EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
BAKAN YARDIMCISI İSKURT VE GENEL MÜDÜR UYGUN KORE’Yİ ZİYARET ETTİ

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Enver İskurt ve TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun, demiryolu yatırımları ve teknolojileri konusunda temaslarda bulunmak üzere 2-6 Eylül tarihleri arasında Güney Kore'yi ziyaret ederek, bir dizi görüşme ve incelemelerde bulundu.

İskurt ve Uygun, AYGM Genel Müdür Vekili Necdet Sümbül ile birlikte hızlı trenler ve demiryolu teknolojisinde özellikle son yıllarda büyük yol kat eden Güney Kore'de çeşitli temaslarda bulundular.

Demiryolu yatırımları ve demiryolu güvenliği gibi konular başta olmak üzere teknoloji, altyapı, üretim gibi bir çok konu ile üzerinde işbirliğini geliştirmek üzere Güney Kore’ye giden heyet, Güney Kore Demiryolları (KRNA) Genel Müdürü Kim Sang-Gyun ile bir araya gelerek işbirliği ve tecrübe paylaşımı konusunda görüşme gerçekleştirdi.

Heyet Güney Kore Demiryolu Araştırma Enstitüsü'nde (KRRI) demiryolu seyir emniyeti ve Ar-Ge çalışmaları konularında görüşmeler ve temaslar gerçekleştirdi. Güney Kore'de demiryolu yatırımları ile ilgili incelemelerde bulunan heyet, demiryolu sektörünün dünyada öncü olan Koreli firmaların yetkilileriyle de bir araya gelerek çalışmalarını da incelediler.

İKİ ÜLKE DEMİRYOLLARI ARASINDA MUTABAKAT METNİ İMZALANMIŞTI
Bakan Yardımcısı İskurt ve Genel Müdür Uygun’un ziyaret ettiği Güney Kore ile18 Haziran 2019 Salı günü Ankara’da iş birliğine yönelik mutabakat zaptı imzalanmıştı.

Ali İhsan Uygun’un TCDD Genel Müdürlüğü görevine atanmasından sonra hız kazanan iki ülke demiryolları arasındaki işbirliği süreci 2006 yılına kadar uzanıyor.

Adapazarı’nda TCDD ve Güney Koreli şirketlerin de hisseleriyle kurulan HYUNDAI-EUROTEM tesislerinde ülkemizin ihtiyaçlarına yönelik hafif raylı araçlar, elektrikli tren setleri ve modern metro araçları üretiliyor.