EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
BAKAN ELVAN ESKİŞEHİR- İSTANBUL YHT HATTI'NI İNCELEDİ

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, inşa çalışmaları devam eden Ankara-İstanbul YHT Projesi'nin Eskişehir- İstanbul kesimindeki Eskişehir Gar Geçişi'nde ve Bilecik şantiyesinde incelemelerde bulundu.

Bilecik'e gitmek üzere Piri Reis Test Treni ile Ankara'dan hareket eden ve uğradığı Eskişehir'de açıklamalarda bulunan Bakan Elvan, Eskişehir halkının Gar Geçişi çalışmalarının bir an önce bitirilmesini istediğini bildiğini,  bu çerçevede vali, milletvekilleri ve yüklenici firmalarla istişare edip,  bu süreci nasıl ve ne şekilde hızlandırabileceğini hem konuşup,  hem de yerinde inceleme yapmak istediğini söyledi.

Eskişehir'e yapılacak modern gar binasıyla ilgili çalışmaların sürdüğünü, Ertuğrulgazi Mahallesi'ne yapılacak altgeçitle ilgili de gerekli talimatları verdiğini anlatan Elvan, Eskişehir'in düzenli olarak yapılan YHT seferleriyle adeta Ankara'nın banliyösü haline geldiğine işaret etti.  İncelemelerinin ikinci etabının Eskişehir'i İstanbul'a bağlayan YHT hattı olduğunu vurgulayan Elvan, “Hedefimiz, en kısa sürede Eskişehir-İstanbul Yüksek Hızlı Tren Hattını devreye sokabilmek ve Eskişehirli hemşerilerimizin İstanbul ile olan hızlı etkileşimini sağlayabilmek. Eskişehir-İstanbul arasındaki bağlantımız herhalde 1 ay içinde belki 1,5 aylık bir sürede tamamlanacak. Tamamlamaya çalışacağız, Vatandaşlarımız, Eskişehir'den 1 saat 50 dakikada belki 2 saatte İstanbul'a ulaşma imkanına kavuşacak. Dolayısıyla Ankara'dan çıkan bir vatandaşımız Eskişehir üzerinden İstanbul'a 3 saat ya da 3 saat 10 dakikada ulaşma imkânına kavuşacak. Bu da ülkemiz açısından son derece önemli bir gelişmedir.” dedi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, bir gazetecinin sorusu üzerine, "Eğer yolsuzluk yapan ve devletin bir kuruşu dahi olsa gerçekten bu konuda devleti zarara uğratan herhangi bir kişi varsa, elbette bunlar mahkeme karşısında gereken hesabı vereceklerdir. Ama hiçbir zaman, hiçbir şekilde, hele hele bir haftalık gelişmeye baktığımızda kurumumuzu yıpratmaya yönelik girişimlerde bulunulması son derece yanlıştır. Devlet Demiryollarımız, hepimiz için hayal olan hızlı trenimizi vatandaşa ve ülkemize kazandırmıştır. Dolayısıyla kişisel olarak yanlış yapan bir arkadaşımız varsa, elbette onlar yargı önünde onun hesabını verecektir ama kurumlarımızı her zaman dimdik ayakta tutmalıyız." diye konuştu.

“GECELİ GÜNDÜZLÜ ÇALIŞIYORUZ”

Bozüyük ilçesinde inşaatı devam eden YHT Gar'ında da incelemelerde bulunan  Bakan Elvan, buradan Osmaneli şantiyesine geçti. Elvan,  yaptığı açıklamada, "Yüklenici firmaların çalışmaları hakkında bilgi aldık. İşleri ne zaman bitirebilirler, aksayan yönler nelerdir, bu aksaklıkları nasıl giderebiliriz? DDY Genel Müdürümüz, müsteşarımız, valimiz ve ilgili tüm arkadaşlarla bilgi alışverişi yaptık. Tabii ki bir an önce Eskişehir-İstanbul hızlı trenini halkımızın hizmetine sunmaya çalışıyoruz. Bu amaçla burada bulunuyoruz.” dedi. Elvan sözlerini şöyle tamamladı:  “Süreci hızlandırmaya çalışıyoruz. Bu çerçevede hem bakanlığımız hem demiryolları hem de yüklenici firmalar geceli gündüzlü çalışıyor. Çalışmanın bitirilmesiyle ilgili kesin tarih vermemiz mümkün değil. Birçok kesimde test sürüşleri devam ediyor. Bunun dışında elektrifikasyon ve sinyalizasyon çalışmaları devam ediyor."