EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
BAŞBAKAN, ANKARA-KONYA YHT HATTINI AÇTI

Başbakan, Ankara-Konya YHT Hattını Açtı

Ankara-Konya Yüksek Hızlı Tren (YHT) Hattı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından 23 Ağustos 2011 Salı günü saat: 20.30'da Konya Gar'da düzenlenen törenle açıldı.

Başbakan, Ankara'dan Konya'ya Yüksek Hızlı Tren'le gitti. Başbakan'a Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, çok sayıda bürokrat, gazete, televizyonların Ankara Temsilcileri ile çok sayıda basın mensupları eşlik etti.

Başbakan ; “Bu hızlı trenle Konya'dan Ankara'ya, oradan İstanbul'a selametle gidin, selametle gelin. Güle güle gidin, güle güle gelin”

Törende yaptığı konuşmada;  17 Aralık 2010 tarihinde, ''Vuslat Gününde'', ''Konya bir başka vuslatı daha yaşayacak ve Hazreti Mevlana'ya daha hızlı kavuşacağız'' dediğini hatırlattı.
O gün başlatılan test sürüşlerinin bu mübarek günde tamamlanmış olmasının ve bu eserin Ramazan Bayramı'na yetişmiş olmasının kendilerine büyük mutluluk verdiğini ifade eden Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu: “Hayırlı olsun, mübarek olsun... Bu yolda, bu hızlı trenle Konya'dan Ankara'ya, oradan İstanbul'a selametle gidin, selametle gelin. Güle güle gidin, güle güle gelin. Allah, bu milletin yolunu daima açık eylesin. Birlik ve beraberliğimizi, kardeşliğimizi ve huzurumuzu daim eylesin. Evet, tıkanan yollar açılır, aşılmaz dağlar delinir ama bu yollardan, bu eserlerden daha önemlisi, en önemlisi istikamettir. İstikamet doğru yol üzere olmaktır. Biz inşallah bu yoldayız, son nefesimize kadar da bu yoldan istikametten ayrılmak istemiyoruz. Doğru yol üzere olanların işleri rast gidiyor, zorluklar kolaylaşıyor. Bugün, 4,5 yıl gibi kısa bir sürede hat, 8 ayda da test sürüşlerini tamamladığımız, Konya-Ankara hızlı tren hattını hizmete açıyoruz. Şu anda 1,5 saat, kısa süre sonra inşallah 1 saat 15 dakikaya inecek. Dünyada hızlı tren hatlarının inşa süresi 5-13 yıl arasında değişiyor. İtalya'da 204 kilometrelik Roma-Napoli Hattı 11 yılda tamamlandı. Almanya'da 216 kilometrelik Hannover-Berlin Hattı 7 yılda tamamlandı. Biz ise 212 kilometrelik Konya-Ankara Hızlı Tren Hattı'nı 4,5 yılda tamamladık.''


''Ankara-Konya 1 Saat 30 dakikaya İndi''


Tren yoluyla Ankara'dan Konya'ya daha önce ancak 10,5 saatte gelinebildiğini hatırlatan Başbakan Erdoğan, Ankara'dan yola çıkan trenin, Eskişehir'e, Afyon'a uğradığını ve neredeyse yarım günde Konya'ya gelebildiğini ifade etti.

''Burada şu önemli noktaya dikkatinizi çekmek istiyorum. Ankara-Konya Hızlı Tren Hattı'nın, proje dizayn ve tüm yapım işleri yabancılar tarafından değil, bizim kendi müteahhitlerimiz ve mühendislerimiz tarafından yapıldı. 100 bin km üzerinde deneme sürüşünü de yine ülkemizde ilk defa oluşturulan Piri Reis Ölçüm ve Test Treni ile gerçekleştirdik. Ayrıca, Konya yeni gar ve eski gar binalarını aslına uygun olarak yeniledik.Emeği geçen herkesi, Sayın Ulaştırma Bakanımızı, mühendislerimizi, mimarlarımızı, müteahhitlerimizi, işçilerimizi yürekten tebrik ediyorum. Hepsinden Allah razı olsun”

 

 

Yıldırım” Cumhuriyetimizin İstiklalinin Sembolü Demiryollarını Ayağa Kaldırdık”

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da Ankara-Konya Yüksek Hızlı Tren Hattı ile artık git -gel Konya 6 saatin, nostalji olduğunu, tarihe karıştığını'' belirtti.

