EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
BAKAN YILDIRIM MARMARAY I GÖZDEN GEÇİRDİ

 

 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, 29 Ekim'de açılışı Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılacak Marmaray'ı son kez gözden geçirdi.

 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım 29 Ekim'de Üsküdar Meydanı'nda asrın projesi Marmaray'ı açacakları müjdesini verirken tüm İstanbulluları açılışa davet etti.
.

Proje hakkında bilgi veren Bakan Yıldırım, Marmaray'ın, muhtemel depremler hesaplanarak yapıldığının altını çizdi. Marmaray'ın denizin 60 metre derinliğinde olduğunu açıklayan Yıldırım, Boğaz'ın dibinde zemine gömülü bulunan tüplerin denizin dibinde görülemeyecek şekilde inşa edildiğini belirtti.
.

Deprem Olursa Marmaray Etkilenir mi?

Binali Yıldırım, Marmaray'ın tüplerinin yerleştirme biçiminin fay hatları göz önünde bulundurarak, fay hatlarına paralel olarak yerleştirildiğini belirterek, olası bir depremde hasarı en aza indirecek şekilde dizayn edildiğini söyledi.
. 

İki Lafın Belini Kıramadan Üsküdar'dan Sirkeci'ye Geçeceksiniz

Marmaray'ın, Boğaz'ın dibinde, hatta orada da toprağın altında olduğunu, dolayısıyla insanların şu anda Marmaray'ı göremediğini belirten Yıldırım, “vatandaşlarımız Sirkeci'den binip, 3 dakika sonra Üsküdar'dan çıkınca anlayacak Marmaray'ı” dedi. 
.

Bakan Yıldırım, Marmaray'daki hızı “iki lafın belini kıramadan Üsküdar'dan Sirkeci'ye geçeceksiniz” şeklinde esprili bir dille özetledi.
.

Yıldırım, “Marmaray, depremde İstanbul'un en güvenli yapısı olma özelliğini taşıyor. Marmaray, 150 yıldır yapılmaya çalışıldı. Yapmak bize nasip oldu” dedi.
.

Marmaray'da son rötuşların yapıldığı çalışma alanlarında incelemeler sonrası Sirkeci İstasyonu'nda akşam yemeği molası veren Bakan Yıldırım, işçilerle kumanyalarını paylaştı.