EN
Resim: udh-logo Resim: ataturk-img
Haberler Resim
BAKAN YILDIRIM TCDD DE BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ

Bakan Yıldırım: “Ankara-Konya YHT hattındaki sefer sayısını 8'den 14'e çıkardık.”

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım,  29 Kasım 2011 tarihinde Ankara Gar'da bir basın toplantısı düzenleyerek,  Ankara-Konya arasındaki YHT sefer sayısının artırılması ve diğer düzenlemelerle ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Yıldırım, Ankara-Konya arasında karşılıklı 8 olan günlük sefer sayısının artan yolcu talebini karşılamak amacıyla 1 Aralık'tan itibaren 14'e çıkarıldığını söyledi.

 

Ankara-Konya Arasında 3 Ayda 300 Bin Yolcu YHT ile Seyahat Etti

Basın toplantısında, Türkiye'nin ikinci Yüksek Hızlı Tren hattı olan Ankara-Konya YHT hattının tamamen öz kaynaklarla yapıldığını ve 24 Ağustos 2011 tarihinde Sayın Başbakan tarafından hizmete verildiğini hatırlatan Bakan Yıldırım, bu hattın yerli müteahhitler, yerli mühendisler tarafından inşa edilen, emsal hatlar arasında dünyanın en kısa sürede tamamlanan ve en ekonomik maliyetle işletmeye açılan hattı olduğunu vurguladı.

 

Yıldırım, Ankara-Konya YHT hattının açılışından itibaren halkın büyük bir teveccühünü kazandığını ve geride kalan 3 aylık sürede %100'e yakın doluluk oranıyla aksaksız hizmet verdiğini, 300 bin yolcunun Ankara-Konya arasında Yüksek Hızlı Trenlerde seyahat ettiğini kaydetti. Bakan Yıldırım, “Özellikle Konya halkının Yüksek Hızlı Trene ilgisi her türlü takdirin üstündedir. Kendilerine huzurlarınızda teşekkür ediyorum.” dedi.

 

Ankara-Konya arasında YHT ile seyahat eden yolcular arasında yapılan anket hakkında da bilgi veren Yıldırım; yolcuların % 98 oranında yüksek memnuniyeti dile getirdiğini, %97'si bu trenleri yakınlarına tavsiye ettiklerini belirtti. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, şunları söyledi:

 

“Bir diğer önemli husus bu hatta seyahat eden her beş yolcumuzdan ikisinin bayan yolcularımız olmasıdır. Bu hatta çocuklara uyguladığımız %50 oranındaki indirim meyvelerini vermiş, birden fazla çocuklu ailelerin çocuklarıyla birlikte seyahat oranı %23 seviyelerine ulaşmıştır. Bu hatta seyahat eden her 100 yolcudan 74'ün üniversite mezunu olduğu tespit edilmiştir. Yapılan ankette, bu hatta yapılan seyahatlerin  %34'ünün turistik gezi ve ziyaret; %26'sının eğitim ve %30'unun iş amaçlı olduğu görülmüştür. YHT ile seyahat eden yolcularımızın %68'ini daha önce karayolu toplu taşım araçları kullanan, %30'unu özel araç kullanan,  %2'sini ise uçak bağlantılı karayolu kullanan vatandaşlarımız oluşturmaktadır. Bu her gün yaklaşık 500 özel aracın Ankara-Konya arasında trafiğe çıkmaması anlamına gelmektedir. YHT Ankara-Konya arasındaki seyahatleri artırmış ve iki kent arasındaki yolcuların %35'i ila %48'i aralığında bir taşıma payına sahip olmuştur. Bir diğer veri ise yolcularımızın %70'i YHT ile ilk defa Ankara-Konya arasında seyahat ettiklerini bildirmişlerdir. Yolcularımızın %55'inin Yüksek Hızlı Treni tercih nedeninin sürat, %45'inin ise konfor ve trende verilen ayrıcalıklı hizmetler olduğu tespit edilmiştir.”

 

Günde 14 Sefer, 2,5 Saate Bir Sefer

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım,  Ankara-Konya arasında karşılıklı 8 olan günlük sefer sayısının artan yolcu talebini karşılamak amacıyla 1 Aralık'tan itibaren 14'e çıkarıldığını belirtti.

 

Yıldırım, “Yeni sefere konulan yüksek hızlı tren setlerin Ankara'dan ve Konya'dan karşılıklı olarak 7.00, 9.30, 12.00, 14.30, 17.00, 19.15 ve 21.30 saatlerinde hareket edeceğini, böylece sabah erken saatlerden itibaren her 2,5 saatte bir karşılıklı YHT seferleri başlatılmış olacaktır.” şeklinde konuştu.

 

YHT Bağlantılı Karaman ve Ulukışla Seferleri Devam Edecek

Bakan Yıldırım, YHT bağlantılı olarak Karaman ve Ulukışla'ya da tren seferlerinin eskiden olduğu gibi devam edeceğinin altını çizdi.

 

YHT'ler Sincan ve Polatlı'da Duracak

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım,  basın toplantısında, Ankara-Konya arasında çalışan Yüksek Hızlı Trenlerin 7.00 ve 19.15 seferi hariç tümünün yolcu iniş ve binişi için Sincan ve Polatlı'da duracağını söyledi.

 

Şeb-i Arus'ta Ek Sefer

Yüksek Hızlı Trenden vatandaşların memnun kalarak, treni boş bırakmadıklarını ve yeni seferler talep ettiklerini ifade eden Bakan Yıldırım, sadece bu talepleri karşılamakla kalmadıklarını, Şeb-i Arus için ek sefer konulacağını söyledi. Yıldırım, “10–17 Aralık günlerinde yapılacak olan Şeb-i Arus törenlerini izlemek için gidenlerin Ankara'ya dönüşlerini düşünerek Konya'dan saat 23.30'da hareket edecek ek YHT sefere veriyoruz.” dedi.

 

Git Gel Konya 25 TL

Yıldırım, 1 Aralık'tan itibaren Salı Çarşamba ve Perşembe günleri Ankara-Konya arasında 20 kişilik öğrenci gruplarında gidiş dönüş ücretinin 25 TL, yetişkinlerde ise yine aynı günlerde 20 kişilik gruplarda seyahat ücreti gidiş dönüş 30 lira olacağını açıklayarak, “Önceden git gel Konya şimdilik 3 saat diyorduk, bunu gerçekleştirdik, şimdi de git gel Konya 25 TL diyoruz.”diye konuştu.

 

Ankara-İzmir YHT Hattının İhalesi 28 Aralık'ta

Açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Bakan Yıldırım, bir soru üzerine, 14 Aralık'ta yapılması gereken Ankara-İzmir YHT Hattı 1. Bölüm ihalesinin firmaların erteleme talepleri üzerine 28 Aralık'a ertelendiğini ve bu tarihte tekliflerin alınacağını, 2. Bölüm hazırlıklarının da devam ettiğini belirtti.