EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
BAKAN TURHAN ANKARA –SİVAS YHT HATTI’NI İNCELEDİ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı M. Cahit Turhan, 04 Ağustos 2018 tarihinde Bakan Yardımcıları Enver İskurt, Selim Dursun ve TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın ile birlikte yapım çalışmaları devam eden Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren (YHT) Hattı'nı inceledi. 

Kayaş-Elmadağ hattında devam eden çalışmaları yerinde inceleyen Turhan, Elmadağ-Edige şantiyesinde proje hakkında TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın’dan brifing aldı. Brifingin ardından V-7 Viyadüğüne geçen Bakan Turhan, burada basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Projenin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan 100 Günlük Eylem Planı içinde yer aldığının altını çizen Turhan, "Ankara-Sivas YHT Projesi, yılsonuna kadar altyapı ve üstyapı çalışmalarını tamamlayarak 2019 yılı içinde de deneme sürüşlerine başlayacağımız ve sonrasında yetkinliği aldıktan sonra hizmete açacağımız önemli bir yüksek hızlı ulaşım projesi." dedi.

“BTK ve Demir İpek Yolu'na Entegre Olacak”

Turhan, projenin Sivas ile kalmayıp Erzincan ve Erzurum'u takip ederek Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı'na ve Demir İpek Yolu'na entegre olacağını vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Projemizin yatırım maliyeti 9 milyar 749 milyon lira. Trenlerimiz saatte 250 kilometre işletim hızıyla çalışacak. Ankara ile Sivas arasındaki ulaşım 2 saate inecek. Ankara-Sivas hattında seyahat edecek yolcularımıza hem ekonomik anlamda hem de seyahat süresinde kolaylık sağlamış olacağız. Avrupa'yı Uzak Doğu'ya bağlayan Demir İpek Yolu'nun orta koridorunda yer alan bu hat, Edirne'den Kars'a kadar uzanan ulaşım koridorunun en önemli kesimlerinden birini oluşturuyor.”

 “Demiryollarına 91 Milyar Yatırım”

2003 yılından bu yana demiryollarına 91 milyar lira yatırım yapıldığına işaret eden Turhan, bu yatırımların da önemli bir kısmını yüksek hızlı demiryolu projelerinin oluşturduğunu bildirdi. 

“Proje, Ankara’nın Doğusundaki İllere YHT Konforu Getirecek”

Turhan, bugüne kadar bin 213 kilometre yüksek hızlı demiryolu hattının inşa edilerek hizmete açıldığını, Ankara-İzmir ve Ankara-Sivas YHT hatları başta olmak üzere, bin 889 kilometresi yüksek hızlı, bin 480 kilometresi hızlı ve 612 kilometresi konvansiyonel toplam 3 bin kilometrenin üzerindeki hatlarda da çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Ankara-Sivas YHT Projesi'nin Ankara'nın doğusundaki illere yüksek hızlı tren konforunu getireceğini vurgulayan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı M. Cahit Turhan, "Bu proje Kayseri'ye bağlanacak. Konya hattı üzerinden Mersin'e, Gaziantep'e, Diyarbakır'a kadar uzanacak. Yine Delice üzerinden Samsun'a ulaşacak. Bunlar ülkemizin, insanımızın hayatında önemli kolaylıklar getirecek, az gelişmiş bölgelerimizin hızlı ulaşımla hızla kalkınmasını sağlayacak projelerdir." diye konuştu.