EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
Ankara Konya Hızlı Tren Projesinde Raylar

ANKARA-KONYA YÜKSEK HIZLI DEMİRYOLU PROJESİNDE RAYLARIN DÖŞENMESİNE BAŞLANDI; İLK RAY KAYNAĞI BAŞBAKANDAN…

DEMİRYOLCULARA SESLENEN BAŞBAKAN ERDOĞAN:
 “TARİH, SİZLERİ HAYIRLA ANACAKTIR.”

Üstyapı çalışmaları kapsamında rayların döşenmesine başlanan Ankara-Konya yüksek hızlı demir yolu projesinin “ilk ray kaynağı” Başbakan Erdoğan tarafından 17 Temmuz 2009 tarihinde Konya-Pınarbaşı'nda yapıldı.

Ankara-Eskişehir YHT'den sonra, önümüzdeki yıl sonunda işletmeye açılması planlanan Ankara-Konya yüksek hızlı demiryolu projeleri kademe kademe ilerliyor. Proje kapsamında rayların döşenmesine başlanan Ankara-Konya demiryolu ilk ray kaynağı “ Konya-Pınarbaşı”nda 17 Temmuz 2009'da düzenlenen törenle Başbakanımız Sayın Recep Tayip Erdoğan tarafından başlatıldı.

Törende konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, '' milletimize en iyi hizmeti vermenin gayreti içinde olan bu günkü siz demiryolu kadrolarını tarih, hayırla anacaktır '' dedi.

Yol ve suyun medeniyet olduğunu ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti: Ulaştırmayı, yeni bir bakış açısı, yeni bir vizyonla yeni bir anlayışla ele alacağız, dedik. Hamdolsun 7 yıl gibi kısa bir sürede devasa projeleri gerçekleştirdik. Birçok projeyi bitirme aşamasına getirdik. 7 yıl önce söylediklerimize bizim projelerimize (hayal) diyenler, (rüya) diyenler bugün Marmaray karşısında, Ankara-Eskişehir hızlı tren karşısında, 9 bin 500 kilometre bölünmüş yol karşısında söyleyecek söz bulamıyor. İnanmak yolun yarısını katetmektir. Biz inandık.”dedi.

''TÜRKİYE'NİN DÖRT BİR YANINI DEMİR AĞLARLA ÖRDÜK''-

Türkiye'nin dört bir yanını son derece çağdaş, yüksek hızlı trenlerle ulaşıma imkân sağlayan ''demir ağlarla ördüklerini'' ifade eden Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''İşte bakın Ankara-Sivas hızlı tren hattı devam ediyor. Eskişehir-İstanbul hızlı tren etabı devam ediyor. Ankara-İzmir hızlı tren hattıyla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Konya-Ankara hattının alt yapı çalışmalarını tamamladık. İnşallah bugün ilk ray kaynağını bu törenle gerçekleştiriyoruz. Eğer fevkalade bir hal olmazsa amacımız, önümüzdeki yılın sonunda açılışını gerçekleştirmektir.”  şeklinde konuştu.

“YENİ DEMİRYOLU HATTI YAPIMINI 40 YIL SONRA BİZ BAŞLATTIK”

Kendilerinden önce 40 yıl boyunca ülkenin hiçbir şehrine yeni bir demiryolu hattı inşa edilmediğini belirten Başbakan Erdoğan, “En son bundan tam 40 yıl önce Van'a demiryolu kazandırılmıştı. Biz göreve geldik Tekirdağ Muratlı Hattı ile Tekirdağ'ı demiryoluna kavuşturduk. Kasım'da inşallah bitiriyoruz. Ankara-Sivas hızlı tren yolu kapsamında da Yozgat'ı demiryoluna kavuşturuyoruz. Yüksek Hızlı Tren sayesinde Ankara'nın, Eskişehir'in artık adı inşallah Pekin'le Tokyo'yla Osaka'yla Paris'le Berlin'le Roma'yla Madrid'le Lizbon'la yan yana yazılıyor. Eskişehir, Yüksek Hızlı Tren'le inşallah bu şehirlerle yarışacak. İnşallah Konya-Ankara hızlı tren hattı tamamlandığında Konya da Yüksek Hızlı Tren'le adını dünyaya duyuracak. Bu alandaki az sayıda dünya şehrinden biri olma özelliğine kavuşacak.'' dedi.

''KARA TREN GECİKİR DEĞİL, HIZLI TREN YETİŞİR''

Eskişehir-Ankara arasının hızlı trenle 1,5 saate indiğini anımsatan Erdoğan, ''Ankara-İstanbul hızlı tren hattının temeli atıldığı gün, Ulaştırma Bakanıma şunu söyledim, (Konya-Ankara hızlı tren yolunu bir an önce yapalım. Hani bir söz var ya 'git gel Konya 6 saat sürdü'. İşte 'Git gel Konya 6 saat sürdü) tarih olsun dedik. Şimdi yeni bir tarih yazıyoruz. Yenisi şu, (Git gel Konya 2,5 saat olsun). 1 saat 15 dakika gidiş, 1 saat 15 dakika dönüş. Toplamda 2,5 saat ediyor. Yani Ankara ile Konya artık sınır komşusu olmanın da ötesine geçiyor. Deyim yerindeyse kapı komşusu oluyor'' diye konuştu.

