 30 yılda 4 milyar dolar tasarruf sağlanacağını kaydetti.