EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
ASRIN PROJESİ MARMARAY HİZMETE GİRDİ

 

Asrın Projesi Marmaray, Cumhuriyetimizin 90. Yılı olan 29 Ekim 2013 tarihinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, Japonya Başbakanı Shinzo Abe ve Romanya Başbakanı Viktor Ponta ile 8 ülkeden 9 Bakan'ın  katıldığı törenle hizmete girdi.

“Marmaray, Mühendislik Şahikasıdır”

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, sadece Asya kıtasıyla Avrupa kıtasının en yakın uçlarını birleştirmiyor, aynı zamanda Asya ile Avrupa'nın en uzak uçlarını da bu tünel vasıtasıyla birleştirildiğini vurgulayarak şunları ifade etti: “Bugün Cumhuriyet'in 90. yaş gününü kutlarken, hükümetimiz çok büyük bir hediyeyi de vatandaşlarımıza, İstanbul'a, Türkiye'ye sunuyor. Marmaray'ın sadece İstanbul için değil, dünya için sayılı büyük projelerden biri… Çok büyük projeler, önce hayal edilir, sonra ideal haline gelir ve sonra da iş bilen, kararlı, vizyon sahibi insanlar tarafından gerçekleştirilir.153 sene önce hayal edilen bu proje, bugün ne mutlu ki hükümetimiz tarafından gerçekleştirildi ve açılışını yapıyoruz.”

Bu projelerin arkasının geleceğini kaydeden Gül konuşmasını şöyle sürdürdü: “Muhakkak ki arkası daha çok gelecek, birçokları şu anda yapılma aşamasında... Zannetmeyelim ki biz sadece Asya kıtasıyla Avrupa kıtasının en yakın uçlarını birleştiriyoruz, biz aynı zamanda Asya ile Avrupa'nın en uzak uçlarını da bu tünel vasıtasıyla birleştiriyoruz. Yani Pekin ile Londra'nın arasını bağlayan bir tünel olmuş oldu. Bu kadar büyük bir proje, sadece İstanbul'u ilgilendiren değil, dünyayı ilgilendiren bir proje."

Bu projenin aynı zamanda bir mühendislik harikası olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Marmaray, mühendislik şahikasıdır, çok büyük bir mühendislik projesidir. Eminim ki bununla ilgili çok yazılar yazılacak, çok konferanslar verilecektir. Bu projeyi gerçekleştiren teknik ekip, şüphesiz ki başta Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları yönetimi olmak üzere, her kademede bunu üstlenen yerli-yabancı şirketlerimiz, burada çalışan mühendisler, teknisyenler, herkese tekrar çok çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

“İki Kıtanın Yakasını Bir Araya Getirdik”

 

TBMM Başkanı Cemil Çiçek de,  daha dün denecek kadar kısa bir süre evvel, yatırım yapamayan, maaş ödeyemeyen, borç bulamayan, iki yakası bir araya gelemeyen bir Türkiye'den, iki kıtanın yakasını bir araya getirme mutluluğuna ulaştıklarını söyledi. 

Konuşmasına, inşaat süresince verilen rahatsızlıktan dolayı Üsküdarlılardan helallik isteyip, “Her doğum sancılı ve kutlu olur” diyerek sözlerine başlayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise, çekilen sancıdan sonra hep beraber bu mutluluğun yaşanacağını ifade etti.

“Bu Büyük Eser, Türkiye'nin ve İnsanlığın Eseridir"

 

“Açılışını yaptığımız projenin hayallerle yetinmeyip bu hayali kâğıtlara, planlara, projelere döken Sultan Abdülmecid ve Sultan Abdülhamid'e de Rabbimden rahmet niyaz ediyorum. Başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere İstanbul ve Türkiye için, tüm insanlık için yüreklerini ve emeklerini ortaya koymuş, Türkiye'yi bugünlere taşımış, bu projenin gerçekleşmesine katkı sunmuş, başta Ulaştırma Bakanım olmak üzere bakanlık mensuplarına, devlet adamlarına, siyasetçilerimize, bürokratlarımıza gönülden şükranlarımı ifade ediyorum."  diyen Başbakan Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Asrın projesi" Marmaray'ın, son derece anlamlı birgünde, anlamlı bir yıldönümünde hizmete açıldığını kaydeden Erdoğan, "Bugün Cumhuriyetimizin kuruluşunun 90. yıl dönümünü kutluyor, milletçe 81 vilayetimizde, yurt içinde, yurt dışında 90. yıl coşkusunu yaşıyoruz. Marmaray'ı özellikle, 29 Ekim'de, özellikle 90. kuruluş yıl dönümünde açmak istedik. Zira bugün, işte bu büyük projeyle, hem Cumhuriyetimizi yüceltiyor hem de demokratik bir cumhuriyetin, istikrar içinde, güven içinde, kardeşlik ve dayanışma içinde bir cumhuriyetin neleri başarabileceğini bugün ispat ediyoruz"