Erdoğan, ''İnşallah hızlı tren gönüllerdeki hasreti de hızla dindirecek. Bundan böyle (kara tren gecikir) değil, (hızlı tren yetişir) diyeceğiz'' dedi.

DEMİRYOLCULARA SESLENDİ!

Konuşmasının son bölümünde gece-gündüz çalışarak demiryollarını yeniden atağa geçmesinde emekleri geçen demiryolculara da hitap eden Başbakan Erdoğan, “işçisinden mühendisine, Bakanımdan Genel Müdürüme, tüm arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. İnanıyorum ki tarih bu kadroları hayırla yad edecektir.”şeklinde konuştu.

BAKAN YILDIRIM “ANKARA-KONYA YÜKSEK HIZLI TREN HATTINI 2010 SONUNDA İŞLETMEYE ALACAĞIZ''

Törende bir konuşma yapan Ulaştırma Bakanı Yıldırım ise Ankara-Eskişehir Yüksek Hızlı Tren (YHT) Hattı'nın açılışının 13 Martta gerçekleştirildiğini hatırlattı. Ankara-Konya YHT Hattı'nın üst yapı çalışmalarının süratle devam ettiğini ifade eden Yıldırım, ''Döşenen rayların ilk kaynağını gerçekleştiriyoruz. 2010 sonu itibarıyla Ankara-Konya arasında yüksek hızlı tren hattını işletmeye alacağız'' diye konuştu.

Demiryollarının 3 önemli dönemi bulunduğunu, bunlardan ilkinin Cumhuriyet'in kuruluşuyla 1946 yılı arasındaki dönem olduğunu dile getiren Yıldırım, bu yıllarda Atatürk'ün talimatlarıyla demiryollarında kalkınma ve seferberlik dönemi yaşandığını kaydetti.

Demiryollarının 1950 ile 2000 yılları arasında, kaderine terk edildiğini ve unutulduğunu anlatan Yıldırım, şöyle konuştu: ''1926-1946 yılları arasında 4 bin kilometre demiryolu yapılırken, 1950 ile 2000 arasında bin 700 kilometre demiryolu yapılmış. Demiryollarının 3. dönemi, Hükümetimizin iş başına geldiği 2003'te başlıyor. Bu dönem demiryollarının tekrar hatırlandığı ve demiryollarımızın bir devlet politikası haline geldiği yeni bir dönemin başlangıcıdır.''

Kendi dönemlerinde MARMARAY, Ankara-İstanbul YHT projesi, Ankara-Konya YHT Projesi'nin, Ankara-Sivas YHT Projesi'nin, Kars-Tiflis-Bakü Demiryolu Projesi başta olmak üzere toplam bin 700 kilometrelik demiryolu inşaatının devam ettiğini belirten Yıldırım, ''Hükümetimiz, demiryollarına 6 yılda 7 milyar TL kaynak aktardı. Böylece demiryollarının yarım asırlık unutulmuşluğu tamamen ortadan kaldırıldı. Türkiye tekrar demiryollarını geliştirmeye yönelik politikayı en öncelikli konuları arasına aldı'' dedi.

''5 BİN 900 KİLOMETRE DEMİRYOLUNU YENİLEDİK''-

Yıldırım, 12 bin kilometrelik demiryolu hattının 5 bin 900 kilometresinin son 6 yılda yenilendiğini belirtti ve 50 yıldır el değmeyen hatları yenilemeye devam edeceklerini dile getirdi.

Türkiye'yi ulaşım ve iletişim alt yapısında Avrupa ülkeleri seviyesine çıkarmayı amaçladıklarını ifade eden Yıldırım, “2020'ye kadar yapılacak yatırımlarla karayolu, demiryolu, havayolu ve iletişim alt yapısını, Avrupa ülkelerinin ilk 10'u arasında yer alacak konuma getireceklerini” belirtti.

Yıldırım, şunları kaydetti: ''Yol medeniyet dedik, su medeniyet dedik. Çalışmaları bu anlayışla sürdürüyoruz. Bu güzel günde Ankara'yı Konya'ya daha da yaklaştıracak Ankara-Konya YHT projesinin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Bu projenin temelini attığımızda herkes bir şey söylemişti. 'Acaba bu gerçekleşecek mi?' demişlerdi. İşte adım adım gerçekleşiyor.''

Konuşmaların ardından Başbakan Erdoğan, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, milletvekilleri ve diğer yetkililerle ray kaynak makinesinin düğmesine basarak ilk kaynağı yaptı.