EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
BAŞKENTRAY HİZMETE GİRDİ

Ankara’da Sincan-Ankara-Kayaş arasında metro konforunda banliyö hizmeti verecek Başkentray, 12 Nisan 2018 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım ve Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ile bakanlar, milletvekilleri ve çok sayıda vatandaş katılımıyla Kayaş Tren İstasyonu’nda düzenlenen törenle  hizmete açıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan törende yaptığı konuşmada şunları kaydetti;

“İFTİHARLA ANLATILACAK BİR BANLİYÖ HATTI”

“Bu projenin hayata geçirilmesinde emeği olan tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Kayaş ile Sincan arasında çalışacak Başkentray’ı kullanacak tüm kardeşlerimize şimdiden hayırlı yolculuklar diliyorum.”

“İstanbul’daki Marmaray İzmir’deki Egeray’ın ardından şehir içi banliyö hizmetinde üçüncü projemizi de hayata geçirmiş olduk. Tabii Kayaş-Sincan Banliyö Hattı oldukça eski bir hat Ankara’nın diğer birçok altyapısı ile birlikte ulaşım hizmetlerinin de çok sınırlı imkânlarla yürütüldüğü dönemlerde şehrin en uç iki noktası bu hatla birleşiyordu. Biz artık tamamı şehir içinde kalan bu altyapı üzerinde modern ulaşım ihtiyaçlarına uygun bir şekilde yepyeni bir ulaşım hattı kurduk.”

“Toplam 156 km’lik yeni demiryolu döşeyerek istasyonları her türlü ihtiyaca cevap verecek hale getirerek, alt ve üst geçitlerle güzergâh güvenliğini sağlayarak, diğer ulaşım ağlarıyla entegrasyonunu temin ederek Ankara’ya gerçekten iftiharla anlatılacak bir banliyö hattı kazandırdık.”

24 Nisan'a Kadar Ücretsiz Olacak

Başkentray'ın 24 Nisan'a kadar ücretsiz hizmet vereceğini müjdeleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Kayaş’tan Sincan’a 49 dakika da gidilebilmesini sağlayacak Başkentray altyapısı aynı zamanda yüksek hızlı trenin Eryaman Gar mesafesini de kısaltıyor. İlk etapta on beş dakika da bir olacak trenlerin hareket aralığı beş dakika da bire kadar indirilebilecek. Hem zamandan kazandıracak hem de konforlu seyahat imkânı sağlayacak bu güzel hizmetin bir kez daha hayırlı olmasını diliyorum.”  diye konuştu.

KAHRAMAN: “ANKARAMIZA HAYIRLI OLSUN”

TBMM Başkanı İsmail Kahraman açılış töreninde yaptığı konuşmasında, demiryollarının ülkemizdeki tarihsel gelişim süreçlerine değinerek şunları kaydetti:

“Güzel bir yol seferberliğimiz olmuştu Hicaz Demiryolunu yapmıştık sekiz senede koca tüneli açtık 1400 km’lik Hicaz Demiryolu inşa edildi, 21 günlük mesafe 21 saate indi ve Abdülhamit’in tahta geçişinin yıl dönümünde 1908 de açıldı.”

“Bir duraklama devri geçirdik ve derken şimdi muhteşem bir dönem yaşıyoruz başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere bütün emek verenlerden Allah razı olsun, bu güzel eseri kazandıran ve bu çalışmaları yürüten değerli Ulaştırma Bakanımız Ahmet Arslan Bey’e daha önce Ulaştırma Bakanlığımızı yapan değerli ve bu yolların başlangıcında olan değerli Başbakanımız Binali Yıldırım Bey’e ve mesai arkadaşlarına tebriklerimizi sunuyorum. Emeği geçenlere, müteahhidinden personeline kadar teşekkürlerimi sunuyorum Ankaramıza hayırlı uğurlu olsun.”

YILDIRIM: BAŞKENTRAY İÇİN GECE GÜNDÜZ ÇALIŞILDI

Başbakan Binali Yıldırım, Kayaş Tren Garı'nda düzenlenen Başkentray açılış töreninde yaptığı konuşmada, Başkentin, turizmden sağlığa, ulaştırmadan şehirleşmeye kadar hayata geçirilen projelerle adeta yeniden ayağa kaldırıldığını dile getirerek, Başkent Ankara'yı 81 ildeki vatandaşlarla yakınlaştırdıklarını ifade etti.

Projenin hayata geçirilmesi için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryollarının gece gündüz çalıştığını, Proje kapsamında 1 gar binası, 23 istasyon, 12 karayolu alt ve üst geçidi, 10 yaya alt ve üst geçidi, tünel ve 70 menfez yapıldığını vurgulayan Yıldırım,  Yenimahalle, Sincan ve Etimesgut'ta oturanların Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı'na gelmeden yüksek hızlı trenden yararlanmalarını sağlayacak Eryaman Yüksek Hızlı Tren Garı binasını da proje kapsamında tamamladıklarını bildirdi.

BAŞKENTRAY'ın Yenişehir İstasyonu'ndan Kızılay Metrosu'na, Kurtuluş ve Maltepe istasyonlarından ANKARAY'a yolcu aktarmasının mümkün olacağını bildiren Yıldırım, “Gar ve istasyonların tamamı engelli vatandaşlarımızın rahatça inip çıkması, trene binmesi için projelendirildi, yapıldı.” diye konuştu.

ARSLAN: “BAŞKENTRAY 20 AY GİBİ REKOR BİR SÜREDE BİTİRİLDİ”

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan konuşmasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Ankara'yı sadece Türkiye'nin değil, ulaştırma koridorlarının başkenti yapın." talimatıyla hareket ettiklerini ve son 15 yıldır Bakanlık olarak kenti kara, demir ve havayolları alanında gerçek anlamda bir başkent yapmaya çalıştıklarını söyledi.

Kayaş-Sincan hattında metro standardında banliyö yapma amacıyla Başkentray çalışmalarının başlamasından sonra 20 ayda projeyi Ankaralıların hizmetine sunduklarını bildiren Arslan, Kayaş'tan Ankara'ya kadar olan hattı 4'e, Ankara'dan Behiçbey'e kadar olan hattı 6'ya ve Behiçbey'den Sincan'a kadar olan hattı 5'e çıkardıklarına dikkati çekerek, 36 kilometrelik hatta 156 kilometre yeni ray yaptıklarını ve bunların yüksek hızlı ve konvansiyonel trenlerle banliyö trenlerine 6 hatla hizmet edeceğini bildirdi.

Bu hatta birçok alt ve üst geçit, tünel ve menfezler de yapıldığını anlatan Arslan, bunun yanı sıra Ankara merkezdeki YHT garın dışında Eryaman'a da YHT garı yapıldığını ve tüm bu istasyonların engellilere hizmet edecek şekilde planlanarak, engelsiz hale getirildiğini söyledi.

Arslan, projenin 20 ay gibi rekor bir sürede bitirildiğine dikkati çekerek, yıllarca ihmal edilen demiryolu sektörünün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın riyasetinde tekrar devlet politikası haline geldiğini vurguladı.

UDH Bakanı Ahmet Arslan, projenin 20 ayda bitmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Konuşmalar sonrasında gerçekleştirilen kurdele kesme töreninin ardından, makinist koltuğuna oturan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindeki heyet Başkentray’ın Kayaş İstasyonu’ndan kalkan ilk seferini gerçekleştirdiler.