EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
BAKAN ARSLAN BASIN MENSUPLARINA İFTAR YEMEĞİ VERDİ

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 20 Haziran 2017 Salı günü Ankara Kule Restoran’da basın mensuplarının davetli olduğu iftar programı düzenledi. 

İftarın ardından basın mensuplarının sorularını cevaplayan Arslan, demiryollarına yapılan yatırımlar hakkında bilgi verdi.

“TCDD ve AYGM Birlikte Çalışıyor”

Demiryolları sektöründe TCDD Genel Müdürlüğü ile Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğünün birlikte çalışma yaptıklarını ifade eden Arslan, demiryolu sektöründe iki kurumun toplamda 11,3 milyar liralık ödeneklerinin bulunduğunun altını çizdi.

Arslan,  Yüksek Hızlı Tren (YHT) ve hızlı tren (HT) çalışmaları hakkında bilgiler vererek, 1213 km YHT hattında işletmecilik yapıldığını, toplam 3 bin kilometre demiryolu hattının inşasının ise devam ettiğini kaydetti.

Bakü- Tiflis -Kars’ta Geri Sayım 

Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı'nda büyük mesafe kat edildiğine dikkati çeken Arslan, "Haziran sonu, temmuz başında tren işletebilir hale geliyoruz, ancak Gürcistan tarafında sınırda heyelan oluştu. Dolayısıyla onların işleri 3 ay uzadı. Ağustos sonu eylül başı gibi onlar orayı bitirdiğinde biz de tamamen bitirmiş ve dizel tren işletmeciliğini hazır hale gelmiş olacağız." dedi.

“Ankara-Sivas YHT Hattı 2018’ de Bitiyor”

Yapımı hala devam eden YHT projeleri hakkında kaydedilen ilerlemelerden de bahseden Bakan Arslan, Ankara –Sivas Yüksek Hızlı Demiryolu Projesi’nde çalışmaların devam ettiğini ve 2018 sonunda bu hattın bitirilmesinin hedeflendiğini belirtti. 

Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Demiryolunun bütün kesimlerinin ihale edildiğini, Bursa-Bilecik HT hattında çalışmaların devam ettiğini ve 2019 yılında hattın hizmete açılacağını bildirdi.

Konya-Karaman-Ulukışla, Mersin-Adana-Osmaniye-Gaziantep hızlı tren hattında çalışmalarının da hız kesmeden devam ettiğini söyleyen Bakan Arslan şöyle devam etti; “Aksaray-Ulukışla Niğde Yenice Mersin hattında çalışıyoruz. Yine burada amacımız Ankara, Konya ve Karamanı Ulukışla üzerinden Adana ve Mersine bağlamış olmak ve yine Kayseri’den Nevşehir ve Aksaray’ı Konya- Antalya’ya gerek kültür turizmi açısından gerek ekonomik açıdan bu illeri birbirine bağlamak amacıyla inşallah etüt projesini bitirir bitirmez yapım ihalesi aşamasına getirmiş olacağız. Bir başka çalışmamız olan Sivas’tan Elazığ-Malatya istikametinde, yine proje çalışması devam ediyor. “

İlerleyen projeler hakkında konuşmasını sürdüren Arslan, ”Bu arada proje çalışmaları ilerleyenler var. Bunlar Ankara-Kırıkkale-Çorum-Samsun ve Erzincan-Trabzon. Ayrıca YHT, HT hatlarında proje hazırlama çalışmaları devam ediyor ki bu senenin sonunda 2622 km’lik kısmında projelerini tamamlayıp ihale yapabilir hale geleceğiz. Bu projelerinin belli başlılarını saymak gerekirse Kayseri- Yerköy arası, Halkalı-Kapıkule arası, Gebze-Sabiha Gökçen Havaalanı-Yavuz Sultan Selim köprüsü ki daha sonra oranın Halkalı’dan Avrupa’ya gidecek hatta bağlanması sağlanacak ” ifadelerini kullandı

“BAŞKENTRAY Yıl Sonu, Gebze-Halkalı Hattı 2018’de Açılıyor”

Başkentte Ankaralıları çok ilgilendiren BAŞKENTRAY’ın da tamamen yenilendiğini ve sene sonunda hizmete gireceğini kaydeden Arslan, İstanbul’da son dönem çalışmaları hakkında da bilgi vererek “İstanbulluların çok önemsediği Marmaray’ın her iki yakada devamı olan banliyö hatlarının metro standartlarına getirilmesi konusu vardı. Orda da çok hızlı bir şekilde çalışıyoruz. Özellikle Gebze’yi Söğütlüçeşme’ye Marmaray marifetiyle de Kazlıçeşme’den Halkalı ’ya bağlayacak olan projelerde çok yoğun bir şekilde çalışmalar devam ediyor” dedi ve 2018 sonunda bu hattın hizmete açılacağının müjdesini verdi.

Arslan, İzmir’de Tepeköy-Selçuk ikinci hattındaki çalışmaların da tamamlanarak bu sene içinde bitirileceğini söyledi.

El Değmemiş Hatları Yenileniyoruz

Mevcut demiryolu hatlarının yenilenmesine de değinen Arslan,” Konvansiyonel hatlarda da çalışmalarımız var. Konvansiyonel hatları yeniliyoruz hem elektrikli hem de sinyalli hale getiriyoruz ki taşımacılık verimini çok daha arttırmış olalım” dedi.

Lojistik Merkez Projeleri

Ülkemizde son dönemde yapımlarına hız verilen lojistik merkezler hakkında da konuşan Arslan, “Yeni Lojistik Master plan çalışması yapıyoruz demiştik ama başladığımız lojistik köy çalışmalarımız var ve bu anlamda Kahramanmaraş, Erzurum, Mersin lojistik merkezlerini de bu sene içinde bitirmiş olacağız.” şeklinde konuştu. 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, konuşmasının sonunda Etimesgut YHT Bakım Kompleksinin hizmete açılmaya hazır olduğunu söyledi.