Cumhuriyetimizin 10. yıldönümünde Türkiye'nin inşa ettiği demirağlarla gurur duyduğunu, O izi takip ederek, 10. yıl kazanımlarına yenilerini ekleyerek, demirağları, karayolları ağlarını, deniz yolları ağlarını, hava yolları ağlarını kat kat artırarak, 90. yılında benzer gurur ve şuurla idrak ettiklerini anlatan Erdoğan, 'Yol medeniyettir' diyerek 11 yıl boyunca inşa ettikleri bölünmüş yollarla, hızlı tren hatlarıyla, herkesin binmesini sağladıkları uçaklarla uzakları yakın ederken, doğuyu batıyla, kuzeyi güneyle kucaklaştırdıklarını anlattı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Hizmete açılan Marmaray, sadece iki kıtayı birbirine kavuşturmakla kalmıyor, 150 yıl öncenin hayallerini gerçekle buluşturuyor, tarih ile bugünü, bugün ile geleceği buluşturuyor. Marmaray, bu aziz milleti, öz güveniyle inandığı zaman neleri yapabileceğini göreceği bir imanla buluşturuyor. Marmaray kıtaları olduğu kadar insanları, halkları, ülkeleri birbiriyle buluşturuyor, kucaklaştırıyor." dedi.

"Bu büyük eser, önce Türkiye'nin eseri olduğu kadar, insanlığın bir eseridir" diyen Erdoğan, üçüncü köprüyü, havalimanını, körfez geçişini ve İzmir otoyolunu tamamlayıp, küresel ölçekli projelere yenilerini ekleyeceklerini açıkladı. Erdoğan,  "Ankara, Eskişehir ve Konya gibi sadece birkaç ay içinde İstanbul'u da hızlı trene, inşallah hedefimiz, yıl sonuna kadar kavuşturacağız. Sivas, Bursa, İzmir'i de hızlı trenle inşallah tanıştıracağız. Cumhuriyetimizin 90'ıncı kuruluş yıl dönümünü Marmaray'la taçlandırırken, 100'üncü kuruluş yıl dönümünü, daha büyük, daha gurur verici eser ve yatırımlarla kutlayacağız" diye konuştu.

Yüzeyin 62 metre derinliğinde batırma tüp tüneliyle kıtaları birleştiren yegane yapı olma özelliğini taşıyan Marmaray'ın inşasında azami çevre hassasiyetiyle hareket ettiklerini dile getiren Erdoğan, konuşmasını şöyle tamamladı:Dünya üniversiteleri, bilim çevreleri, mühendislik ve mimarlık otoriteleri, dünya medyası, en başından itibaren Marmaray'ı yakından izledi. Asrın projesi Marmaray, inşasındaki titizlikle, ince işçilikle, çevreci özellikleriyle, sağlamlığıyla bir ulaşım projesi olduğu kadar tarihin altın harflerle yazacağı bir sanat eseri, bir mimari şaheser oldu. Bu projeyi yaparken, azami çevre hassasiyetiyle hareket ettik. Balıkların yumurtlama dönemine, göç yollarına engel olmayacak şekilde ince eledik, sık dokuduk. Belirlediğimiz sürede bitmesine mani olsa da tarihi bulguları ortaya çıkardık ve 35 binden fazla tarihi eseri, dünya medeniyet tarihine kazandırdık.”

“Marmaray'la İstanbul'un Bilinen Tarihi 8 Bin 500 Yıla Çıkıyor”

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım da, "Artık İstanbul, Marmaray'dan önce, Marmaray'dan sonra diye anılmaya başlıyor. Marmaray projesi, İstanbul'un bilinen tarihini 6 bin yıldan, 8 bin 500 yıla çıkarıyor. İstanbul'un tarihini, Marmaray'la yeniden yazıyoruz" dedi.

