EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ PERSONELİNE TEŞEKKÜR BELGESİ

BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ PERSONELİNE TEŞEKKÜR BELGESİ

4. Bölge Müdürlüğü Başarılı Personelimize Teşekkür Belgesi Verilmesi töreni, 12 Şubat 2011 tarihinde Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sosyal Tesislerinde gerçekleştirildi.

Törene, Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Habib Soluk, Sivas Valisi Ali Kolat, Sivas Milletvekilleri, Belediye Başkanı Doğan Ürgüp ve Demiryolcular katıldı.

“Demiryolunda Milat gerçekleştirdik”

Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Habib Soluk törende yaptığı konuşmada "Kara tren gecikir belki de hiç gelmez" diye istasyonlarda beklenirken, Türkiye'de bu alanda bir milat gerçekleştirerek, Türkiye'nin 2009 yılında hızlı tren ile tanıştığını söyledi.

Hızlı tren çalışmalarının aralıksız sürdüğünü ifade eden Soluk, Ankara-Konya Hızlı Tren hattının tamamlandığını, testler tamamlandıktan sonra bu güzergâhta da seferlerin başlayacağını belirtti.

Bakanlık Müsteşarı Soluk, TCDD 4. Bölge Müdürlüğünün 222 kilometre demiryolu yenileme çalışması yaptığını, bölgeler arasında birinci olduğunu belirterek, bu alanda görev yapan personeli de kutladı.

Bakanlıklarının ulaşım çalışmalarının dışında da Milli Eğitim Bakanlığı ile yaptıkları protokolle 21 bin okulda bilgi teknoloji sınıfı yaptıklarını ifade eden Soluk, 40 bin okulda kullanılan internet ücretlerini de bakanlıklarının ödediğini söyledi.

“Yatırımların yüzde 50'den fazlasının ulaşım sektöründe”

Sivas Valisi Ali Kolat ise yaptığı konuşmada, Sivas'taki yatırımların yüzde 50'den fazlasının ulaşım sektöründe yapılan yatırımlar olduğunu anlatarak, bu alanda yapılan çalışmalarda hükümetin ve Ulaştırma Bakanlığının önemli desteğini gördüklerini belirtti.

Kolat, kentte hızlı tren çalışmalarının başladığını ve hızla ilerlediğini ifade ederek, bu çalışmaların tamamlanmasıyla Sivas'ın konumunun daha da iyi bir yere geleceğini söyledi.

“Hızlı tren bir medeniyet projesidir”

Sivas Milletvekili Selami Uzun, hızlı tren projesinin bir medeniyet projesi olduğunu belirterek, Sivas'ın medeniyete açılan bu kapılardan yararlandığını ifade etti.

“Bende bir demiryolcu çocuğuyum”

Belediye Başkanı Doğan Ürgüp de, kentte birçok kişinin yakınının demiryollarında çalıştığını, kendisinin bir demiryolcu çocuğu olduğunu ifade ederek, demiryollarında bugün gelinen noktanın takdir edilecek düzeyde olduğunu kaydetti.

 

“8 yılda 80 proje ürettik”

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman da, daha önce 2, 7 ve 6. bölge müdürlüklerinde gerçekleştirilen törenin dördüncüsünün Sivas'ta yapıldığını belirtti.

Karaman, demiryollarının altyapısıyla, sanayisiyle büyük bir değişim ve dönüşüm sürecine girdiğini, kentlerin talihini değiştirdiğini söyledi.

Son 8 yıldır maraton koşucusu gibi çok tempolu bir çalışma içerisinde olduklarına dikkati çeken Karaman, "Kolay değil 154 yıl atıl kalmış, pas tutmuş tekerleği döndüren demiryolcular, yeni demiryolu çağına yakışır bir demiryolu yaratmak için var gücüyle çalışıyor, didiniyor" dedi.

Genel müdürlüklerinin çalışmaları hakkında da bilgi veren Karaman, 8 yıllık dönem içinde 80 yeni proje ürettiklerini belirterek, "İleri demiryolu sanayimize bacalar kazandırdık. Raydan hızlı tren fabrikasına, makastan traverse kadar ihtiyacımız olan malzemelerin ülkemizde üretilmesi konusunda önemli mesafeler aldık" diye konuştu.

Ankara-Sivas hızlı tren hattı yapım çalışmalarının devam ettiğini kaydeden Genel Müdür Karaman, "Ümit ediyorum ki 2014 yılında Sivas'ımıza 12 saatte değil 2 saatte geleceğiz. Artık her gittiğimiz yerde demiryolu konusunda Sivas'ın adı geçiyor. Sivas bunu hak ediyor" diye konuştu.

 

“Demiryolu yenilemede bölgeler arasında birinciyiz”

 

TCDD 4. Bölge Müdürü Hacı Ahmet Şener de demiryolu yenileme çalışmaları arasında bölgeler arasında birinci olmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, çalışmalarda emeği geçen personele teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Sivas Valisi Ali Kolat tarafından Müsteşar Soluk ve TCDD Genel Müdürü Karaman'a hayat ağacı armalı plaket takdim edildi.

TCDD Genel Müdürlüğü korosu ve halk oyunları ekibinin gösterilerini sunduğu programda, başarılı personele teşekkür belgesi ve birer cep saati armağan edildi.