EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
AVUSTURYA GENEL KURMAY BAŞKANI DEDESİNİN İNŞASINDA ÇALIŞTIĞI KURTULUŞ SAVAŞI'NDA ATATÜRK KONUTU'NU ZİYARET ETTİ

AVUSTURYA GENEL KURMAY BAŞKANI DEDESİNİN İNŞASINDA ÇALIŞTIĞI KURTULUŞ SAVAŞI'NDA ATATÜRK KONUTU'NU ZİYARET ETTİ

Genelkurmay Başkanı Orgenaral Hilmi Özkök'ün resmi davetlisi olarak Türkiye'ye gelen Avusturya Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Roland Ertl, dedesinin inşasında görev yaptığı ‘Anadolu-Bağdat Demiryolları Direksiyon (İstasyon) Binası'nı ziyaret etti.

Ertl, 24 Aralık 1964 yılında ‘Atatürk Konutu ve Demiryolları Müzesi'ne çevrilen binayı ziyareti sırasında ‘tarihi atmosferden çok etkilendiğini' belirti. Milli Mücadele yıllarında Atatürk'ün bu konuttan ülkeyi komuta etmesinin, kendisini çok etkilediğini kaydeden konuk Genel Kurmay Başkanı,” Dedem de, bu binada çalışmış olabilir.” dedi.

Ankara gar binasıyla eski istasyon binasının (müze) yan yana olmasının tarihi doku açısından anlamlı olduğunu dile getiren Roland Ertl, ‘eski ile yeni çok iyi kaynaştırılmış' değerlendirmesini yaptı. Daha sonra müzenin hemen yanındaki Atatürk'ün yurt gezilerinde kullandığı vagonu da gezen Ertl, Atatürk'ün tarihe mal olan vagon penceresinden çektirdiği fotoğrafın bulunduğu pencerenin yanındaki camı açarak basın mensuplarına poz verdi.

Dedesi hakkında Türk heyetine bilgi veren Ertl, büyük babasının 1908 yılında İstanbul'a gelerek Haydarpaşa-Adana (Bağdat Demiryolu ) hattında çalıştığını kaydetti. 1912 yılına kadar Anadolu'da kalan dedesinin 1912'de ülkesine geri döndüğü; ancak 1915 yılında yine Osmanlı topraklarına gelerek çalıştığını belirtti. Birinci Dünya Savaşında askere çağırılan dede Ertl'nin Avusturya'ya gitmediğini belirten Roland Ertl, büyük babasının vefatının da burada gerçekleştiğini; fakat mezarının bilinmediğini söyledi.