Bakan Yıldırım, Ankara-Konya Yüksek Hızlı Tren (YHT) Hattı açılış töreninde, Konya'nın tarihi bir gün yaşadığını, yüksek hızlı trenin Konyalılara hayırlı olması temennisinde bulundu.
Ulaştırma Bakanlığı görevine başladığında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kendisine ''Demiryolları bu ihmali hak etmiyor, ne yapıp yapalım bir an önce Cumhuriyetimizin, istiklalimizin sembolü bu kurumu ayağa kaldıralım'' dediğini belirten Yıldırım, ''Bugün demiryolu seferberliğinin geldiği nokta, dünyada sekizinci, Avrupa'da altıncı yüksek hızlı tren işleten bir Türkiye'dir. Bu Türkiye'nin başarısıdır, milletimizin başarısıdır'' dedi.
Milletin desteğiyle ülkenin kaynaklarını en iyi şekilde kullanarak ihmale uğramış, kan kaybetmiş demiryollarını tekrar ayağa kaldırdıklarını dile getiren Yıldırım, şöyle konuştu:
''2009 Mart ayında, Ankara-Eskişehir Yüksek Hızlı Tren Hattı'nın açılışını yaptık. Bugün, Ankara-Konya Yüksek Hızlı Treni'nin hizmete verilişini gerçekleştiriyoruz. Önümüzde Eskişehir-İstanbul var, Ankara-Sivas var, Ankara-İzmir var, Bursa-Ankara var. 2023 hedeflerinde, Cumhuriyetimizin yüzüncü yılına ulaştığında Türkiye batıdan doğuya, kuzeyden güneye yüksek hızlı tren ağlarıyla, 10 bin kilometre yüksek hızlı tren hattıyla donatılmış olacak. Ülkemizi çağdaş uygarlık seviyesine ulaştırmanın yolu, ülkemize, milletimize hizmet etmektir. Bölünmüş yollarla, hava yolunu halkın yolu yaparak Türkiye'yi baştan başa iletişim oto yollarıyla donatarak Türkiye'nin kalkınma yolculuğunda çok önemli bir hizmeti yapmanın gururunu Konya'da birlikte yaşıyoruz.''

Davutoğlu: “ Hazreti Mevlana ile Hacı Bayram Veli Buluştu”

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da Ankara-Konya arasında yüksek hızlı tren seferlerinin başlamasının, sadece kolay bir ulaşım imkanının başlaması anlamı taşımadığını, aynı zamanda tarihi bir buluşmanın da işareti olduğunu söyledi.
Davutoğlu, ''Bu yüksek hızlı tren hattı, Anadolu'daki ilk başkentimiz Konya ile son başkentimizin, Cumhuriyetimizin başkenti Ankara'nın tekrar güçlü bir şekilde buluşması ve geleceğe birlikte yürüyeceğinin işaretidir. Bu aynı zamanda Hazreti Mevlana ile Hacı Bayramı Veli'nin buluşmasıdır. Anadolu'yu medeniyetimizin, kültürümüzün merkezi, odağı, ekseni yapan köklü geleneğimiz ile bugünümüzün, siyasetimizin geleceğe güçlü bir şekilde yürümesinin işaretidir'' dedi.


Büyük buluşmanın gerçekleşmesinde katkıda bulunanlara teşekkür eden Davutoğlu, YHT sayesinde Konya'da yaşayan birisinin, Ankara'da çalışabileceğini ifade etti.
Konya ile Ankara arasındaki bir saat 15 dakikalık mesafenin sembolik olarak Ankara'da iftar yapan birinin, Konya'da Kapı Cami veya Mevlana'da teravih namazı kılabileceği anlamı taşıdığını belirtti.


Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Başbakan Erdoğan'a ''YHT Başmakinist Onursal Belgesi'' takdim etti.

Günde toplam 8 sefer

Ankara-Konya YHT, ilk etapta 4 gidiş+ 4 geliş olmak üzere 8 sefer yapacak.

Karaman'a DMU'lar ile bağlantı sağlanacak.

Seferler, saat 07.00, 11.30, 15.30 ve 18.30'da yapılacak.

 

Diğer taraftan, Konyaspor-Gençlerbirliği arasında yapılan YHT final maçını Gençlerbirliği kazanarak, YHT turnuvası kupasının sahibi oldu.