EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
AVRUPA BİRLİĞİ'DEN YÜKSEK HIZLI TREN PROJESİNE HİBE

— AVRUPA BİRLİĞİ'DEN YÜKSEK HIZLI TREN PROJESİNE HİBE…

 

— ULAŞTIRMA BAKANLIĞI VE AB TÜRKİYE DELEGASYONU, ANKARA-İSTANBUL YÜKSEK HIZLI TREN PROJESİNİN KÖSEKÖY-GEBZE ETABI İÇİN “İKİLİ ANLAŞMA” İMZALIYOR…

 

- İKİLİ ANLAŞMA, ULAŞTIRMA BAKANI BİNALİ YILDIRIM VE BÜYÜKELÇİ MARC PIERINI TARAFINDAN İMZALANACAK…

 

Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren Projesi Köseköy- Gebze Demiryolu İnşaatına ilişkin  

olarak, Ulaştırma Bakanlığı ve Avrupa Birliği arasında imzalanacak olan “İkili Anlaşma” nedeniyle, 17 Mart 2010 Çarşamba günü saat 16:15'de Ankara Gar'da bir tören düzenlenecek.

 

Törene; Devlet Bakanı Sn. Egemen Bağış, Devlet Bakanı Sn. Cevdet Yılmaz, Ulaştırma Bakanı Sn Binali Yıldırım, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Sn. Marc Pierini, bazı büyükelçiler, DPT, Hazine Müsteşarlığı, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katılacak.

 

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Marc Pierini'nin açılış konuşmaları sonrasında imzalanacak olan  ikili anlaşma; Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) çerçevesinde ve Ulaştırma Operasyonel Programı kapsamında yer alıyor.

 

Ankara – İstanbul Hızlı Tren Projesinin Köseköy-Gebze Kesiminin “Katılım Öncesi Mali Yardım (IPA)” kapsamında TCDD tarafından önerilmesi ve Avrupa Komisyonu tarafından kabul edilmesi üzerine, projenin IPA'dan sağlanacak hibe niteliğindeki finansman ile gerçekleştirilmesine karar verildi. Böylece proje maliyetinin yaklaşık %85'i IPA finansmanı ve %15'i özkaynak (AYB'den sağlanacak kredi dilimi ile) olacak şekilde karşılanması öngörülüyor.