EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
BAKAN TURHAN MAZIDAĞI’NDA…

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Mardin'e gelen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Mardin Valisi Mustafa Yaman, TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun ve Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu ile birlikte Mazıdağı Metal Geri Kazanım ve Entegre Gübre Tesisleri'nde incelemelerde bulundu.

1,2 milyar dolar yatırımla gerçekleştirilen ve bin 500 kişinin istihdam edildiği Tesisler de inceleme yapma fırsatı bulduğunu vurgulayan Turhan, buradaki fosfatın yanı sıra ülkenin farklı yerlerindeki madenlerde çıkan atık maddelerin de fabrikada işlenerek ekonomiye kazandırılacağını söyledi.

Tesise işlenecek ürünlerin taşınmasını sağlayacak demiryolu hakkında da bilgi veren Bakan Turhan, söz konusu fabrikadaki gübre üretiminin ülke ekonomisine sağlayacağı katkıya değinerek, şöyle konuştu:

"Dışarıdan döviz verip ithal ettiğimiz gübrenin yüzde 50'si bu tesiste üretilecek. Bunun değeri yaklaşık 360 milyon dolar. Yine diğer maden üretilen tesislerdeki atık malzemenin bir kısmının içindeki bakır, kobalt, gümüş ve demir gibi önemli metaller de bu tesiste sanayiye kazandırılıyor olacak ki; bunun da değeri yıllık yaklaşık 270 milyon dolar seviyesinde. Biz bu metalleri de yine yurt dışından alıyoruz. Özetle, bu tesis ülkemize yılda 600 milyon doların üzerinde bir ithal malı, mamulü kazandırmış oluyor. Diğer yandan da atık olarak çevreye zararı olacak her türlü malı burada işleyerek mamul haline getiriyor. Döviz girdisi sağlıyor bir yerde."