Yıldırım, Asya ile Avrupa arasında, denizin altından kesintisiz demiryolu ulaşımını sağlayacak, dünyanın alanındaki önemli projelerinden Marmaray'ın Üsküdar Meydanı'nda düzenlenen açılış törenindeki konuşmasına, "Bugün Türkiye iki bayramı birden kutluyor. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 90'ıncı yıl dönümünü kutluyoruz. Cumhuriyetimizin 90'ıncı yılına, asrın projesi Marmaray'ı armağan ediyoruz" diyerek başladı.

Marmaray'ın Uzakdoğu ile Avrupa'yı birleştiren, en derin tüp tünel projesi olduğunu dile getiren Yıldırım, "Bu proje, mühendislik çalışmalarının son noktaya ulaştığı, boğazın güç şartlarında, balık göç yollarında hatta İstanbul'un bilinen tarihini de değiştiren büyük bir projedir. Artık İstanbul, Marmaray'dan önce, Marmaray'dan sonra diye anılmaya başlıyor. Marmaray projesi, İstanbul'un bilinen tarihini 6 bin yıldan, 8 bin 500 yıla çıkarıyor. İstanbul'un tarihini, Marmaray'la yeniden yazıyoruz. Hayırlı, uğurlu olsun" diye konuştu.

Yıldırım, Ayrılıkçeşmesi'nin yüzyıllarca insanların hacca, yola uğurlandığı, sefere uğurlandığı bir mekan olduğuna değinerek, Marmaray'ın bu mekanı "ayrılık çeşmesi" olmaktan çıkarıp "vuslat çeşmesi"ne dönüştüreceğini söyledi. Yıldırım, "Elbette Ayrılıkçeşmesi, Üsküdar, Yenikapı, Sirkeci, Kazlıçeşme, Yenikapı arasında seyahat süresini 15 dakikaya düşürecek. Marmaray, İstanbul'un iki yakasını bir araya getirecek en önemli toplu ulaşım projesidir" dedi.

Bakan Yıldırım, Marmaray'a ilişkin olarak, "Güvenlikle ilgili söyleyeceğim tek şey, en fazla korkulan İstanbul'da büyük bir deprem. O depremde Marmaray, evinizden daha güvenli. Böylesine devasa büyük bir projeyi saçma sapan, abuk sabuk iddialarla gölgelemeye çalışma gayretine ancak insanlar gülümseyip geçiyor." ifadelerini kullandı.

Bakan Yıldırım, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın projeye ilk günden bu yana destek verdiğini dile getirerek, projenin bugünlere gelmesinde emeği geçen mühendislere, işçilere, çalışanlara, yüklenici ve altyüklenici firmalara teşekkür etti.

15 Gün Ücretsiz

 

Kurdele kesimi sırasında bayramlarda otoyolların ve köprülerin ücretsiz olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Gül' cevap veren Başbakan Erdoğan da "Sayın Cumhurbaşkanım, buranın bereketi bayağı iyi... Gerçi, 5 milyar doları neredeyse bulan bir yatırım. Sizin de az önce ifade ettiğiniz gibi bayramlardaki şey burada da bu açılışta Sayın Bakanım da bunun hemen notunu alsın. 15 gün burayı ücretsiz yapalım" diyerek karşılık verdi.  Bunun üzerine Gül, "Doğrusu ben de bunu bekliyordum. Çünkü bugün gerçekten bu projenin bayramını yapıyoruz. Sağolun, Hayırlı, uğurlu olsun. Allah kazadan beladan korusun" ifadelerini kullandı.

Asya ile Avrupa'yı denizaltından birbirine bağlayan, "Asrın Projesi" Marmaray'da ilk sefer, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün makinistliğinde gerçekleşti. Üsküdar Meydanı'nda düzenlenen törenin ardından Cumhurbaşkanı Gül, Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, , Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Japonya Başbakanı Shinzo Abe ve Romanya Başbakanı Viktor Ponta, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, makinist kabininde yolculuk etti. 

Marmaray'ın Üsküdar İstasyonu'nda saat 17.19'da başlayan yolculuk, Asya ve Avrupa kıtalarının tam ortasında 10 dakikalık molanın ardından devam etti. Molada, Gül, Çiçek, Erdoğan ve yabancı konuklar, üzerinde Asya ve Avrupa yazan levhayı duvara sabitledi. 

 

 
 
 
 
 
 
 v