EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
BÜTÇEDE EN BÜYÜK ARTIŞ DEMİRYOLU SEKTÖRÜNE

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 03 Kasım Cuma günü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın ve diğer yetkililerin de hazır bulunduğu Bakanlık bütçesine ilişkin gerçekleştirdiği sunumda, 2018 yılı bütçesinde en yüksek artış oranının %49 ile demiryolu sektöründe olduğunu açıkladı.

"DEMİRYOLLARINA 22 MİLYAR DOLAR YATIRIM"

Bakan Arslan, 2003-2017 yılları arasında ulaştırma ve haberleşme alanında bugünkü fiyatlarla 362 milyar lira harcandığını belirterek, Kamu-özel iş birliğinin bu yatırımlardaki payının yaklaşık 100 milyar lira olduğunu belirtti. Bakanlığın, ilgili, ilişkili ve bağlı kuruluşlarının yatırım bütçelerinden örnek veren Arslan, “En yüksek artış oranı yüzde 49 ile demiryolu sektöründe." dedi.

Ulaşım ve iletişim yatırımlarının ekonomik ve sosyal etkilerine ilişkin çalışma yaptıklarını dile getiren Arslan,  demiryollarına 22 milyar dolar, yatırım yapıldığını kaydetti.

Türkiye'nin Asya ile Avrupa, Rusya ile Afrika bölgesel yük taşımacılığının merkezinde olduğuna işaret eden Arslan, lojistik merkezlerin, bölgedeki taşımacılıktan kaynaklı 2 trilyon dolar olan ticaret hacminden yeteri kadar pay alınması dolayısıyla önemli olduğunu vurguladı.

Yük merkezleri ve limanları, demiryollarıyla ana koridorlara bağlamayı çok önemsediklerinin altını çizen Arslan, "279 yük merkezi, toplam 389 kilometre uzunluğunda demiryolu yaparak 33 iltisak hattı ile birbirine bağlamış olacağız. Böylece ilave yıllık 45 milyon ton yük taşıma kapasitesi oluşturacağız. Bu ülkemiz açısından çok önemli bir rakam. 10 adedinde çalışmamız devam ediyor, 41'i yatırım programına alınmak üzere çalışmalar sürüyor." değerlendirmesinde bulundu.

" YERLİLİK ORANINI YÜZDE 74'E ÇIKARACAĞIZ"

Milli yük vagonunun üretimini gerçekleştirdiklerini bildiren Arslan, "Yüzde 20 daha hafif, maliyeti yüzde 15 daha düşük, bakımı kolay yeni nesil milli yük vagonunu da tasarladık, seri üretime başladık. Her yıl 150 adet üretme kapasitemiz var." dedi.

Arslan, Yüksek Hızlı Tren'de (YHT) millileşme konusunda ilerleme kat ettiklerini belirterek, "96 set alımımız var, onu da Sanayi İşbirliği Programı kapsamında yapıyoruz. Başlangıçta belki dışarıya bağımlı olacağız ama yerlilik oranını yüzde 74'e çıkarmış olacağız. Milli EMU (elektrikli tren seti) ile ilgili alüminyum gövdeli üretim yapılmak üzere fabrikamızda gerekli çalışmalar başladı. 2018'de başlıyoruz, 2019'da inşallah raylarımızda olacak." ifadesini kullandı.

“YHT'DE BU YIL HEDEFİMİZ 7,1 MİLYON YOLCU"

YHT taşımacılığında bu yıl 7,1 milyon yolcu hedeflediklerini belirten Arslan, ülke nüfusunun yüzde 40'ının yaşadığı 11 ilde 35,3 milyon kişinin yolculuk yaptığını ve yolcu memnuniyetinin yüzde 95,8 olduğunu bildirdi.

Arslan, 30 Ekim'de açılışı yapılan Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi'nin önemine değinerek, 

"Bu hattın iki hatta çıkarılması için altyapı hazır. Üst yapısını yapacağız. Yılda başlangıçta 6,5 milyon ton öngörülmekle birlikte daha sonra 17 milyon ton, 25 milyon ton ve 50 milyon ton yükün bu hattan geçmesi bekleniyor. İkinci hattı da eş zamanlı yürütüyoruz." diye konuştu.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan BAŞKENTRAY'ın bu yıl sonunda açılacağı bilgisini de verdi.