EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
BAŞARILI PERSONEL İLE BAŞARILI PERSONEL ÇOCUKLARININ ÖDÜL TÖRENİ

 BAŞARILI PERSONEL İLE BAŞARILI PERSONEL ÇOCUKLARININ ÖDÜL TÖRENİ

 

TCDD'nin 154. Kuruluş Yıldönümü etkinlikleri kapsamında 4. Geleneksel Başarılı Personel İle SBS Ve LYS'de Dereceye Giren Başarılı Personel Çocuklarına Ödül Töreni, 22 Ekim 2010 tarihinde Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın da katılımlarıyla Ankara'da gerçekleştirildi.

 

Yıldırım: Artık Demiryollarını Kimse İhmal Edemeyecek

 

Bakanlık bürokratları, TCDD Yönetimi, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve TCDD personelinin katıldığı törende konuşan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, trenlerin 154 yıl boyunca sadece yük ve yolcuyu değil, birlik ve beraberliği sağlayan değerleri de taşıdığını belirtti.

 

23 Eylül 1856'da, İzmir-Aydın hattına ilk rayın döşenmesinden bu yana 154 yıl geride kaldığını hatırlatan Bakan Yıldırım, 154 yılın yalnızca demiryollarının değil, bu ülkenin son bir buçuk asırlık kaderinin, acılarının, sevinçlerinin, ayrılıklarının ve kavuşmalarının da tarihi olduğunu kaydetti. Yıldırım şöyle konuştu:

 

Trenler 154 yıl boyunca yalnızca yük ve yolcu taşımadı. Birlik ve beraberliğimizi sağlayan değerlerimiz de o trenle taşındı. Seferberlik günlerinde askerimiz, mühimmatımız, gazilerimiz; barış günlerinde bu ülkenin geleceğine ait ümitlerimiz ve heyecanlarımız da o trenle taşındı. Bu gün bir ferdi, bir vatandaşı olmaktan iftihar ettiğimiz Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk yıllarındaki ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınma hamlesinin lokomotifi demiryolları oldu. Onun için, bugünkü birlikteliğimizin hem demiryollarımız için hem ülkemiz ve insanımız için derin anlamları bulunmaktadır. İşte o idrakle buradayız. O demiryolu sevdasıyla buradayız. O Türkiye aşkıyla buradayız… Gözlerinizde parlayan ışıltının anlamı demiryolu ve Türkiye sevgisinden başka bir şey değildir. Demiryolculuk budur… Demiryolları budur…”

 

Son altmış yılda Demiryollarının ihmal edildiğini, Demiryollarına son altmış yılda verilen yatırım ödeneğinin tamamından daha fazlasını son yedi yılda verdiklerini ifade eden Yıldırım, Yüksek Hızlı Tren Projeleri, Yol Yenilemeleri, Marmaray, Bakû-Tiflis-Kars Projeleri, Lojistik Merkez kurma ve Yerli Demiryolu Endüstrisi oluşturma çalışmalarıyla demiryollarını ayağa kaldırdıklarını, bundan sonra da kimsenin Demiryollarını ihmal etmeye, yapılan bu yatırımları durdurmaya teşebbüs edemeyeceklerini belirtti.

 

Eşine azık hazırlayan vefakâr demiryolcu eşlerine teşekkür eden Bakan Yıldırım, faal personel denilen, tren personelinin tekerin dönmesinde hayati önemde vazife ifa ettiklerini belirterek, bu personelin yemek çilesine son verdiklerini ve sefertası taşıma dönemini kapattıklarını söyledi.

 

Her kesin 100 bin kişilik Ulaştırma Bakanlığı ailesinin bir ferdi olduğunun bilinciyle Bakanlığa bağlı bir kurumun başarısından diğer kurumlarda çalışanlarının da sevinç duyduğunu sözlerine ekledi.

 

Karaman: Halkımız Artık Bizden Demiryolu Talep Ediyor

 

Ödül töreninde bir konuşma yapan TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman is Türk Demiryollarının kuruluş yıldönümünü her yıl 23 Eylül'de kutlandığını ancak bu yıl ki kutlamayı bugüne ertelediklerini hatırlattı. Karaman,  “İyi de oldu. Bu gurur ve mutluluğu birlikte yaşama imkânı bulduk.” dedi. 

 

Son 8 yıllık dönemde, ilk niteliğinde 70 projeyi hep birlikte hayata geçirdiklerini, personelin maaşlarını nasıl ödeyeceğini düşünen bir kurumdan, Bakanlık bünyesi içinde karayollarından bile daha fazla bütçesi olan bir konuma geldiklerini kaydeden Karaman, “Demiryollarında yüksek hızlı tren çağını başlattık. YHT ile yeni bir dönem, yeni bir vizyona sahibiz.”diye konuştu. Karaman şunları söyledi:

 

Uzun yıllar çağdaş demiryolu yatırımlarından mahrum bırakılan halkımız, çağdaş demiryolu taşımacılığının konforunu, rahatlığını, hızını, güvenliğini görmekte, demiryolu yatırımları talep etmektedir. Buna bağlı olarak sorumluluğumuz gittikçe artmaktadır. Kolay değil, 60 yıl atıl kalmış bir kurumu çağdaş bir kuruma dönüştürüyoruz.” dedi.

 

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, gece-gündüz çalışarak Demiryollarını tekrar atağa kaldıran Edirne'den Kars'a, Samsundan Adana'ya, İzmir'den Van'a kadar tüm bölgelerdeki demiryolculara ve onların eşlerine teşekkür etti.

 

Tren Personeli Eşlerinden Bakan ve Genel Müdüre Teşekkür…

 

Konuşmaların ardından bir grup tren personelinin eşi Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'a çiçek vererek, tren personelinin yemek sorununu çözdükleri için Hem Ulaştırma Bakanı'na hem de TCDD Genel Müdürü'ne teşekkür ettiler.

 

Törende, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Müsteşar Yardımcıları, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ve diğer yetkililer tarafından başarılı personel ile SBS ve LYS'de dereceye giren demiryolcuların başarılı çocuklarına ödülleri verildi. Törende ayrıca 5. Dünya Tekvando Şampiyonasında altın madalya kazanan TCDD personeli Kemal Yılmaz' da ödülünü, Ulaştırma Bakanı Yıldırım'dan aldı.

 

Ses Sanatçısı Sevcan Orhan ve TCDD Türk Müziği Korosu'nun konser verdiği ödül töreninde,  çok kısa bir süre önce kurulan TCDD Halk Oyunları Ekibi de birbirinden güzel oyunlar sergilediler.