EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
BAŞBAKANIMIZ YHT ESKİŞEHİR-İSTANBUL HATTINI İNCELEDİ..

BAŞBAKANIMIZ YHT ESKİŞEHİR-İSTANBUL HATTINI İNCELEDİ..

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Eskişehir – İstanbul Yüksek Hızlı Tren hattında inceleme yaptı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 13 Eylül 2009 tarihinde Polatlı'da bir dizi açılışa katıldıktan sonra, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile birlikte Yüksek Hızlı Trenle Polatlı'dan Bilecik'e seyahat etti.

Seyahat süresince Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'dan yapımı devam eden projeler hakkında harita üzerinde bilgi alan Erdoğan, basın mensuplarına “Bu hızlı tren Türkiye'nin aklının ucundan geçiyor muydu? Ankara-Eskişehir etabını bitirdik, şimdi ise İstanbul etabını bitiriyoruz” dedi.

Bilecik/ Osmaneli'nde yüksek hızlı tren hattının inşasını yerinde incelerken baret takan ve çizme giyen Erdoğan, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ve diğer yetkililerden bilgi aldı. Yüksek Hızlı Tren'in altyapısına ilişkin çalışmaların düşündüğünden daha hızlı ilerlediğini belirten Erdoğan, 1.900 metrelik viyadükle,  850 metresi bitmiş olan 1.400 metrelik tünel çalışmasını yerinde inceleme fırsatı elde ettiğini belirtti.

Başbakan: “Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren Projesi'nin Bozüyük-Sakarya bölümü Ekim Ayı sonunda açılıyor.”

Proje çerçevesinde çok sayıda virajı ortadan kaldırmak suretiyle hem kaza riskini azaltacaklarını hem de süreden kazanacaklarını vurguladıktan sonra, Eskişehir Köseköy arasındaki demiryolu projesini 2013 yılının sonuna yetiştirmiş olacaklarını kaydetti. Başbakan, yüksek hızlı tren projesi'nin Bozüyük-Sakarya arasının ekim ayı sonunda açacaklarını  müjdeledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yüksek Hızlı Tren Projesi'nin Eskişehir-İstanbul bölümünde çalışan işçilerle iftar yaptı.

Bilecik'e yüksek hızlı trenle geldiklerini belirten Erdoğan, "Hem demiryolunu, hem de bu arada yapılmakta olan bölünmüş yolları görme imkânı bulduk. Gerek karayolu, gerekse demiryolu alanında emeği geçenlere teşekkür ediyorum" dedi.

İşçilerin bayramını kutlayan, çalışmalarda emeği geçenlere teşekkür eden Erdoğan, şöyle konuştu: “Bu ülke bizim. Lafla, 'Demiryollarıyla dört bir yanını ördük' demekle olmuyor, icraatla olacak. Siz bu işin gerçekten mücadelesini, kavgasını veren arkadaşlarımızsınız. Türkiye, bu konularda çok geri kaldı. Bunları aşalım istiyoruz.”