EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
BAŞBAKAN VE BAKANLAR YÜKSEK HIZLI TRENİ TERCİH ETTİ

Başbakan Binali Yıldırım, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ve çok sayıda milletvekili 3 Temmuz 2016 tarihinde Eskişehir Valiliğince Vilayet Meydanı'nda düzenlenen toplu açılış törenine ve iftar programına katıldı.

 

Program öncesinde Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Ulaştırma Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Ahmet Arslan, TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın TÜLOMSAŞ tesislerinde ve Almanya’dan temin edilen, test sürüşleri devam eden yüksek hızlı tren setinde incelemelerde bulundu. TÜLOMSAŞ Genel Müdürü Hayri Avcı şirketin çalışmaları hakkında brifing verdi.

 

UDH Bakanı Ahmet Arslan, bir asırlık geçmişi olan TÜLOMSAŞ’ın dünyanın birçok yerine yeni nesil lokomotifler ihraç ettiğini, vagonlar ürettiğini belirterek, “TÜLOMSAŞ, 2018'de yerli ve milli hızlı treni de yapan ve bir ilki başaran kuruluşumuz olacak.” Dedi.

 

Arslan, yüksek hızlı demiryolu hatları genişlerken YHT setlerine olan ihtiyacın da arttığını bu ihtiyacı karşılamak üzere Almanya’dan temin edilen 7 setin ikincisinin teslim alındığını,  test sürüşlerinin başarıyla devam ettiğini ve 2016 yılı içinde hizmete verileceğini söyledi.

 

İftar programının ardından Başbakan Binali Yıldırım, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Ulaştırma Haberleşme Denizcilik Bakanı Ahmet Arslan, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, bazı milletvekilleri, TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın ve çok sayıda bürokrat Ankara’ya YHT ile döndü.