EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
AVRUPA DEMİRYOLU AJANSI ÜLKEMİZDE

Avrupa Demiryolu Ajansı(ERA) İPA Projesi İçin Ülkemizi Ziyaret Etti

 

Avrupa Demiryolu Ajansı(ERA) heyeti,  yürütmekte olduğu İPA Projesi hakkında 25-26 Ocak 2011 tarihlerinde ülkemize ziyaret ederek, Ulaştırma Bakanlığı ve TCDD yetkilileriyle görüşmeler yaptı.

 

Avrupa Birliğine aday ve potansiyel aday olan ülkeleri topluluk mevzuatının özellikle emniyet ve karşılıklı işletilebilirlik alanındaki uygulamalarına hazırlamak ve bazı Ajans faaliyetlerine katılımlarını sağlamak amacıyla IPA (Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı) projesini yürüten Avrupa Demiryolu Ajansı(ERA) heyeti, proje yararlanıcısı ülkelere yaptığı ziyaret kapsamında Ülkemizi de ziyaret etti.

 

Aynı zamanda, Avrupa'nın genelinde tek bir sinyal sisteminin oluşturulmasını hedefleyen Avrupa Demiryolu Trafik Yönetim Sistemi (ERMTS) için bir sistem otoritesi olarak görev yapan Avrupa Demiryolu Ajansı(ERA) heyetinin Türkiye ziyaret kapsamında, önce Ulaştırma Bakanlığı'nda Bakanlık Müsteşar Yardımcısı ve TCDD Yönetim Kurulu Üyesi Talat Aydın ile bir toplantı gerçekleştirildi.

 

Daha sonra TCDD'yi ziyaret eden heyet ile TCDD Yöneticilerinin katıldığı “2004/49/AT Demiryolu Emniyet Direktifinin Temel Gereksinimleri ve Türk Demiryollarının Reformu” konulu bir toplantı yapıldı. Ziyarette, TCDD yetkilileri tarafından TCDD'nin önemli projeleri ve 2023 hedefleriyle ilgili bir sunum gerçekleştirildi.

 

Türkiye'nin yanı sıra Avrupa Birliği'ne aday ve potansiyel aday olan ülkeleri; Hırvatistan, Makedonya, Arnavutluk, Karadağ, Bosna-Hersek, Sırbistan ve Kosova da Ajansın IPA (Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı) Projesi'nden yararlanıyor.