EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
BAKAN BİNALİ YILDIRIM EGERAY'I İNCELEDİ

 

BAKAN BİNALİ YILDIRIM EGERAY'I İNCELEDİ…

 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, ''35 İzmir 35 Proje'' kapsamında 14 projenin fiili çalışmasının başladığını belirterek, ''Belki de hedeflerin önünde gitmek suretiyle 2023'den önce bütün verdiğimiz sözleri inşallah yerine getireceğiz'' dedi.

Bakan Yıldırım, Egeray Projesi kapsamında devam eden İZBAN banliyö hattının Cumaovası'ndan Torbalı'ya kadar uzatılması çalışmalarını inceledi. Yıldırım, Cumaovası-Torbalı hattında altyapı işlerinin hemen hemen tamamlandığını, üst yapıya yönelik elektrifikasyon ve sinyalizasyon işlerine yönelik çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Bu hatta, en geç gelecek yıl Kasım ayında banliyö taşımacılığına başlanacağını vurgulayan  Yıldırım,  ''İZBAN hattının Cumovası'ndan 30 kilometrelik Torbalı'ya kadar olan bölümünde de 3 dakikaya kadar inen sıklıkla tren seferleri yapılmış olacak. Buranın tamamlanmasıyla birlikte 88 kilometre olan hat 112 kilometreye çıkacak. Hedefimiz bununla sınırlı değil. Torbalı-Selçuk etabındaki 26 kilometrelik hattın inşaatına da önümüzdeki yıl başlamış olacağız. Yine önümüzdeki yıl İZBAN kuzey hattının devamı projesine de başlayacağız. Aliağa'dan Bergama'ya 42 kilometrelik etabın proje çalışmaları da bu yıl sonuna kadar tamamlanmış olacak. Önümüzdeki yıl da ihaleye çıkmış olacağız. Bergama'dan Selçuk'a kadar hat tamamen bittiğinde 188 kilometrelik bir uzunluğa erişmiş olacak. İZBAN bu haliyle zaten Türkiye'nin en uzun toplu taşıma raylı sistemi unvanını koruyor. Bunu 100 kilometre daha artırarak 188 kilometreye çıkarmış oluyoruz.'' dedi.

Trenler İlave Setlerle Takviye Ediliyor

Bugün inceledikleri 30 kilometrelik etabın 60 milyon dolara mal olduğunu, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin de 7 istasyon ve üst geçit yapacağını ifade eden Bakan Yıldırım, İZBAN hattına İzmirlilerin yoğun ilgi gösterdiğini, yolcu sayısının 84 milyona ulaştığını vurguladı. Yıldırım, İZBAN'da daha fazla yolcu taşınması için yeni tren setlerine ihtiyaç duyulduğunu, 33 olan tren setine ilave olarak Başkentray için hazırlanan 10 setin tahsis edildiğini, bunun da yeterli gelmediğini, TCDD Genel Müdürlüğü'ne ihtiyacın karşılanması için talimat verdiğini dile getirdi.

İzmir'e verdikleri sözleri birer birer yerine getirdiklerini vurgulayan Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü: ''35 projenin 14'ünde fiilen çalışma başlamış durumda. Diğer projelerden de 16'sının planlamaları devam ediyor. Ele almadığımız proje kalmadı. Önümüzdeki yıl da yine 14'e ilave en az 5 projenin temelini atmış olacağız. Böylece ''35 İzmir 35 Projede'' belki de hedeflerin önünde gitmek suretiyle 2023'den önce bütün verdiğimiz sözleri inşallah yerine getireceğiz.''şeklinde konuştu.


Bilindiği gibi Egeray, Türkiye'nin en uzun kent içi raylı sistemi olup; temel hedef günlük 550 bin, yıllık 200 milyon yolcu taşımaktır.